16:12
Картопля - Solatium tuberosum L.
Назва українське - картопля, бульба. Назва рос. - картофель.
Однорічна трав'яниста, клубненосное рослина. Батьківщиною картоплі є Південна Америка. У Європу завезений у XVI столітті. Важко пробивав собі дорогу картопля як харчовий продукт. Тільки на початку XVIII століття почали вирощувати його в споживчих цілях. З XIX століття картопля зайняв основне місце серед овочів у харчуванні людини через високоякісних бульб, які використовуються в косметичних і медичних цілях.

Діючі речовини. Бульби картоплі містять крохмаль (12-17%), білок (1-2%), цукор (0,5-2%), мінеральні солі (1%), клітковину, органічні кислоти (яблучна, щавельная, лимонна та ін) , вітаміни (С, B1, В2, В6, І, РР, Д, К, фолієва кислота), солі калію, кальцію, заліза, фосфору, марганцю, цинку, міді, хрому, амінокислоти і фенольні речовини. Саме останні сполуки є причиною потемніння м'якоті бульб картоплі.
Надає обволікаючу, протизапальну, ранозагоювальна, спазмолітичну та сечогінну дію, а також джерело вітамінів. 200 г картоплі містить добову потребу для людини кислоти аскорбінової і біофлавоноїда. Ще одна цінність картоплі - наявність амінокислот: рослина містить 14 амінокислот з 20, які необхідні для синтезу білка.

Застосування в косметичному догляді. У домашніх умовах з картоплі готують пасту для сухої шкіри обличчя чи рук. З цією метою щойно зварена картопля розтирають з молоком або сметаною, додають трохи пшеничного борошна, 1 чайну ложку соку моркви. Отриману пасту накладають на вимиту шкіру обличчя або рук. Через 10-15 хв маска знімається, шкіра промивається теплою водою.

Застосування в фітотерапевтичні практиці. Свіжий сік картоплі (100 мл за 30 хвилин до їжі) поліпшує травлення, нормалізує функцію кишечнику, ефективний при гастритах і виразковій хворобі шлунка та 12-ти перегній кишки з підвищеною кислотністю шлункового соку. При серцево-судинної недостатності, що супроводжується набряком, застосування картоплі може бути корисним з-за наявності в бульбах великої кількості калію і прояви сечогінну дію.

При респіраторних захворюваннях (грип, нежить) можна робити інгаляції - дихати, прикрившись рушником над каструлею з звареним зі шкіркою картоплею (попередньо знявши каструлю з вогню - намагатися не доторкатися до каструлі з метою уникнення опіків).

Одне важливе зауваження. Надземна частина рослини містить отруйний алкалоїд - соланін (розпадається при кип'ятінні). У шкірці пророслих бульб, особливо в так званих очках, утворюється соланін. Кількість останнього різко зростає при тривалому зберіганні, сильному пророщування бульб картоплі, позеленіння шкірки або їх загниванні. У цих випадках при вживанні в їжу такого картоплі можуть виникнути отруєння.
Категорія: Короткий каталог лікарських рослин | Переглядів: 1229 | Додав: krasota | Теги: Картопля, бульба., картофель | Рейтинг: 0.0/0