14:40
КАЛЕНДУЛА ЛІКАРСЬКА (НІГТИКИ) — Calendula officianalis
Сімейство айстрові (складноцвіті)—Asteraceae (Compositae) 
Однорічна трав'яниста рослина висотою 50—60 див. Стебло прямостояче, просте або розгалужене. Листя чергове, покрите волосками, ніжніє — лопатоподібні верхні — довгасті або ланцетові. Квітки наружниє — язичкові, внутрішні — трубчасті, оранжевого або жовтого кольору. Плід — сім'янка, зігнута без чубка. Квітне з червня по жовтень.
Календула лікарська походить з Південної Европи. Культивується в колишньому СРСР як декоративна і лікарська рослина, інколи зустрічається як дикоросле. Застосовують в науковій і народній медицині. Використовують суцвіття — кошики, зібрані під час цвітіння,
Хімічний склад: леткі масла, смоли, каротіноїди (каротин, лікопін, віолаксантін рубіксантін), слиз, саліциловий, яблучний кислоти, гірка речовина календен, флавоноїди, дубильні речовини, сапоніни.
Дія: протизапальне, бактерицидне, седатівноє, протівотоксичеськоє, спазмолітичне, сечогінне, антімітотічеськоє. У дерматології квітки календули застосовують при псоріазі, алергічних дерматозах (екземі, нейродерміті, шкірному свербінні, почесухах, фурункульозі) як седатівноє, протівотоксичеськоє протизапальний засіб.
За останніми даними, календула містить мідь. Враховуючи це, ми застосовували календулу при вітиліго всередину і зовнішньо і відзначали у ряді випадків появу пігментації. П. Чуролінов (1979) рекомендують квітки календули як симптоматичний засіб при новоутвореннях.
Спосіб вживання: настій (10 г квіток на 200 мл води) і настойка. Зовнішньо препарати календули у вигляді полоскань використовують при запальних захворюваннях слизистої оболонки порожнини рота, піодермітах. П. Чуролінов (1979) рекомендує екстрактом календули змащувати інфекційні тріщини кутів рота.
Екстракт готують з квіток календули і рослинної олії в співвідношенні 1:5. Автор відзначає добрий результат, особливо за наявності стафілококової і стрептококової інфекції, а також позитивний ефект при лікуванні екземи настойкою з квіток календули (1:5). На ділянки, уражені екземою прикладають примочки або змащують їх розведеною настойкою (1 чайна ложка настойки на 0,5 л води). Веснянки на обличчі В. В. Кархут (1978) рекомендує виводити щоденними змазуваннями (вранці і увечері) соком листя календули, лимона, ягід порічки і мигдалевим маслом в рівних співвідношеннях.
Категорія: Лікарські рослини використовувані в дерматології | Переглядів: 2027 | Додав: krasota | Теги: нігтики, календула лікарська, ноготки, календула | Рейтинг: 0.0/0