00:27
Арніка гірська-Árnica montana.
Назва українська - Арніка гірська. 
Народні назви - ангельське зілля, бараняча трава, бродки, заяча капуста, купальник, пуповнік, ярнік. 
Багаторічна трав'яниста рослина, що поширена у всій Європі, росте на пасовищах і луках, у горах. На Україні росте лише в Карпатах. Занесена до Червоної книги, збирати заборонено. У спецсовхозах культивується арніка Уліснена і арніка Шамиссо, які за своїми лікувальними властивостями нагадують арніки гірської. Використовують квіти, іноді листи, які сушать у звичайних умовах. Правильно заготовлене і висушену сировину має приємний запах і гіркий смак.

Діючі речовини. У квітах і частково в листі арніки гірської містяться трехтерпеновие спирти (близько 4%) арнідіол і фарадіол,  дубильні речовини (відколи 5%), ситостерин, каротиноїди, флавоноїди, яблучна, молочна, фумарова кислоти, кальцієві і калійні солі, вітамін С , мідь. 
Має жовчогінну, кровоспинну, проносне, протимікробну дію.

Застосування в косметичному догляді. Арніка використовується при виробництві протизапальних, відновлюють та очищують кремів, рідин для особи, а також косметичних засобів догляду за волоссям. Наявність у арніки міді дозволяє застосовувати її внугрь у вигляді настою (10 г рослини на 200 мл окропу доводять до кипіння, настоюють 2 години, приймають по 1 столовій ложці 3 рази на день за 30 хвилин до їди) або зовнішньо у вигляді настою або настоянки при вітіліго, фурункулах особи, при ранах на шкірі.

У фітотерапевтичні практиці настій або настоянку арніки призначають як жовчогінну, жарознижуючу, кровоспинний засіб при поганій скорочувальної активності матки в післяпологовий період, при рясні менструації, зумовлених запальними захворюваннями статевих органів; при стенокардії, гіпертонічної хвороби. 

Арніка може надати токсичний вплив на організм, можливо отруєння, застосовувати з обережністю.

Категорія: Короткий каталог лікарських рослин | Переглядів: 1898 | Додав: krasota | Теги: Арніка гірська | Рейтинг: 5.0/1