Фітотерапія при шкірних захворюваннях, викликаних механічним натисканням, тривалим тертям

Мозоль. Мозолисте (Clavus. Calositates). Фітотерапія проводиться в основному місцево. 

Чистотіл великий (Chelidonium majus L.) застосовується за рецептом:
Rp.
Herb. Chelidonii pulveratae Lanolini
Vaselini aa 10,0
Sol. ac. carbolici 25% gtts II
M. f. pasta. D. S. Зовнішнє - змазувати раз на добу до лікування

Чистотіл великий застосовують і у вигляді соку, отриманого зі свіжих надземних частин рослини, яким двократно на день змазують мозолистого. Лікування продовжують до одужання. Використовується також і препарат плантозан, у формі мазі, отриманої з висушених і подрібнених у порошок надземних частин чистотілу, ланоліну і вазеліну. Мозоль змазують раз на добу до лікування. 
Зерно лікують також і кашкою зі свіжої подрібненої маси росички круглолістной (Drosera rotundifolia L.). Також можна застосовувати і свежеполученний сік цієї рослини. При такому лікуванні здійснюється і знеболюючу дію. Зерно успішно лікують і накладанням теплих припарок з молодого листя плюща (Hederá helix). Старим і ефективним фітотерапевтичні засобом лікування мозолів є ріпчаста цибуля (Allium еера L.). Нові стовченої зелене листя, що містять дисульфіду, надають кератолітичну дію. Накладають раз на день на мозолі кашку з подрібнених сирих цибулин. Результати виходять гарні. Кашка з головок часнику (Allium sativum L.), змішана з смальцем, також дає гарні результати при лікуванні нею мозолів. У народній медицині успішно і широко застосовують для лікування від мозолів помідори (Solanum lycopersicum L.). На мозоль просто накладають розрізаний стиглий сирої помідор.
Заслуговують на увагу, також і дані про успішне пероральному лікуванні рослинами мозолів. Описано успішне лікування календулою; для цього заливають 2 чайних ложки календули 2 склянками окропу - доза на один день (приймати рівними порціями) протягом 3-4 тижнів.
Є рекомендації лікувати мозолі (і бородавки) туями (Thuja occidentalis L.) місцево і на прийом всередину:
Rp.
Тіпа. Тїііпае
О, 5. Зовнішньо для змащування раз на добу, протягом 20 днів.

Деякі лікарі вводять цю тинктуру всередину мозолі (бородавки) у вигляді ін'єкції. Інші змішують настоянку (до 10-12%) з вазеліном або смальцем - для нанесення на мозоль і потім накладають непроникну пов'язку. 
Всередину застосовують відвар Туйї (кавову ложку подрібненої сировини заливають водою 0,5 л і варять протягом 10 хвилин). Приймати по невеликій чарці 3 рази на день до їжі під контролем лікаря. Паралельно цьому мозоль можна присипати порошком із сухого рослини, змащувати соком свіжої туї, або ж використовувати настоянку (1:10) на міцній горілці 1-2 рази на день.
При більш великих і більш масивних мозолистого - проводять фітотерапію, в принципі, також, як і при лікуванні мозолів. Однак результати наступають дуже повільно і не дуже результативно, або ж отриманий ефект - незадовільний.