Фітотерапія при серцево - судинних захворюваннях

На допомогу сучасному медикаментозному та дієтичного лікування серцево - судинних захворювань і при строгому дотриманні вимог, що пред'являються цій групі хворих щодо режиму праці і побуту, можна мати на увазі і деякі засоби фітотерапії. Цибуля і часник з їх експериментально і клінічно доведеними ефектами, що регулюють ліпідний обмін, можуть бути добрим допоміжним засобом для профілактики і лікування атеросклерозу. Екстракти та інші препарати з квіток і плодів глоду, а також і з насіння пастернаку (Pastinaca sativa L.) можуть доповнювати або тимчасово заміщати медикаментозне лікування ішемічної хвороби серця. Лікувальна дія глоду обумовлено багатим змістом флавоноїдної сполук у ньому. Крім коронаророзширювальний дії флавоноїди глоду роблять і седативну та легкого ступеня гіпотензивну дію. При початкових і легких формах гіпертонічної хвороби, як і для підтримки протягом деякого періоду часу (по-різному - у різних хворих в залежності від стадій захворювання і ряду інших факторів) досягнутого під впливом медикаментів терапевтичного ефекту, також можна мати на увазі властиві гіпотензивні ефекти великій кількості лікарських рослин. Можна вказати на часник, герань криваво-червону, дягель лікарський (Angélica pancicii Vandas), сухоцвіт (Filaginella uliginosa Opiz - Gnaphalium uliginosum L.), омелу білу (Viscum álbum L.) та ін 

При більш легких формах хронічної серцевої недостатності, поряд з препаратами, отриманими з чистих серцево-активних глікозидів, можна мати на увазі і містять кардіотонічною глікозиди квіти і листя конвалії (Convallaria majalis L.) і горицвіту (Adonis vernalis L.). Позитивне якість що містяться в цих рослинах глікозидів (конваллотоксіна, адонітоксіна і цімаріна) полягає в тому, що незалежно від слабкого і порівняно нетривалого кардіотонічну дії, вони роблять і відомий седативний ефект, що сприятливо позначається на загальному стані серцево хворих. 
 
Легкий кардіотонічною ефект обумовлюється що входять до складу рослини пустирник серцевий (Leonurus cardiaca L.) глюкорамнозідамі. Отримані різними способами водяні витяжки з цієї рослини в той же самий час злегка сповільнюють діяльність серця, викликають невелике зниження кров'яного тиску і надають заспокійливу дію. При хронічній недостатності серця з розвитком набряку як допоміжний засіб можна мати на увазі і деякі з багатьох лікарських рослин, які мають сечогінну дію, про які буде сказано нижче. 
 
Завдяки вмісту в коріння та насіння каштана кінського (Aesculus hippocastanum L.) ескуліну, есцину і великій кількості флавоноїдів, кумаринового глікозидів, сапонінів, каротиноїдів та інших біологічно активних речовин препарати з каштана кінського вважаються одними з ефективних засобів при лікуванні варрікозного симптомокомплекса, при виразці гомілки , геморої, тромбофлебітах і набряках, що з'являються при стоянні.