Фітотерапія при ендокринних захворюванях та захворюваннях обміну речовин
 
У цій групі захворювань будуть зазначені деякі можливості, які надає фітотерапія при ожирінні і цукровому діабеті.
При ожирінні застосовують рослинну сировину, найчастіше водорості (агар-агар, пузирчаста буре водорість - Fucus vesiculosus L., буру водорість - цістозейра - Cystosiera barbata, Good, et Wood.), Що містять полісахаридних слизові речовини, переважно альгінову кислоту; вони здатні поглинати велика кількість рідини - заповнюючи таким чином шлунок і кишечник, викликаючи тим самим відчуття насиченості і пригнічуючи апетит. При цьому зазначені слизові речовини не піддаються перетравлювання і всмоктування, а в той же час поглинають рідини з організму - сприяючи тим самим зниженню маси тіла. Крім того, у деяких з цих водоростей міститься і йод, який, посилюючи обмін у результаті стимуляції функції щитовидної залози, що також сприяє схудненню. Зважаючи на невеликої кількості йоду, що входить до складу бурих водоростей, описаний механізм дії на обмін речовин здійснюється переважно при ожирінні, пов'язаному з гіпотиреоїдних станами.
При ожирінні також потрібно мати на увазі і застосування, час від часу, чаю з лікарських рослин, що володіють легким проносних дією, а також діючих і сечогінно.
Категорично необхідно підкреслити, що лікарськими рослинами не можна замінити протидіабетичні лікарські препарати. Дія їх дуже слабке, і не може викликати навіть зниження доз інсуліну чи пероральних протидіабетичних ліків. Застосовувати рослини, які надають гіпоглікемічну дію, можна тільки при легких формах діабету або при станах предіабета, як додаток до діабетичного лікуванню. З огляду на те, що такі форми діабету часто супроводжуються ожирінням, при них виправдано використовувати і деякі з описаних вище видів рослинної сировини.
З групи лікарських рослин, які мають гіпоглікемічних дією, перш за все слід вказати на ГАЛЕГА лікарську (Galega officinalis L.). Експериментально і клінічно доведено, що міститься в надземної частини цієї рослини алкалоїд галегін (похідне гуанідинів) має гіпоглікемічних дією. Також експериментально і клінічно доведено гіпоглікемічну дію екстрактів з лушпиння квасолі, яке віддають за рахунок міститься в них аргініну. При легких формах діабету відзначено зниження цукру крові і при застосуванні відвару з листя білої шовковиці (Morus alba L.) і чорниці (Vaccinium myrtillus L.).
У тих випадках, коли бажано підвищити масу тіла, корисні численні збуджують апетит види сировини. Зокрема, анаболічну дію приписують пажитник Сінному (Trigonella foenum graecum L.) і дводомної кропиві (Urtica dioica L.).