16:53
Пижма звичайна
Пижма звичайна - Tanacetum vulgare L.
Назва українська - піжма звичайна. Назви народні - глістнік, остудити, папороть, пріворотень, протич, райвет, горобинник, тальник. 
Багаторічна трав'яниста рослина висотою до 150 см, яке поширене в Європі, США, Азії. Виростає на берегах струмків, луках, узбіччях доріг, пустирях. Заготовлюють суцвіття, сушать у тіні або сушарці (температура не повинна перевищувати 40 ° С). Рослина має захід камфори і гірким гострим смаком. Запах рослини відлякує комах 
Діючі речовини. Квіти містять отруйна летюча масло і гірке з'єднання, що одержало назву танацетін. На летючий маслі міститься біцікліческій терпенові кетонтуйон, який і зумовлює токсичність олії. Рослина містить також дубильні речовини, органічні кислоти, флавоноїди, терпени, сліди алкалоїдів. 
Що містяться в рослині речовини визначають фітонцидні і інсектицидні жовчогінні, протизапальні, протибольову властивості пижма, а також здатність підвищувати артеріальний тиск, стимулювати виділення шлункового соку. 
Застосування в косметиці. Широкого застосування в косметиці не знаходить з-за отруйних властивостей головного токсичної речовини - туйона. Рослини, що володіють властивістю відлякувати комах не є косметичними у вузькому значенні цього слова, але заслуговують на увагу, тому що відлякуючи комах, вони запобігають укуси і тим самим пошкодження шкіри, запальну реакцію. Ефірне масло пижма змішують з летючими маслами, такими як гвоздична, м'ятна, коричнева, використовують або самі по собі для втирання в шкіру з метою відлякування комах, або додають в рідині, аерозолі. 
Застосування в фітотерапевтичний практиці. 
Настій суцвіть пижма застосовують для лікування гастритів із зниженою кислотністю, гепатитів, холециститів в поєднанні з іншими рослинами. Для лікування аскаридозу та гострики готують настій суцвіть пижма. Для цього беруть одну столову ложку рослини, заливають 200 мл окропу, доводять до кипіння наполягають 1 годину. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день протягом 3 днів. Наприкінці лікування - сольове проносне. 
Як зовнішній засіб використовують пижмо для лікування радикулітів, подагрі, суглобового ревматизму, остеохондрозу. Для цього готують настій суцвіття пижма спільно з материнкою, меліси, м'ятою і ромашкою. Для цього 500 г подрібнених і перемішаних частин зазначених рослин заливають 5 л окропу, доводять до кипіння, наполягають 1 годину і виливають у ванну. На курс лікування 10 ванн. 
Через наявність у рослини токсичних властивостей застосування вимагає обережності.

Категорія: Короткий каталог лікарських рослин | Переглядів: 3006 | Додав: krasota | Теги: Tanacetum vulgare L., Пижма обыкновенная, Пижма звичайна | Рейтинг: 0.0/0