Фітотерапія загальних запальних змін слизової оболонки порожнини рота


Місцеву фітотерапію гінгівітів і стоматитів проводять шляхом тривалого полоскання рота і горла чи змазування 1-2-3 рази на день (зазвичай після їжі) отриманими різними способами витяжками з рослин, які характеризуються переважно протизапальну, в'язкі речовини, протимікробну і пом'якшує дію. Серед цих рослин найбільш важливі такі:

Базилік (Ocimum basilicum L.). Для полоскання порожнини рота часто застосовують базиліковим масло (кілька крапель на склянку води), а також гарячий настій (30 - 50 г сировини на літр води), який можна приймати всередину 2 рази на день по кавовій чашці. Ефірне базиліковим олію застосовують в стоматології як добрий антисептичний засіб для слизової оболонки порожнини рота. Це підтверджено і експериментальними дослідженнями.
Дуб (Quercus robur L). Відваром з подрібненої кори дуба (50 г подрібненої кори варити з 400 мл води протягом 30 хвилин) полоскати порожнину рота. Дуб застосовують в стоматології як протизапальний засіб. Він показаний також і при фарингітах і тонзилітах для полоскання.

Ромашка (Matricaria recutita L., М. chamomilla L.). Для полоскання порожнини рота використовують свіжий гарячий настій. Рекомендують застосовувати спеціально випускаються готові пакетики, що містять порошок з квіток ромашки лікарської - з додаванням цукру і без нього. Рекомендують для фітотерапії і наступний рецепт:
Rp.
Inf. Fl. Chamomillae 15,0 / 200,0
Ac. borici 4,0
M. D. S. Для полоскання 3-4 рази на день

Фітотерапію стоматитів і гінгівітів ромашкою лікарською слід проводити тривало, протягом кількох місяців.
Приворот (Agrimonia eupatoria L.). Застосовують ця рослина у формі заварки і настоянки для полоскання ротової порожнини, що проводиться кілька разів на день. Рекомендують застосовувати його при стоматитах і при необхідності зберегти голосовий апарат у викладачів та ін Застосування відвару з цієї рослини сприяє поліпшенню стану у хворих гінгівітом. Деякі рекомендують готувати відвар, дотримуючись точно вагові співвідношення - 30 г сировини, 360 г води - і кип'ятити до тих пір, поки не зменшиться наполовину початковий обсяг води. Бажано полоскати порожнину рота кожні дві години.
Звіробій звичайний (Hypericum perforatum L.). Його часто застосовують по рецепту:
Rp.
Tinct. Hyperici 50,0
D. S. По 20 крапель на стакан води для полоскання 4-5 разів на день.
При наявності більш обмежених розмірів поразок розчин можна використовувати для безпосереднього змащування їх 1-2 рази на день. Рослина має антимікробну дію. Застосовують його і профілактично.

Було проведено лікування хворих гінгівіту і стоматиту тинктури із звіробою продірявленого. Результати були дуже гарні. Крім полоскання ротової порожнини (30-40 крапель спиртового настою звіробою на склянку води) призначали на прийом всередину витяжку цієї сировини:
Rp.
Inf. herb. Hyperici 10,0 / 200,0
D. S. За столовій ложці 1-2 рази на день після їжі.

Роза казанликская (Rosa damascena Mill.) Застосовується як рожеве масло для змащування, полоскання рожевою водою і для полоскання гарячим настоєм з товчених, подрібнених, зім'ятих пелюсток троянди (2-3 столові ложки сировини на 2 склянки окропу).

Кровохлебка лікарська (Sanguisorba officinalis L.). Має бактерицидну та бактеріостатичної дією. Експериментально доведено також і протизапальні властивості кровохлебкі. Рекомендують проводити зовнішнє лікування рідким екстрактом - для полоскання і застосовують також препарат санальбін, який має бактерицидну дію. Використовуються коріння і кореневища рослини.

Лапчатка (Potentilla tormentilla Sch.). Мастять тинктури з кореневища при гінгівітах і стоматитах.
Лапчатка срібляста. Також корисне рослина при гінгівітах і стоматитах. Застосовують гарячі настої з надземних частин - столову ложку на склянку окропу, настояти протягом 2 годин і застосовувати для полоскання ротової порожнини. Також використовують рецепт:
Rp.
T-rae Tormentillae
T-rae Bistortae аа 5,0
М. D. S. По 15 крапель на склянку води - для полоскання 3-4 рази на день.

Горец, змійовик (Polygonum bistorta). У ньому містяться до 25% дубильних речовин, якими і визначається в'яжучий, протизапальний ефект при гінгівітах і стоматитах. Як відвари, так і екстракти з кореневищ широко застосовують для лікування слизової оболонки порожнини рота. Горец повністю замінює імпортне рослина - ратану - при лікуванні гінгівітів і стоматитів. Вважають корисними і рекомендують наступні рецепти:
Rp.
Ext. fl. Bistortae 30,0
D. S. Зовнішньо - для змащування ясен, всередину - по 30-40 крапель 3-4 рази на день.

Rp.
Dec. Polygonii Bistortae 20,0 / 200 0
D. S. По l столовій ложці на 1 / 2 склянки води - для полоскання рота 3 рази на день

Rp.
Dec. Rhizomatis Bistortae 20,0 / 200,0
D. S. Для полоскання рота 2-3 рази на день.

Чебрець (Thymus serpyllum L.). Часто й успішно застосовується при лікуванні хворих гінгівіту і стоматиту. Гарячий настій з цієї рослини застосовують для полоскання ротової порожнини.

Шавлія лікарська (Salvia officinalis L.). Застосовують наступний рецепт:
Rp.
Fol. Salviae 50,0
D. S. Столову ложку сировини на склянку окропу - для полоскання ротової порожнини 2, 3, 4 рази на день протягом 12-15 днів поспіль.

Липа (Tilia). При стоматитах та ангінах рекомендують застосовувати її за наступним рецептом.
Rp.
Dec. Tiliae 20,0 / 200,0
Natrii bicarbonici 5,0
D. S. Для полоскання 2-3 рази на день.

Мелісса лікарська (Melissa officinalis L.). Застосовується при гінгівітах і стоматитах.
При гінгівітах і стоматитах також застосовують і відвар з лляного насіння або лляне масло. Інша форма - Semen Lini disperg. При запаленнях слизової оболонки порожнини рота надає мягчітельное дію.
Гарні результати при лікуванні гінгівітів, стоматитів і ангін спостерігаються і при застосуванні гарячих настоїв із суміші лікарських рослин: лопуха, мати-й-мачухи, мальви та алтея лікарського за наступним рецептом:
Rp.
Flor. Verbasci
Fol. Farfarae
Rad. Althaeae
Flor. Malvae aa 10,0
M. f. spec. D. S. Чайну ложку суміші залити склянкою окропу; остиглий настій використовувати для полоскання ротової порожнини і горла.

Хрін (Armoratia rusticana). Спостерігалися відмінні результати у хворих стоматиту, гінгівіту і тонзиліту при полосканні порожнини рота і горла розведеним свіжим соком хрону.

Деревій звичайний (Achillea millefolium L). Застосовують гарячий настій з 2 столових ложок сухої подрібненої надземної частини рослини і склянки окропу, настоювати протягом однієї години. Процідити і застосовувати для полоскання рота. Терапевтичні успіхи відзначені і при використанні цієї рослини за наступним рецептом: дві столові ложки подрібнених пагонів (без одревеснелих стебел) або квіток залити 0,5 л окропу. Охолодити, процідити і застосовувати для полоскання рота кілька разів на день після їжі.

Лопух (Arctium lappa L.). Цінна фітотерапевтичні засіб при гінгівітах. Застосовують його у формі відвару з коренів для полоскання рота 2-3 рази на день.
Інші лікарські рослини, які використовуються для фітотерапії хворих, що страждають гінгівіту і стоматиту:
М'ята перцева (Mentha piperita L.). Рекомендують кілька разів на день полоскати порожнину рота остившім гарячим настоєм.
Вербена лікарська (Verbena officinalis L.). Приготування настою з їдальні ложки сировини (надземних частин) на склянку окропу полоскати рот кілька разів на день.
Розмарин (Rosmarinum officinalis L.). Його також використовують у формі гарячого настою (2 чайні ложки подрібненого листя на склянку окропу) для полоскання ротової порожнини.
Польовий хвощ (Equisetum arvense L.). Рекомендують полоскати рот кілька разів на день після їжі відваром з надземних частин рослини.
Існують затверджені практичним досвідом
і часто прописують композиції з лікарських рослин для лікування гінгівітів і стоматитів. Одні з найбільш ефективних наведено нижче:
Rp.
Flor. Tiliae 20,0
Flor. Chamomillae 30,0
M. f. spec. D. S. За 2 чайні ложки на склянку окропу; для полоскання рота або горла.

Rp.
Fol. Cotini
Cort. Querci aa 100,0
Flor. Chamomillae 60,0
M. f. spec. D. S. Дві столові ложки варити 5 хвилин у 0,5 л води - для полоскання ротової порожнини 2-3 рази на день після їжі.

Rp.
Cort. Querci 20,0
Flor. Tiliae 10,0
M. f. spec. D. S. За 2 чайні ложки на склянку відвару для полоскання рота або горла.

Rp.
Fol. Cotini 100,0
Fol. Salviae
Cort. Querci
Flor. Calendulae
Rad. Symphyti аа 50,0
Flor. Chamomillae 20,0
M. f. spec. D. S. Дві столові ложки суміші трав варити протягом 5 хвилин в 0,5 л води. Полоскати рот 2-3-4 рази на день