00:13
Аїр болотний - Acorus calamus
Українська назва - aip болотний. 
Народна назва - аірний корінь, лепеха звичайна, косатка, шабельник, татарське зілля, Шувар, пахучка болотна.

Багаторічна трав'яниста рослина, що досягає висоти 100 - 130 см.
Походить з болотистих, горбистих районів Індії. Росте в природних середовищах помірної зони Європи, Азії, Америки, на болотах, берегах водойм і річок. В Європі рослина не дозріває і не приносить плодів, тому розмножується тільки вегетативним шляхом за допомогою кореневищ, які збирають на третьому році вегетації, очищають від землі без пошкодження шкіри коріння, бо через надрізи шкіри втрачається багато летючого олії. Коріння сушать в тіні при температурі до 40 ° С.

Діючі речовини. У кореневище міститься 2 - 6% ароматного летючого масла, яке містить терпени і сосквітерпени, проазулен, азарон, який чинить токсичний вплив на організм, особливо нервову систему, глікозид акорін, кислоту аскорбінову (до 150 мг/10), фітонциди, смоли, органічні кислоти , дубильні і гіркі речовини. Багато в кореневище слизу.
Має протизапальну, слабке анестезуючий, жовчогінну, відхаркувальний, спазмолітичну, протимікробну, фунгістатичну, противоглистное дію, регулює менструальний цикл, підсилює статеве збудження, покращує травлення. Ефірне масло і гіркий глікозид акорін, впливаючи на нервові закінчення шкіри покращують кровообіг, сприяють видаленню шкідливих продуктів обміну речовин.

Застосування в косметичному догляді. Настій (20 г кореневищ заливають 400 мл окропу, кип'ятять 15 хв; наполягають 1 годину, для ванни беруть 200 мл) або настоянку (спиртовий екстракт кореневищ готують на 40% спирті у співвідношенні 1:5, наполягаючи протягом 7 днів; для ванни беруть 50 мл). Спиртовий екстракт, ефірне масло додають в рідині для полоскання рота. Настоєм кореневищ аїру прополіскують голову після звичайного миття, при себоррее або випадіння волосся.


Категорія: Короткий каталог лікарських рослин | Переглядів: 2253 | Додав: krasota | Теги: аир, Аїр болотний | Рейтинг: 0.0/0