Загальні відомості про захворювання шкіри та їх лікування.

У загальній етіології захворювань шкіри та її придатків (волосся, нігтів, залоз) враховується дія екзогенних і ендогенних факторів. До першої групи належать фізичні фактори (тривалий натиск, тертя, висока і низька температура, опромінення сонячними променями тощо), хімічні (побутові, професійні, медикаментозні, косметичні, органічні, неорганічні, рослинні, тваринні, мінеральні та інші), бактеріальні , вірусні, грибкові, паразитарні та інші хвороботворні чинники.
До ендогенної групи етіологічних факторів відносяться загальні інфекційні захворювання, вогнищеві інфекції, інтоксикації, пов'язані з порушеннями з боку печінки, нирок, шлунка, кишечника та ін Сюди належать і змінена, найчастіше підвищена чутливість, порушення обміну (цукровий діабет, холестерінемія та ін ), відхилення в неврологічному статусі, ендокринопатії, системні захворювання (ретікулези, колагенози та ін.)
Основними патогенетичними механізмами при захворюваннях шкіри є лімфогенний і гематогенний. Патологічні зміни зароджуються і формуються в напрямку з глибини до поверхні шкіри її (per contiguitatem) та / або з однієї, вже ураженої зони до сусідньої (per continuitatem). Патологічні зміни наступають і по нервово-рефлекторного шляху, а також і шляхом змін реактивності.
Клінічна картина при захворюваннях шкіри різноманітна в початковому і еволюційному аспекті. Пояснюють це тим, що важко оглянути безліч шкідливих для шкіри факторів, так і необмеженими можливостями щодо форм відповіді з боку шкіри. Найчастіше зустрічаються дерматит, екзема, кропивниця.
Дерматит (dermatitis) - запалення шкіри, клінічно характеризується класичними ознаками запалення - rubor, calor, dolor і functio laesa. Об'єктивно видно обмежене, регіональне, дифузне або генералізоване почервоніння шкіри. При пальпації встановлюється, що шкіра тепла навіть гаряча, відчувається набряклість, болючість. В анамнезі - дані на відчуття жару, напруги, натягнутості, "поколювання" і різного за силою свербіння. Патологічно змінених ділянку шкіри звичайно не стає мокрим.
Викликаний алергізуючих агентами (dermatitis allergica) дерматит характеризується, на відміну від описаного вище більш сильно вираженою клінічною картиною, з більш чіткими суб'єктивними та об'єктивними змінами, нерідко й наявністю мокнення.
Екзема (eczema) своєрідне запалення шкіри. Їй притаманні ознаки алергічного дерматиту. Практично розрізнити їх важко, навіть неможливо. Мова йде про свербляче, рецидивуючому, що мокнуть, важко піддається профілактики, лікування та трудової експертизи шкірному захворюванні. Патогномоніческім ознакою екземи є справжня (а не еволюірующая) поліморфно елементів висипання.
Кропивниця (Urticaria) алергічне прояв шкіри, що характеризується минущими, міняють місця, і які не залишають після себе слідів, висипаннями, різної форми і розмірів, чисельністю і виступаніє над поверхнею шкіри ерітемоедемнимі, звичайно плоскими висипами. Захворювання рецидивуючого характеру.

Постановка діагнозу шкірних захворювань заснована на даних ретельно і правильно проведеного і витлумачене анамнезу. Важливо при формуванні точного діагнозу мати дані системного та повного огляду всієї шкіри, видимих слизових оболонок і придатків (волосся, нігтів, залоз). Параклінічні дослідження і динамічне спостереження за пацієнтом з шкірними хворобами - незамінні ланки в комплексних зусиллях для постановки нозологічного і етіологічного дерматологічного діагнозу.
Лікування шкірних захворювань. Воно будується на принципі дотримання єдності організму як цілого і динамічної рівноваги з його зовнішньої і внутрішньої середовищем. Дерматологи - терапевти враховують необхідність і ефективність одночасного проведення загальних і місцевих фізіотерапевтичних процедур і застосування хіміотерапевтичних засобів.
Загальна терапія впливає на нервову систему, що включає застосування антігістамінових препаратів, що стимулюють коштів, проведення аутогемотерапію, піретотерапіі, плацентотерапіі, використання антибіотиків, вітамінів, гормонів, дієтичного режиму та ін При місцевому лікуванні шкірних хвороб використовують розчини, мікстури, присипки, мазі, пасти, лініменти та інші лікарські форми. Завдяки їх застосуванню відповідно до нозологій, етіологією, розмірами і глибиною патологічно пошкодженої шкіри, здійснюється резорбується, кератопоетіческій, кератолітичну, протівозудящій, дезінфікуючий, протибактеріальної, антімікотіческій, протизапальний, припалюючу, протипухлинний і інші види лікувального ефекту.