Деякі загальні ботанічні відомості про лікарські рослини
Живі організми на нашій планеті належать до двох великих групах (як класифікаційні одиниці вони визначені як надцарства) - Prokaryota - без оформленого ядра і Eukaryota - з оформленим ядром у клітинах.
 
З лікувальною метою в своєї тисячолітньої практиці і в даний час людина використовують тільки багатоклітинні ядерні організми, що є представниками трьох великих груп (в класифікації вони визначені як царства): Mycetalia - гриби; Vegetabilia - рослини і Animalia - тварини. 
 
Переважна кількість видів, описаних, відноситься до насіннєвим рослинам і на них зупинимося більш докладно. По одному - двом представникам, включені до відділів (більш нижчі класифікаційні одиниці після царства): гриби - Mycomycota, плавунообразние - Licopodiophyta і папоротеві - Polypodiophita
 
Гриби є гетерогенну групу організмів, окремі групи яких, не мають спільного походження. Наші представники належать до класу Basidiomycetes - базідіевие гриби, і до особливої групи ліхенізірованних грибів, опис якої буде наведено нижче. 
 
Зібрані все нові і нові біохімічні, філогенетичні і еволюційні дані свідчать про те, що гриби мали самостійну лінію еволюції, що відрізняється від лінії розвитку рослин, і показують, що гриби не є рослинами. За що створилася традиції і з історичних причин гриби все ще вивчаються ботаніками і описуються в ботанічних працях. 

Базідіевие гриби - найбільш високо організовані представники цього царства. 

 
Для них характерні: двоядерному стан - дікаріон (наявний і в інших групах грибів) і спеціалізований спорангій - базидії. У ньому відбувається злиття обох ядер (каріогамія), після чого відразу настає редукційний розподіл (мейоз) і формування чотирьох базидіоспори. Ці організми характеризуються сапрофітні і паразитним харчуванням, як більшість представників сухоземних організмів. Fomes fomentarius - представник Polyporales підкласу Agaricidae, a Bovista plúmbea і Zycoperdon perlatum - розряду Zycoperdales підкласу Zycoperdidae (Gesteromycetes)
 
Тим грибами та рослинами є безліч суттєвих відмінностей: клітинна стінка у більшості грибів - хітинова, нецеллюлезная; цикл розвитку відбувається зі зміною ядерних фаз, а не поколінь; в наявності - двуядріе, як і редукція статевих органів. Запасні речовини - головним чином глюкану (глюкоподобние речовини), галактани і жири; пластиди відсутні; характерно наявність у багатьох представників отрут (у тому числі і алкалоїдів, подібних до алкалоїдами у вищих рослин) та антибіотиків, що мають сильну бактерицидну та бактеріостатичної дією, яка успішно використовують в останні десятиліття для виробництва лікарських препаратів; у всіх представників гетеротрофних спосіб харчування - сапрофітні або паразитний (вони всмоктують поживні речовини на відміну від тварин, які поглинають їх); для багатьох видів грибів характерні розвинуті різні форми симбіозу, що здійснюється з різними організмами - комахами (жуки, щітоносние воші та ін), з вищими насіннєвими рослинами - мікориза (кілька типів). У цілого ряду видів дерев і кущів спостерігається ектотрофний мікориза - гриби обволікають коріння рослини (які позбавлені кореневих власінок) і утворюють покривало. У рослин грибні гіфи впроваджуються до певної міри всередину рослини - ендотрофний мікориза. Взагалі при мікориза симбіоз не є циклічним. Він припиняється при загибелі вищої рослини і знову відновлюється при розвитку молодих кущів, дерев та ін 
 
Прикладом циклічного симбіозу, що досяг високого рівня, і функціонального єдності є ліхенізірованние гриби, відомі звичайно як особлива група організмів - лишаї (Lichenes). Основним компонентом лишаїв зазвичай є гриб і його гіфи оформляють в основному тіло лишайника. У той час як гриб в лишаї розвивається повністю і розмножується статевим шляхом (формує плодові тіла як: перітеціі, гістеротеціі, апотеціі тощо), автотрофний (підлеглий) компонент зазвичай є представником синьо-зелених водоростей або зелених водоростей і розвивається тільки вегетативно (характерний обсяг його клітин). Лишайники - симбіотичні організми, що володіють високим ступенем єдності і поруч властивостей, які не притаманні жодному з обох компонентів, - взятих кожен окремо. 
 
Ми розглядаються один представник ліхенізірованних грибів - Cetraria islándica. Всі інші представники належать до царства рослин. Один вид - Cystoseira barbata є представником розділу Phaeophita - бурі водорості. Це багатоклітинні водорості зі значним ступенем диференціації рослинного тіла з подібними листків, стебел і коріння частинами (справжній корінь, стебло і листя є тільки у вищих рослин). Більша частина видів цих водоростей здатні фотосінтезіровать, самостійно харчуються і зустрічаються в морях, найчастіше прикріпленими до скель або до інших рослин або тварин. 
 
Переважна кількість організмів належить до підцарств Magnoliobyonta, які називаються вищими рослинами. 
 
Lycopodium clavatum - представник плаунообразних. Це багатоклітинні організми сухоземние з оформленими надземними частинами: стеблом, листям і підземною частиною (кореневище) з додатковими коренями. Вони розмножуються безстатевого - суперечками і статевим шляхом - Архегоній і Антеридій, в яких оформляються яйцеклітини і сперматозоїди. У пазухах одних з листя (спорофіллов) розвиваються спорангіі і в них формуються суперечки. В одних представників цієї групи рослин суперечки однакові - ізоспоровие рослини; у інших суперечки різні - мікро-(чоловічі) та макро-(жіночі) спори - гетероспоровие рослини. За наявності вологи (зазвичай в грунті) із спор розвивається гаплоїдний Гаметофіт - проталій, а на ньому утворюються статеві размножітельние органи. У них з'являються яйцеклітини і сперматозоїди (у ізоспорових рослин Архегоній і Антеридій формуються на одному і тому ж проталлій, у гетероспорових - на різних). Сперматозоїди досягають яйцеклітин тільки при наявності вологи (вони пересуваються за допомогою вій у водяному середовищі), після злиття їх утворюється зигота, яка починає ділитися і дає початок диплоїдної організму - спорофіта, який представляє собою вже доросла рослина. У деяких гетероспорових видів запліднення відбувається ще тоді, коли макроспора знаходиться в макроспорангіі рослини, і зигота розвивається до припинення зв'язку з ним. Перехід від такого положення до утворення насіння - не великий. 
 
Equisetum arvense - представник іншого розділу - Equisetophyta - хвощеобразних (членистих рослини). Тіло цих організмів розділене на надземну частину - стебло, розчленований на частини та міжвузля, і підземну частину - корені вище. На верхівці стебла та його розгалужень формуються спорангіі, зібрані в спорангіофори, у сукупності утворюють шишковидне групи або колоски. В одних видів спорангіі розвиваються на весняних безхлорофіллових нефотосінтезірующіх стеблах, а після їх відмирання розвиваються літні, хлорофілових, фотосинтезуючі стебла; в інших - спорангіі утворюються на хлорофілльних фотосинтезуючих стеблах, а безхлорофілльние стебла відсутні. З суперечка розвивається дрібний багатоклітинний проталій, на якому формуються Антеридій і Архегоній. З заплідненої яйцеклітини - зиготи розвивається нова рослина. Характерна для них сильна редукція листя, а фотосинтез виконує стебло. 
 
Кілька видів є представниками розділу Polipodiophyta - папоротеподібних - класу Polypodiopsida - папоротніковідних рослин. Їх стебло зазвичай розвивається в кореневище (підземний або надземний видозмінений стебло) з просто-або сложноперістимі часточковий (рідко цільними) листям. Ці види ізоспоровие - суперечки розвиваються в спорангіі, сформовані групами, частіше всього на нижньому боці листя - спорофілли). З суперечка, пророслих на землі (знову ж таки за наявності вологи), розвиваються гаплоїдні протали (Гаметофіт) з Антеридій і Архегоній. Після запліднення із зиготи розвивається новий диплоидное доросла рослина (спорофіт). 
 
З насінних рослин, що складають переважне число рослин, один вид належить до хвойних голонасінних - підвідділ Pinophytina. Це деревоподібні рослини, рідше чагарники, з моноподіальним розгалуженням стебла і трахеідамі в провідній системі. Голчасті, лускаті або стрічкоподібна листя розташовані спіралі на стеблі. Чоловічі квітки містять безліч мікроспорофілов (тичинок), в яких утворюються мікроспорія - Полєновим зерна. У жіночих квітках, спіралі, за центрально осі, розташовані макроспорофілли (чергуються зі стерильними лусочками), на яких розташована гола сім'ябрунька. З макроспори розвивається скороченої проталій з Архегоній. Чоловічий проталій ще більш сильно редукований - зазвичай він складається з двох клітин: великої клітки пильцовой трубочки і міткою генеративної клітини. З неї розвивається спермагенная клітина. З цієї клітини формуються спермальние клітини, які за пильцовой трубочці досягають до яйцеклітин і після запліднення оформляються зародок і насіння. Причому для всього процесу вже не є необхідною водне середовище і це робить голонасінні рослини набагато більш пристосованими до суші. Поряд з іншими структурними якостями вегетативного тіла, це важлива перевага дає можливість цій групі успішно поширитися по всій земній кулі, створювати величезну кількість видів і в багатьох районах утворювати неосяжні лісові суспільства (особливо в північних бореальних зонах). 
 
Представником Гнетоподібні рослин - класу Gnetopsida є один вид - Ephedra distachya. Для нього характерно розчленовування стебла і сильна редукція листя в дрібні лусочки, внаслідок чого фотосинтез виконується стеблом і його розгалуженнями. У деревині цих рослин, крім трахеідов, є і трахеї, що визначає їх близькість з покритонасінних рослин. Дуже розвинена коренева система (у деяких видів досягає углиб до 50 м), що дає можливість їм розвиватися успішно в пустельних районах і на кам'янистих ділянках. Насіння покриті м'ясистої пофарбованої оболонкою (яка розвивається з лускових листя під шишкою), внаслідок чого вони мають вигляд плодів. 
 
Всі інші види відносяться до підвідділу Magnoliophytina
 
Зелені рослини - це деревоподібні рослини, кущі та напівчагарники або багаторічні до однорічних трав'янисті рослини з найбільш різноманітно і складно влаштованих вегетативним тілом. Як показує і їх назву в генеративних органах цих рослин еволюція досягла найвищого рівня, а звільнення їх від залежності водяний середовища - самої повною мірою. У переважній більшості видів запліднення абсолютно не залежить від водяної середовища. Жіночий Гаметофіт сильно редукований і в ньому не розвиваються Архегоній, а зародковий мішечок з яйцеклітиною. За пилкової трубочці сперміну досягають яйцеклітини і відбувається подвійне запліднення - один спермій зливається з яйцеклітиною і утворює зиготу, другий зливається з вторинним диплоїдні ядром зародкового мішечка. У результаті утворюється трехплоідное ядро, яке дає початок тріплоідной тканини - ендосперму (деякі представники вдруге позбавлені ендосперму). У ендосперму містяться резерви поживних речовин для початкового розвитку молодої рослини при проростання насіння (у деяких випадках це розвиток починається поки насіння в плоді, що знаходиться на материнській рослині - живородящі рослини). Насіння надійно захищене плодолистиків, що оформляють плід, а яєчник, у свою чергу приховується оцвітиною; у самих вищих форм рослин яєчник розташований низько і додатково захищений квітковим ложем. У покритосемянних редукція гаметофіту досягає кінцевих форм, процес запліднення повністю незалежний від водяної середовища. Тільки у невеликої кількості рослин, вдруге повернулися до умов життя у водяному середовищі і добре пристосувалися до неї, запилення (тобто пересування мікроспорія до плідників) відбувається за допомогою водяного середовища. Особливості плодів і насіння покритосемянних рослин найкраще пристосували їх до величезного розмаїття екологічних умов нашої планети. Безсумнівно першість за кількістю видів і значенням у формуванні біосфери на нашій планеті належить покритосемянним рослинам. 
 
Покритосемянние рослини діляться на два класи: двусемядольние (Magnoliopsida) і односемядольние (Liliopsida). Нижче дана коротка характеристика головних родин. 
 
Двусемядольное рослини (для зручності вони розташовані за алфавітом): 
 
Аnacardiaceae - сумаховие (60 родів і 600 видів). Вічнозелені або з обпадаючими листям дерева та чагарники. Листки прості або складні. Квіти - одностатеві (однодомна або дводомні рослини), рідко двостатеві, 3-5-поточні, чашолистки зрослися основами, пелюстки вільні, тичинок - 5 або 10. Плід - кісточкових або горішок. Рослини запилюються вітром або комахами. 
 
Apiaceae (Umbelliferae) - Зонтичні (275 родів і 2900 видів). Багаторічні або однорічні трав'янисті рослини. Листя зазвичай складно розчленовані, рідко цільні. Квітки правильні, 5-поточні. Чашка зазвичай редукована. Віночок правильний або іноді віночки периферичних квіток нерівні на периферії. Плід сухий, розпадається на дві половини, рідко цілий. Більшість представників багаті ефірними маслами. 
 
Araliaceae - Плющевие (55 родів і 700 видів). Дерева та чагарники з обпадаючими або вічнозеленими листками (рідкісні багаторічні трав'янисті рослини). Листки прості або складні. Суцвіття утворюють парасольки або головки. Квітки одностатеві або двостатеві. Оцвітина 5-Дольни. Тичинок 5 (рідко 2 або більше). Плід - ягода або кісточкових. Рослини запилюються комахами. 
 
Asteraceae (Compositae) - Складноцвіті (1300 пологів і 13 000 видів). Одне з найбільш великих сімейств насінних рослин. Переважно багаторічні та однорічні трави, рідше чагарники невеликі дерева. Листки прості або складні. Квітки зібрані в прості суцвіття - кошики. Опукла або плоске квітколоже оточене верхніми видозміненими листочками (інволукрум), квітки трубчасті або язиковідние або змішані, чашка редукована або видозмінена в волоски або щетинки (летучка), що беруть участь в розсіюванні плодів (переважно вітром), пелюсток 5, зрощених в трубочку (іноді трубочка дуже коротка і листочки утворюють язички). Тичинок 5, які зростаються теж у маленьку трубочку, через яку проходить стовпчик, рильце двураздельное. 
Плід - плодосемя. Нерідко прості суцвіття утворюють складні суцвіття у вигляді мітелки колосків або парасольок. 

 
Boraginaceae - Бурачніковие (100 родів і 2000 видів). Багаторічні і однорічні трав'янисті рослини, рідко чагарники. Листя зазвичай послідовні, прості, як і стебло покриті, гущі або рідше, групами ворсинок. Квіти двостатеві, зазвичай 5-поточні, пелюстки зрослися. Тичинок 5, плід - сухий, який поділяється на 4 горішка. 
 
Brassicaceae (Cruciferae) - хрестоцвітих (380 родів і 3200 видів). Багаторічні або однорічні трав'янисті рослини (рідше напівчагарники). Листя зазвичай послідовні, часто прості або зірчастої-волокнисті. Квітки звичайно двостатеві, чашолистки зазвичай 2 + 2, розташованих у два кола, пелюсток 4, тичинок - 6 (2 + 4), маточка з двох плодолистиків. Плід сухий, розтріскується за двома швах: короткий - стручочек або довгий - стручок. 
 
Caryophyllaceae - Гвоздичні (70 родів і 1800 видів). Багаторічні або однорічні трав'янисті рослини (рідше напівчагарники). Листя зазвичай протилежні, розташовані хрест-на-хрест, рідше розташовані кільцеподібно або послідовно, прості, цельнокрайние. Квітки звичайно двостатеві, зібрані в діхатіческіе суцвіття. Чашолистки 4-5, вільних або зрощених. Пелюсток 4-5, вільних, рідше зредуковані або відсутніх. Тичинок 5-10. Пл найчастіше - коробочка, рідко в формі ягоди або горішка. 
 
Fabaceae (Leguminosae) - Бобові (600 родів і 12 000 видів). Одне з найбільш численних і важливих у господарському відношенні сімейств покритосемянних рослин. Дерева, чагарники або трав'янисті рослини. Листя послідовні (рідко протилежні) просто або двояко розсічені, рідко прості або недорозвинені. Квіти зібрані в гроздевідние, щіткоподібні, зонтичні або у формі кульок суцвіття. Чашолистки 5 (4), більшою чи меншою мірою зрощених. Пелюсток однакових або неоднакових до 5. Плід сухий, розтріскується по 1-2 швах, рідко розпадається на окремі членики стручок. 
 
Gentianaceae - Горечавковие (80 родів і 900 видів). Багаторічні або однорічні трав'янисті рослини (рідко чагарники). Листя протилежні, цільні. Квіти двостатеві, зазвичай 5-поточні, пелюстки зрослися. Тичинок 5, плід - сухий, який поділяється на 4 горішка. 
 
Geraniaceae - Геранієве (І род і 750 видів). Багаторічні або однорічні трав'янисті рослини, рідше напівчагарники або чагарники. Листки прості або складні. Квітки правильні, з 4 пелюсток, чашолистки вільні (рідко зрослися до середини), пелюстки вільні. Тичинок 10. Плід - суха коробочка, що розпадається на 5 односемянних часткою. 
 
Lamiaceae (Labiatae) - Губоцвіті (180 родів і 3500 видів). Трав'янисті рослини (рідко напівчагарники або кущі). Стебло чотиригранний. Листя протилежні, кільцеподібно розташовані. Квіти двостатеві, з 5 часточок, чашолистки і пелюстки зрослися, віночок зазвичай двогубий, тичинок 2 + 2, рідше 2. Плід сухий, які розпадаються на 4 горішка. 
 
Malvaceae - Мальвові (75 родів і 1000 видів). Деревоподібні, чагарникові або трав'янисті рослини. Листя - послідовні. Квітки двостатеві або одностатеві. Чашечка подвійна, зовнішніх листків від 3 до безлічі, внутрішніх - 5 (3). Пелюсток 5, вільних або трохи зрослися біля основи. Плід сухий, розпадається на безліч односемянних часточок або коробочок (рідко у формі ягоди). 
 
Ranunculaceae - Лютикова (50 родів і 800 видів). Трав'янисті рослини (рідко чагарники). Листя зазвичай чергові та розділені на частки. Квітки правильні чи неправильні, з простим (періанцій), зазвичай у формі вінка або подвійним оцвітиною з чашечки (іноді у вигляді віночка) і віночка; нерідко Оцвітина складається з багатьох часточок, в основі якого розташований нектарників. Плодів - безліч, розташованих спіраллю на квітколоже - пухирці, рідше коробочка або ягода. 
 
Rosaceae - Розоцвіті (100 родів і 2000 видів). Це одне з великих і важливих для людини родин. Дерева, кущі або трав'янисті рослини. Листя частіше прості, чергові. Квітки правильні, чашка з 5 листків, віночок з 5 пелюстків (рідше з 4, 6 або 8 пелюсток). Тичинок безліч (рідко 5-4). Плодів кісточкових, збірний або помилковий (полуниця, шипшина, яблуко, груша та ін.) 
 
Scrophulariaceae - Ранникові (220 родів і 3000 видів). Трав'янисті рослини, рідко чагарники або деревні рослини; деякі з трав'янистих - полупаразіти або паразити. Листки чергові або протилежні. Квітки двостатеві, неправильні, рідко майже правильні. Чашолистки - 5. Пелюсток 5, вільних або зрощених (віночок двогубий), тичинок 4-2. Зазвичай плід - коробочка, рідше ягода. 
 
Solanaceae - Пасльонові (90 родів і 200 видів). Це одна з родин, що мають найбільше економічне значення. Трав'янисті рослини кущі або дерева. Листя звичайно послідовні. Квіти двостатеві, рідше одностатеві, зібрані в суцвіття. Чашолистки 5, постійних. Пелюсток - 5. Тичинок - 5. Плід - коробочка або ягода. 
 
Односемядольние рослини: 
 
Агасеае - Аронніковие (115 родів і 2000 видів). Багаторічні трав'янисті рослини з клубневидне потовщеннями стебла або з товстими підземними кореневищ, щами; рідко деревні види або ліани. Листя зазвичай зібрані біля основи довгих гілок, цельнокрайние або розсічені на частки. Квіти дрібні, одностатеві або двостатеві, зазвичай зібрані на товстій осі суцвіття, що формують пучок біля основи з покриває листом - покривалом. Оцвітина простий, 4-6-Дольний. Плід у формі ягоди або сухою. 
 
Liliaceae - Лілійні (250 родів і 3700 видів). Багаторічні трав'янисті, рідше напівчагарники, кущі або дерева. Трав'янисті види зазвичай мають підземний видозмінений стебло (кореневища, цибулини, клубне-цибулини). Листя послідовні, що мають ложі. Квіти двостатеві, рідко одностатеві, правильною, нерідко ассіметріческой форми. Оцвітина простий, яскраво пофарбований - у вигляді віночка або непоказний - у формі чаші, звичайно складений з 3 + 3 листочків. Пл зазвичай 3-роздільна коробочка, рідко ягода. 
 
Orchidaceae - Ятришніковие (орхідні) (740 родів і 20 000 видів). Багаторічні трав'янисті рослини, зазвичай з видозміненим підземним стеблом - 2 бульби або кореневище. Листки чергові, цілісні з піхвою (у сапрофітних видів вони зредуковані в лусочки). Квітки двостатеві, зібрані в грона або колоскові суцвіття (рідко поодинокі). Чашечка проста. Пелюсток - 6 (3 + 3), звичайно яскраво забарвлених, розташованих у формі віночка, нерідко маточка зігнутий на 180 ° і верхні пелюстки знаходяться внизу, форма різна і нерідко вони оформляють нижню губу і верхній шолом. Зазвичай Тичинка тільки одна з двома пильовиками, пилок злиплих і з тоненьким стеблинкою; вони переносяться як ціле запилюють комахами. Плід - зазвичай коробочка (розтріскуються на 6 часточок), рідко у формі ягоди. Насіння виключно дрібні, без живильної тканини. Більшість видів розвиваються в симбіозі (ендотрофний мікориза) з грибами.