19:23
Меліса лікарська - Melisa officinalis.
Назва українське - Меліса українська. Назва рос. - Мелисса лекарственная.

Назви народні - маточник, лимонна трава, бджолина трава, райовік.

Популярне у народній медицині багаторічна трав'яниста рослина висотою 60 - 110 см, які ростуть у Європі та Азії, культивується в багатьох країнах як медонос і джерело для ліків. Заготовлюють надземну частину рослини перед цвітінням і під час цвітіння (можливий триразовий збір за сезон) рано вранці, але після висихання роси і швидко сушать у тіні.

Діючі речовини. Рослина містить дубильні речовини (близько 5%), летюча олія (до 0,3%), органічні кислоти, смоли, аскорбінову кислоту, слиз, мінеральні солі.

Має протизапальну, протибольовими, заспокійливу, спазмолітичну, потогінний, вторгнень, проносне дію, поліпшує сон, травлення.

Застосування в косметичному догляді. Рослина широко використовується в трав'яних сумішах, призначених для масок при жирній шкірі і для тонізуючих ванн. Додають у ванну настій (2 столові ложки рослини заливають 2 склянками окропу, доводять до кипіння, наполягають протягом години).

Можна робити примочки з настою меліси при гнійних захворюваннях шкіри. Ефірне меліссовое масло додають у косметичні маски для надання їм освіжаючого приємного запаху. Меліссовое масло додають до деяких парфуми.

Застосування в фітотерапевтичні практиці. Меліса лікарська, м'ята, валеріана лікарська, материнка звичайна, низка трироздільна, звіробій віднесені народною медициною до універсальних або цілющим рослинам.

Меліссу лікарську самостійно або в комбінації з рослинами застосовують у вигляді настою всередину (по 2 столові ложки 3 рази на день до їжі), при гастритах зі зниженою кислотністю, метеоризмі, гепатитах, панкреатитах, серцебитті, сечокам'яної хвороби, уретритах, простатитах, циститах, мігрені , вегетоневрозах, нервовому потрясіння, алергічних станах, подагрі, для збільшення кількості молока у годує грудьми.

Зовнішньо у вигляді примочок призначають настій меліси для лікування нейродерміту, фурункульозу, садна, забитих місць, поліартритах, радикуліти, невралгії лицьового нерва.

Рекомендується приймати замість настою настоянку меліси лікарської. Для цього беруть рослину і заливають 40% розчином спирту у співвідношенні 1:3. Наполягають два тижні. Приймати по 30 крапель 3 рази на день перед їжею, а четвертий раз - перед сном для підвищення ефективності меліси як заспокійливого засобу; слід комбінувати застосування її з корінням валеріани та синюхи.

Категорія: Короткий каталог лікарських рослин | Переглядів: 1893 | Додав: krasota | Рейтинг: 4.7/3