Лікування лікарськими рослинами васкулітів

Проблема судинної патології шкіри є одній з актуальних в сучасній дерматології. Захворюваність васкулітами шкіри має тенденцію до зростання.
Чинники, лежачі в основі розвитку запальних процесів судинної стінки при васкулітах, дуже всілякі. З'ясування конкретних причин, що викликають алергічні васкуліти шкіри, представляє великі труднощі, оскільки незрідка сенсибілізація полівалентна. Найбільш частою причиною васкулітів шкіри є різні інфекції. Осередки інфекції в області носової частини глотки, зубів, жовчного міхура, статевих органів і ін. надають сенсибилизирующее дію на організм взагалі і судинну систему зокрема. Серед інфекційних чинників особливу роль грають стрептококи і стафілококи. За даними І. Б. Трофімової (1975) і інших авторів, що визначає значення у формуванні бактерійної алергії при васкулітах належить гемолітичному стрептококові.
Розвиток васкуліту може бути обумовлений туберкульозною, вірусною інфекцією, рикетсіями, грибами. На думку багатьох авторів, зростання васкулітів останнім часом зв'язане із застосуванням лікарських речовин: антибіотиків, сульфаниламидных препаратів, сироваток, вакцин, препаратів йоду, миш'яку, бутадиона і ін. Самі лікарські речовини є гаптеном, але, з'єднуючись в організмі з білком, можуть набувати антигенних властивостей.
Отже, під впливом якого-небудь інфекційного або токсичного агента в організмі відбуваються процеси сенсибілізації. Останні при алергічних васкулітах супроводяться виробленням антитіл які, з'єднуючись з відповідними алергенами, викликають утворення імунних комплексів, що травмують кровоносні судини (А. Д. Адо, 1980). За даними А. Е. Вершигори (1980), В. В. Кулаги (1976) і інших авторів, процеси сенсибілізації супроводяться виробленням не лише антитіл, але і аутоантитіл, які, з'єднуючись з відповідними аутоантигенами, утворюють комплекси, ушкоджувальні кровоносні судини. У виникненні васкулітів велике значення має стан ендокринних залоз, зокрема надниркових, гіпофіза, щитовидної залози, і нервової системи.
Таким чином, в основі розвитку васкуліту лежать найрізноманітніші етіологічні і патогенетичні чинники. Велике значення має стан організму, розвиток полівалентної сенсибілізації. Вирішуюча дія може бути неспецифічною (переохолодження, тривале стояння, ходьба, носіння гумового взуття і інші так звані параллергические реакції). Розвиток алергічних і параллергических реакцій при алергічних васкулітах має складний механізм, що включає клітинні реакції, патогенну дію різних біологічно активних речовин. При всіх васкулітах спостерігається дефіцит вітаміну До.
Васкуліти шкіри ми лікували комплексно, індивідуально, з врахуванням етіології і патогенезу дерматозу. У комплексному лікуванні використовували залежно від тягаря дерматозу медикаментозні засоби і фітотерапію. При легкому перебігу дерматозу і в період ремісії в цілях профілактики рецидивів застосовували частенько лише лікарські рослинні препарати.
Як фітотерапія при васкулітах використовували лікарські рослини, що зменшують проникність судинної стінки, володіють протизапальною дією: зайцегуб п'янкий у вигляді настою листя і квіток або настойки лагохилуса, кропива дводомна у вигляді настою або рідкого екстракту, перстач прямостоячий у вигляді відвару, пастуша сумка звичайна у вигляді настою або екстракту, сушеница топяная у вигляді відвару, софора японська у вигляді порошку бутонів або настойки, настій шипшини, деревій звичайний у вигляді настою, або рідкого екстракту, сік калини звичайною, трава хвоща польового у вигляді настою або рідкого екстракту (відвар, що згущує до половини), горець пташиний у вигляді настою (див. спосіб вживання кожної рослини).
У народній медицині при васкулітах застосовують кореневища пирію повзучого, траву медунки лікарською, репяшка обыкновеннного, осоку піщану, живучку волохату, котячу лапку дводомну, підмаренник достеменний (див. спосіб вживання цих рослин).
Як адаптогенных засоби в цілях підвищення реактивності організму в комплексне лікування при васкулітах можна включати настойки женьшеню, заманихи, спиртний екстракт елеутерокока колючого, відвар вівса посівного з лушпинням на молоці (див. спосіб вживання цих рослин).
В цілях нормалізації функції кори надниркових в комплексне лікування вводили настій квіток бузини чорною, листя смородини чорною, трави черги, вахти трилистої, свіжий або консервований сік алое.
При важкому перебігу васкулітів призначали рослинні кортикостероидоподобные речовини у вигляді настою кореня солодкої по 1 столовій ложці 4-5 раз на добу.
Зовнішньо при васкулітах для розсмоктування підшкірних кровоизлияний застосовують примочки з настоєм соцветий иссопа лікарського, квіток арніки гірською, мазь з коренем Живокосту лікарського.