Фітотерапія при певних формах гінгівітів, стоматитів та інших стоматологічних захворюваннях


 Катаральні і гіпертрофічні форми гінгівіту 

Роза казанликская. Квіти троянди надають знеболююче, антиалергічне, протизапальну та заспокійливу дію. Є дані, що троянда здійснює переконливий антисептичний ефект при катаральних (але не фіброзних) формах гінгівіту. Нові пелюстки троянди застосовують у формі гарячого настою для полоскання ротової порожнини кілька разів на день після їжі. 

 STOMATITIS CANDIDOTICA 


Ромашка лікарська. Застосовують гарячий настій внутрішньо (як чай) і разом з цим використовують її і місцево (для полоскання ротової порожнини). Необхідно проводити лікування тривалий час - 1-2 місяці. 
Кропива. Застосовується місцево у формі гарячого настою для полоскання порожнини рота.

 STOMATITIS APHTOSA (Афти)

Успішно лікують афтозний стоматит препаратами з троянди (Rosa damascena Mill.). Мазь, до складу якої входять одержувані з болгарської троянди продукти, дає дуже добрі результати: ще при першому змащення біль значно зменшується, а через 1-2-3 дні настає епітелізація. Змащувати два рази на день місце ураження. 

Ноготки (календула) (Calendula officinalis L.). При гінгівітах і стоматитах місцеве застосування календули у формі спиртового настою або гарячого настою має терапевтичні успіхи. Експериментально підтверджено терапевтичні успіхи при застосуванні нагідок і при афтозний стоматитах. Полоскати слід 5-6 разів на день. Дуже гарні результати при використанні календули для лікування при афтозний стоматитах, застосовуючи це рослина у формі спиртової витяжки з квіток (чайну ложку на склянку води) Також наведено, що календула, яка приймається всередину, дає дуже гарний ефект.
Чорниця (Vaccinium myrtillis L). Як в'яжучий засіб при стоматитах застосовували з хорошими результатами Фармакотерапевтична з плодів чорниці. Рекомендується також і інший рецепт:
 Rp. 
Flor. Myrtilli 100,0
D. S. Всю кількість варити в 0,5 л води до зменшення обсягу її до 300 мл і після охолодження процідити - полоскати ротову порожнину 2-3-4 рази на день.
При афтозний стоматит (stomatitis aphtosa) використовувати відвар з плодів рослини. При катаральних і фолікулярних ангінах корисні полоскання відваром з плодів чорниці.

 Геморагічні гінгівіти 

Горіх волоський (Juglans regia L.). Рекомендують застосовувати його при геморагічних гінгівітах, у формі настою з горіхових листя. 
 Rp. 
Inf. Fol. Juglandis 5,0 / 200,0
D. S. За однією десертній ложці на 1 / 2 склянки води - для полоскання порожнини рота 3 рази на день після їжі протягом 10-12 днів.
Скумпія (Cotinus coggygria Scop.). При гінгівітах рекомендують кілька разів на день полоскати рот відваром. При геморагічних формах гінгівіту широко застосовують наступний рецепт:
 
Rp
Fol. Cotini 150,0
Cort. Querci 100,0
Flor. Chamomillae 50,0
Flor. Lavandulae 30,0
M. f. spec. D. S. Дві столові ложки на 500 мл води; варити 20 хвилин і процідити. Для полоскання протягом 2-4 хвилин три-чотири рази на день.

 Пародонтоз 

Окопник лікарський (Symphytum officinale). При застосуванні живокосту лікарського при пародонтозі, включаючи і його гнійну форму, виходять гарні результати. Порожнина рота промивають відваром (10 г подрібнених коренів на склянку води, варити 10 хвилин). Що міститься в корінні живокосту лікарського алантоїн діє як потужний чинник, що стимулює зростання, що сприятливо позначається на пародонтозі. 
Чистотіл великий (Chelidonium majus L.). Порошок з висушених надземних частин цієї рослини містять у зубні пасти для місцевого застосування при пародонтозі.
При пародонтозі застосовують також і інші лікарські рослини: календулу - найчастіше у формі спиртового настою з квіток для змащування ясен.
Аїр тростинний (Acorus calamus L.) - найчастіше у формі гарячого настою з кореневища (чайну ложку нарізаної кореневища на 300 мл окропу, настояти протягом 2 годин, потім процідити і застосовувати для полоскання ротової порожнини).
Кресс водяний (Nasturtium officinale R.) (2 столові ложки розташованої над водою частини рослини залити 400 мл окропу, настояти протягом однієї години, процідити і використовувати для полоскання ротової порожнини).
При пародонтозі рекомендують застосовувати наступний рецепт:
 Rp. 
Fl. Cyani 40,0
Rad. Rubi Fruticosi 50,0
M. f. spec. D. S. Дві столові ложки варити протягом 5 хвилин в 1 / 2 л води; для полоскання ротової порожнини кілька разів на день після їжі.
Новий засіб лікування пародонтозу створено Фурнаджіевим і Вутовим - оригінальний фітопрепарат Фурин-М, що є відвар з коренів живокосту лікарського (Radix Symphyti off.), Надземної частини звіробою продірявленого (Herba Hyperici perforati), листів мучниці (Folia Uvae ursi), листя і коріння кропиви дводомної (Folia et Radix Urticae dioicae), коренів мильнянка (Radix Saponariae off.); до цього відвару додані метронідазол, коларгол і бензоат натрію. Комбінований відвар з цих лікарських рослин в експериментах проявив свою сильну протизапальну дію. При клінічних дослідженнях Фурин-М показав лікувальний ефект у 78% хворих на пародонтоз.

 Кровоточивість ясен 
Аїр тростинний. Рекомендують жувати тривало очищені і нарізані шматочками кореневища аїру тростинного.
Вільха клейка (Alnus glutinosa - (L.) - Gaertn.). Застосовувати перорально при кровоточивість ясен.
 Rp. 
Dec. cort. Alni glutinosae 5,0 / 200.0
D. S. По 2 столові ложки кожні дві години.

 Пульпіти і периодонтита 
Часник (Allium sativum L.). При пульпітах і периодонтита успішно застосовують для лікування часник.