00:21
КРОПИВА ДВОДОМНА — Urtica dioica L.
Сімейство кропив'яні — Urticaceae
Багатолітня трав'яниста рослина висотою 40—150 див. Стебло прямої, простій, покрите пекучими волосками. Листя супротивні длінночерешковиє, ланцетові або яйцевідно-ланцетниє, в підстави серцеподібні, по краях крупнозубчатиє. Квітки зелені, дрібні, зібрані в колосовидних суцвіття, які розташовуються у верхніх пазухах листя. Плід — односемянной сухий горішок. Квітне з червня по вересень.
Зростає в середній смузі і на півдні колишнього СРСР як бур'ян, в садах, городах, на пустирях, біля житла, на болотах. Використовують листя зібрані навесні під час цвітіння. Застосовують широко в науковій і народній медицині.
Хімічний склад: мурашка, пантотеновая, кавова, феруловая, n-кумаровая, аскорбінова кислоти, гістамін, ацетілхолін, каротин і інші каротіноїди, вітаміни групи В, До, ситостерін, камедь, протопорфірін, копропорфірін, глікозид уртіцин, фітонциди, кверцетин, хлорофіл, дубильні речовини, залізо 5-гидрокситріптамін, цинк.
Дія: кровоспинне, вітамінне, естрогенноє. Народна медицина вказує ще на сечогінне, тонізуюче, протизапальне і здатність регулювати порушення вуглеводного обміну.
У дерматології препарати кропиви дводомною ми застосовували при васкулітах як кровоспинне, при фурункульозі, вульгарних угрях як вітамінний засіб. Позитивний ефект рослини при фурункульозі, вульгарних угрях можна пояснити ще і за рахунок екстрогенного дії кропиви дводомної.
Широко використовують кропиву дводомну як харчовий продукт для приготування перших блюд. Проте потрібно остерігатися застосовувати її в їжу хворим з фотодерматозамі, оскільки вона містить протопорфірін, копропорфірін і тому володіє фотосенсибілізірующим властивістю. Зате необхідно призначати кропиву дводомну в їжу хворим з вітиліго.
Спосіб вживання: настій (10—15 грам трави на 200 мл води) — по 1 столовій ложці або 25—30 крапель рідкого екстракту 3—4 разу в день за півгодини до їди. Зовнішньо рідкий екстракт настій листя або сок рослини втирають в коріння волосся при облисінні, себорєє волосистої частини голови; свіжий сік листя стимулює епітелізацию трофічних виразок, його втирають у вогнища депігментації при вітиліго. П. Чуролінов (1979) рекомендує при передчасному посивінні застосовувати кропиву зовнішньо і пероральний. Для цього використовують свіже коріння і листя кропиви. За даними автора, лікування кропивою при передчасному посивінні дає обнадійливі результати.

Категорія: Лікарські рослини використовувані в дерматології | Переглядів: 1184 | Додав: krasota | Теги: Кропива дводомна, кропива двудомная | Рейтинг: 0.0/0