Продовження - Рослини, що застосовуються при лікування анорексіі і диспепсіі 
 

Menyanthes trifoliata L. - Вахта трилистий, трилисник водяний 
Сем. Gentianaceae - Горечавковие
Багаторічна, трав'яниста рослина з довгим, повзучим і в кінці піднімають товстим кореневищем з черговими листям; черешок листа довжиною 17-30 см, платівка листа трійчастого. Квітконіс без листя, заввишки 15-35 см. Квітки зібрані в компактну гроно. Чашолистки 5, зрощених до середини. Віночок білий або блідо-рожевого кольору, лійчастого. Плід - округла яйцеподібна коробочка, що розкривається двома стулками, довжиною 7-8 см. Насіння великі, еліптичні, гладкі, коричневого кольору. Цвіте в травні - червні.
Поширення. Росте на сирих заболочених місцях і торф'яних болотах, по берегах річок і озер і ін, в гірських районах і деяких високих плоскогір'ях. Зустрічається по всій Європі (без самих південних районів).
Сировина. Листи, зібрані під час цвітіння (Folia Trifolii fibrini).
Зміст. Алкалоїди (генціанін), ірідоідний глікозид (логанін), бетуліновая кислота, кумарин (мармін), флаваноіди (тріфолін, гіперін).
Основна дія. Збудлива апетит, жовчогінну.
Експериментальні та клінічні дані. Зважаючи на гіркого смаку вахта трилистий посилює секрецію шлункового соку і покращує травлення. Вона надає сприятливу дію при гастритах зі зниженою кислотністю і при метеоризмі. Вахта трилистий, крім збудливого апетит і жовчогінного дії, надає також і седативну, заспокійливу нерви дію. Екстракти вахти трилистий мають протизапальну дію.
Емпіричні дані. Гарячий настій вахти трилистий застосовують при шлунково-кишкових захворюваннях, диспепсії, відсутність апетиту, метеоризмі, застій жовчі в печінці. При головному більш і нападах мігрені, викликаних порушенням функції шлунково-кишкового тракту і неправильним переварюванням їжі, що призводить до аутоінтоксикації. Вахту трилистий вважають найкращим фітотерапевтичні засобом. Застосовують її для лікування при запорах.
Спосіб застосування. Вахту трилистий найчастіше застосовують у формі гарячого настою - столову ложку листя заливають 300 мл окропу і залишають настоятися протягом години. Проціджують і приймають по чашці 3 рази на день перед прийомом їжі.
Rp.
Fol. Menyanthi trif. cone. 50,0
D. S. За 1 / 2 чайної ложки на склянку окропу на день. Приймати 3 рази на день перед їжею при гіпотонії шлунка.

 
Oxalis acetosella L. - Кислиця звичайна 
Сем. Oxalidaceae - Кіслічние
Багаторічна трав'яниста рослина з тонким, що повзе по поверхні грунту кореневищем, покритим м'ясистими, червоного кольору залишками прикореневих листя. Листя відходять безпосередньо від кореневища, черешки їх довжиною 2-10 см, волокнисті; листя трійчастого, листочки обратносердцевідние. Квіти розташовані по одному на довгих (2-10 см) черешках, і височіють над листям. Чашолистки 5, вільних, міцно затримуються. Пелюсток 5, вільних, білих з рожевими або фіолетовими жилками, нерідко біля основи їх видно жовте цятка. Пл яйцеподібна або довгаста 5-гніздова коробочка. Насіння світло-коричневі, поздовжньо пооране. Цвіте у квітні - серпні.
Поширення. Росте по сирим і тінистих місцях близько струмків (найчастіше в букових і ялинових лісах). Зустрічається всюди в Європі.
Сировина. Зібрана під час цвітіння надземна частина (Неrbа Oxalis acetosella).
Зміст. Солі оксалову кислоти, включаючи і кислий фосфат калію, окислювальні ензими, флавоноїди, вітамін С, каротин, вільні органічні кислоти та ін
Основна дія. Нормалізує знижену кислотність шлункового соку, покращує апетит і застосовується при ахіліческом гастриті.
Експериментальні та клінічні дані. Дія кислиці обумовлено багатим вмістом в ній кислих компонентів: оксалову кислоти, кислого оксалата кальцію, що окисляє ензиму. Крім того, кислиця багата на вітаміни (містить близько 144 мг% аскорбінової кислоти, рутин, каротин - провітамін А), і застосування її сприяє корекції, що розвиваються зазвичай після зими станів гіповітамінозу. Необхідно враховувати, що кислиця одне з перших зелених рослин, що з'являються на полях після зими.
Емпіричні дані. Болгарська народна медицина пропонує використовувати сировину як діуретичного кошти і як активну профілактичний засіб проти розвитку атеросклерозу. Відповідно до інших вказівок, кислиця показана як ефективний засіб при ураженнях печінки, що супроводжуються жовтяницею. Зважаючи появи кислиці звичайно ранньою весною і багатого змісту в ній аскорбінової кислоти вона рекомендується як профілактичний і лікувальний засіб при цинзі або при її початкових формах.
Небажані ефекти. Прийом великих кількостей рослини може призвести до подразнення нирок. Дозу приймається рослини варто зменшувати при наявності оксалатних діатезу, при порушеннях згортання крові, як і при схильності до судом.
Спосіб застосування. Рекомендують використовувати рослину в свіжому вигляді.

Rosmarinus officinalis L. - Розмарин лікарський 
Сем. Lamiaceae (Labiatae) - Губоцвіті
Вічнозелений чагарник. Стебло чотиригранний, сильно розгалужене, висотою 50-100 (200) см. Листки супротивні, сидячі, лінійно ланцетоподібні, шкірясті, цельнокрайние, з загорненими вниз краями, зверху блискуче зелені, знизу вкриті сіруватим пушком. Квіти двостатеві, блакитно-фіолетові або білі, зібрані в короткі грона з невеликою кількістю квіток на верхівках гілок. Віночок трубчастий, двогубий, верхня губа дводольні, нижня - з трьох часток. Плід сухий, розпадається на 4 горішка. Цвіте в травні - липні.
Поширення. Вирощується в садах як декоративну рослину в найтепліших районах країни. Зустрічається в районі Середземного моря і в Південній Європі.
Сировина. Листя розмарину (Folia Rosmarini). Розмаринове масло (Oleum Rosmarini).
Зміст. У листах встановлено наявність 1-2% ефірного масла, 8% таніну, урзоловой кислоти, амаріна, бетуліна, (3-ситостерин, карнозіевой кислоти. Доведено також наявність нікотинової кислоти, нікотинаміду, сенеціевой кислоти, вугільної кислоти, флавонових з'єднань. З листя ізольований алкалоїд розмаріцін.
Розмаринове олія містить d-і l-пінен (до 30%), камфен (до 20%), борнеол (10-18%), цинеол (17-32%), борнілацетат.
Основна дія. Стимулююча травлення, загальнозміцнюючий, діуретичну.
Експериментальні та клінічні дані. У вигляді гарячого настою сировину надає гарний тонізуючий ефект на лихоманить і виснажених хворих. Має діуретичним дією. Стимулює травлення, проявляє спазмолітичну і жовчогінну дію. Водні екстракти з листя розмарину в дослідах in vitro надали виражене переважна дію на віруси герпесу і інфлюенци.
Емпіричні дані. Його використовують і для лікування ревматизму, подагри, неврозу, екзем і труднозажівающіх ран.
Спосіб застосування. Дві столові ложки подрібненого листя заливають склянкою окропу, після охолодження проціджують і п'ють протягом одного дня. Гарячий настій також застосовують для полоскання рота і горла.

Teucrium chamaedrys L. - Дубровнік звичайний 
Сем. Lamiaceae (Labiatae) - Губоцвіті
Багаторічна трав'яниста рослина. Стебла прості, що лежать або прямостояче, висотою до 30 см чотиригранні, в основі злегка одревеснелие. Листя короткочерешкові, навхрест-супротивні, подовжено-овальні, у верхній частині крупнозубчатие, волокнисті. Квітки зібрані по кілька в пазухах верхніх листків. Чашечка трубчаста, із 5 зубчиками у верхній частині. Віночок рожевий (рідко білий), трубчатий, без верхньої губи, а нижня губа - велика із 5 часточок. Плід - сухий, розтріскується на 4 горішка. Цвіте в травні - вересні.
Поширення. Росте в світлих змішаних лісах і чагарниках, по лісових полян і трав'янистих місцях. Зустрічається і в середній і південній Європі.
Сировина. Надземна частина в стадії цвітіння (Herba Chamaedris).
Зміст. Фурандітерпеновие лактони гіркого смаку, таніни, трохи ефірної олії, багатого каріофіленом. У близькому вигляді Teucrium montana встановлені 4 нових фурандітерпенових лактоном - монтанін, А, В, С і D.
Основна дія. Шлункова засіб.
Експериментальні та клінічні дані. Витяжка з Дубровника пурпур, надає бактеріостатичну дію проти дизентерійних і паратіфозних бактерій. Спиртова витяжка з надземної частини Дубровника пурпур, сильно пригнічує розвиток Sh. Sonnei, Salm. t. murium, золотистого стафілокока і альфа-гемолітичних стрептококів. У кількох видах Дубровника великі кількості флавоноїдів, які мають серцево-судинних ефектом.
Емпіричні дані. Дубровнік пурпуровий застосовують для поліпшення апетиту і регулювання роботи шлунка, а також і для збільшення виділення жовчі і як легкий діуретик. Ці дії можна віддати за рахунок містяться в ньому гіркоту та ефірних олій. Зовнішньо нагріте залишок після проціджування настою сировини застосовують для компресів при важко заживаючих ранах, геморої і наривах; гарячий настій Дубровника пурпур, приймають внутрішньо при шлунково-кишковому розладі. Застосування сировини рослини для даних цілей можна пояснити за рахунок притаманного йому, а також і встановленого експериментально антимікробної дії, а також і багатого вмісту в ньому діючих протизапально дубильних речовин.
Спосіб застосування. Дві столові ложки подрібненої сировини залити 2 склянками окропу і остиглий настій процідити. Доза - на 2 дні.

Zingiber officinale (Willd.) Rose. (Ammomum officinale Willd.) - Імбир 
Сем. Zingiberaceae - імбирні 
Багаторічна трав'яниста рослина з масивним ароматним кореневищем. Стебло просте, прямостояче, до 20-25 см висоти, щільно охоплений піхви листків, що утворюють більш-менш високий помилковий стебло. Пластинки листя ланцетоподібні, до вузько-довгастих, островерхушечние. Квіти зібрані в багатобарвні колоски. Чашечка плівчастими, трубчаста, кущ, звичайно розривається на три частки. Пл трехгнездная багатонасінні коробочка.
Поширення. Росте в густих вологих тропічних і субтропічних лісах. Поширена у Південно-східній Азії. Вирощується в багатьох місцях в субтропіках (Китай, Японія, Індія, США - Флорида, Мексика, Бразилія, Індія, Південно-східна Африка - Нігерія, Мозамбік, Сієра Леоне).
Сировина. Кореневище імбиру (Rhizoma Zingiberis), імбирне масло (Oleum Zingiberis).
Зміст. У кореневище міститься 0,25-3% ефірного масла, гінгерол, що додають гострий пекучий смак, шагаол (С17Н24О3) - кетон, що надає пекучий смак сировини, жирну олію, крохмаль, смоли, таніни, цукру).
Ефірна олія складається з сесквітерпени зінгіберена (С15Н24), зінгіберола (Культивують спирт), кетони зінгерона (С11Н14О3), цинеол, борнеолу, метілгінгерола (С18Н28О4); монотерпенов.
Основна дія. Стимулює апетит, протиблювальний засіб.
Експериментальні та клінічні дані. Одним з основних ефектів імбиру є стимуляція апетиту. Воно обумовлено що містяться в кореневище ефірними маслами. Крім стимулюючого апетит дії доведено також, що імбир стимулює і моторну діяльність шлунково-кишкового тракту. У зв'язку з цим його рекомендують застосовувати як приправу лікерів, які п'ють як аперитив. Приготовлену спиртову настоянку з імбиру додають в малих кількостях до туалетного воді, яка застосовується для підтримання гігієни порожнини рота. Клінічно сировину імбиру застосовують у вигляді збору як засіб (ефективне) для усунення відчуття важкості в шлунку після рясного прийому їжі, проти підвищеної кислотності шлункового соку, а також і при позовах до блювоти і нудоту.
Емпіричні дані. У народній медицині, рекомендують застосування імбиру (це взято з народної медицини Греції) при ангінах, виразці шлунка і простудних захворюваннях.
Крім того, рекомендують і зовнішньо застосовувати витяжку з рослини, наприклад, для полоскання ясен при гінгівіті, а в суміші з борним вазеліном - для змащування анальної області при геморої. Також рекомендують полоскати горло витяжкою з імбиру, додаючи до рідини невеликі кількості меленого чорного перцю.
Небажані ефекти. Ні описів серйозних побічних ефектів. У окремих осіб може настати швидко наступає нудота після прийому препаратів, що містять імбир.
Спосіб застосування. Чайну ложку подрібненого в порошок кореневища варити в 400 мл води протягом 5 хвилин. Пити як чай, теплим, або по винному склянці 3 рази на день до їжі.
Імбир входить до складу протикашльових комбінацій з плямистим зозулинця (Orchis maculata).