Фітотерапія шкірних захворювань, викликаних низькою температурою.

Відмороження. Ознобленія (Congelatio. Perniones). Фітотерапія показана і дає результати при такому вигляді ушкодження шкіри низького ступеня і охоплюють обмежені ділянки шкіри, які викликані низькою температурою. Застосовують наступні лікарські рослини: 

Календула (нігтики) (Calendula officinalis L.). Рекомендують накладати компреси 1-2 рази на день (тривалістю півгодини протягом 10-12 днів) на уражену зону шкіри (чайну ложку T-ra Calendulae на 0,5 л води). Вважають, що календула дуже хороший терапевтичний засіб при відмороженні (шасі, 1952), а також, що ця рослина не лише лікує, а й охороняє від утворення рубців.
Посівний овес (Ахепа saliva L.) використовують у вигляді ванн з відваром вівсяної соломи (від 1 / 2 до 1 кг соломи), варити в кількох літрах води протягом півгодини.
Скумпія коггігрія (Cotinus coggigria Scop.). Застосовується зовнішньо для компресів або промивань кілька разів на день (10-12 днів) у формі відвару з 100 і подрібненого листя на 1 л води. Деякі автори рекомендують припарки з теплого залишку після проціджування.
Дуб (Quercus robur L., Querem sessilis Ehrh.) Застосовують для ванн, компресів, припарок або ж використовують відвар (500 г товченої кори варити протягом 30 хв в 3-4 л води). Відвар додають до води для ванн, а для інших цілей (компреси, спринцювання та ін) розводять наполовину водою. Застосовують також і відвар з 2 столових ложок сировини, зварених з 0,5 л води - для компресів по 1-2-3 рази на день протягом 10-12 тижнів.
Горіх (Juglans regia L.) використовують також для фітотерапії при відмороженнях та ознобленіях.
Rp.
Fol. Juglandis
Fl. Chamomillae aa 50,0
M. f. spec. D. S. Столову ложку сировини, залити склянкою окропу. Для компресів 1 - 2 рази на день; протягом 10-12 днів при відмороженні.

Ромашка аптечна (Matricaria chamomillae L.) містить хамазулен, має протизапальну, знеболююче і регенеруючу дію та успішно застосовується при відмороженнях. Мiсцево використовують настій ромашки.
Кропива (Urtica dioica L.) застосовується у вигляді мазі з висушених і подрібнених у порошок кропиви і однорічного перцю для змащування двічі на добу уражених відморожених ділянок.
Rp.
Fl. Chamomillae
Fol. Juglandis aa 50,0
Fol. Cotini
Cort. Querci aa 40,0
M. f. spec. D. S. Роблять припарки і накладають на відморожені ділянки шкіри, після чого змащують їх оливковою олією.

Для проведення фітотерапії відморожень рекомендують також і: Тамус звичайний (Tamm communis) - 200 г надземних частин (свіже подрібнених) наполягають на 1 л оливкової олії і витримують 20 днів; наносять на уражені ділянки раз на день протягом 10 днів.
З Бріонії білої (Bryonia alba L.) готують масляну витяжку з свіжих коренів (чайну ложку на 100 грамів оливкової олії). Використовують для уважно проводяться масаж 1 2 рази на день протягом 10-12 днів.
Гірчиця (Brassica nigra L. Koch). Корисні масажі гірчичним спиртом. Застосовують до відновлення стану.
При ознобленіях застосовують і лікування всередину. Використовують кінський каштан (Aesculus hippocastanum L.) у формі препарату Aescuvasin sol. - По 20 крапель 2 рази на день, протягом близько 20 днів, або ж Aescuvasin comp. - По 10-15 крапель 3 рази на день. Лікувальні результати обумовлені сприятливим впливом на судини каштана та горобини, яка є складовою частиною препарату.