00:45
Бузина чорна - Sambucus nigra L.
Назва українська - бузина чорна. 
Названий народні - баз, базовік, Бузиновий колір, бугіла, пусторосль, гітари.
Невелике дерево або чагарник заввишки до 12 м, які ростуть у Європі та Азії по берегах річок, водойм, на узліссях лісів, у вологих тінистих місцях. Для косметичних цілей використовують квіти, які збирають у період максимального цвітіння (без чашолистки), тут же сушать, розклавши тонким шаром в добре провітрюється. Правильно висушені квіти зберігають свій початковий колір і, що дуже важливо, цілющі властивості. Плоди збирають у період повної стиглості, кору ранньою весною до появи листя.

Діючі речовини. У квітках бузини виявлені дубильні речовини, холін, рутин, органічні кислоти (яблучна, валеріанова, кавова, хлорогенова), вітамін С, мікроелементи, летюча олія, глікозид самбунігрін. У плодах містяться цукор, мікроелементи, зокрема йод, вітаміни (С1, Р1, А), органічні кислоти; в корі - ефірна олія, органічні кислоти, пектинові і дубильні речовини, холін, цукор. Надає сечогінний, протизапальний, потогінну дію, стимулює функцію кори наднирника.

Застосування в косметичному догляді. Готують настій квітів бузини: 10 г квітів заливають 1000 мл окропу, доводять до кипіння, наполягають протягом 30 хв. Настій застосовують для миття шкіри обличчя, схильної до запалень, для промивання голови після звичайного миття з метою зменшення випадання волосся. Зазначений настій додають у ванну для лікування сверблячих дерматозів, гнійних і грибкових ураженнях шкіри. Такі ванни приймають протягом тижня щодня, а потім через день протягом тижня, а після цього через 2 дня ще протягом 2 тижнів. Отже, місяць таких процедур поліпшать фізіологічні функції шкіри, зменшать свербіж, позбавлять від грибкових уражень.
Вашій шкірі додасть свіжість, бархатистість, зменшить зморшки маска, що складається з квітів чорної бузини, ромашки, липи. Квіти цих рослин змішують в рівних кількостях, беруть три - чотири столові ложки поміщають у фарфоровий ступку, заливають деякою кількістю окропу і розтирають до стану пасти, потім додають 30 крапель лимонного або морквяного соку. У підігрітому відс накладають на особу, попередньо загорнувши масу в марлю. Тривалість процедури 20-30 хв. Після зняття маски обличчя миють теплою кип'яченою водою. При необхідності особа змазують індиферентним кремом.

Застосування в фітотерапевтичні практиці. Настій квітів бузини (1 столову ложку квітів заливають 200 мл окропу, доводять до кипіння, наполягають, приймають по 50 - 100 мл 3 рази на день за 30 хвилин до їжі), застосовують для лікування запальних захворювань, органів дихання, при хронічній нирковій недостатності.

2 рецепта народної медицини: 
1. Стиглі ягоди бузини перетерті з цукром у співвідношенні 1:1 призначають по 1 чайній ложці 3 рази на день перед їжею протягом місяця при мастопатії у жінок.
2. Подрібнену кору бузини (без серцевини) змішують з крейдою 1:1 і накладають на шкіру при рожисте запаленні, а потім забинтовують.

Категорія: Короткий каталог лікарських рослин | Переглядів: 2071 | Додав: krasota | Теги: Бузина чорна | Рейтинг: 0.0/0