15:48
Первоцвіт весняний
Первоцвіт весняний - Primula veris L. 
Назва українська - Первоцвіт весняний. 
Назв народні - баранчики, жовтяниця, ледуночка, ліфера жовта, ніколайко, переліт, попутник, проліски, сорочи лапки. 
Багаторічна трав'яниста рослина висотою до 40 см, що виростає в Європі, Азії, на сонячних вологих луках, лісових галявинах і в листяних лісах. У медичних і косметичних цілях заготовлюють квіти, листи, корені (кореневища), сушать з тіні, при температурі не вище 40 ° С. 
Діючі речовини. У листі міститься велика кількість вітаміну С - близько 600 мг/100 г, що становить 6% від сухого рослини, тому в народі первоцвіт весняний називають «вітамінним чемпіоном», органічні кислоти, сапоніни, каротин; у кольорах - сапоніни, флавоноїди. У коренях і кореневищах виявлено сапоніни (до 10%), глікозиди (прімверін, прімулаверін та ін), ефірні олії, кислота аскорбінова, каротин. 
Надає відхаркувальну, протизапальну, спазмолітичну, кровоспинну дію, підвищує опірність організму до зовнішніх несприятливих факторів. 
Застосування в косметиці. Настій з квітів (20 г сировини заливають 200 мл окропу, доводять до кипіння, наполягають 1 годину) застосовують для полоскання волосся, що додає їм м'якість, природний блиск, приємний запах. Відвар з листя і квітів (20 г суміші частин рослини заливають 100 мл окропу, доводять до кипіння, настоюють 30 хв проціджують і використовують у вигляді примочки або миють жирну шкіру із забрудненими порами. 
Застосування в фітотерапевтичний практиці. Рослина використовують для лікування запальних захворювань органів дихання, тому що воно виявляє протизапальну дію, посилює секрецію бронхіальних залоз, а також рухову активність миготливого епітелію, що прискорює евакуацію виділився секрету з бронхів, трахеї. Призначають первоцвіт весняний для поліпшення обміну речовин, при гіповітамінозі, кровоточивості ясен, швидкої стомлюваності. Лікувальний ефект обумовлений наявністю вітаміну С і каротину. Досить прийняти 2 листка свіжого первоцвіту, щоб забезпечити добову потребу в аскорбінової кислоти. У науковій і народній медицині застосовують відвар з коріння і кореневищ. Для цього беруть 1 столову ложку подрібнених коренів і кореневищ, заливають 200 мл окропу, кип'ятять на малому вогні 10 хв, наполягають 1 годину, приймають по 2 столові ложки 3 рази на день за 30 хвилин до їжі.

Категорія: Короткий каталог лікарських рослин | Переглядів: 2068 | Додав: krasota | Теги: Primula veris L., Первоцвет весенний, Первоцвіт весняний | Рейтинг: 0.0/0