20:45
Фіалка запашна
Фіалка запашна - Viola odoratora L.
Назва українська - Фіалка запашна. Назви народні - бешеннік, підлісок. 
Багаторічна, трав'яниста рослина висотою до 15 см, росте в Європі, Китаї, Японії, в середземноморському регіоні в лісових і інших заростях. Для медичних і косметичних цілей використовують всю рослину: квіти, листя, коріння, які заготовлюють під час цвітіння, сушать в тіні. 

 
Діючі речовини. Всі частини рослини містять ефірну олію, фіалковий запах якої зумовлений іронії, а також спирт бензиловий, монадіенолом, евгенол. У листі виявлено: рослинну слиз, кислоту аскорбінову (140-396 мг/100 г), каротин (12 мг/100 г), сапоніни, танін, алкалоїд віолаеметін, каротиноїди, флавоіовий глікозид віолакверцетін. У коренях фіалки є алкалоїд віола, що обумовлює відхаркувальну дію, сапоніни, У квітах міститься в основному фіалковому ефірну олію. 
 
Надає відхаркувальну, протимікробну, сечогінну, жовчогінну, протизапальну, потогінну дію. 
 
Застосування в фітотерапевтичний практиці. 
Настій з трави готують наступним чином: 5 г трави заливають 200 мл окропу, доводять до кипіння, настоюють протягом 1 години. Приймають по 100 мл 3 рази на день перед їжею при запальних захворюваннях органів дихання, коклюші, слизоподібні речовини та ефірні олії виявляють протимікробну дію, посилюють секрецію бронхіальних залоз, полегшують виділення мокротиння, а сапоніни - бронхолітичну, відхаркувальну і сечогінний ефекти, тому траву призначають при запальних захворюваннях нирок, сечовивідних шляхів, шлунково-кишкового тракту. 

 
Місцево настій трави фіалки рекомендується при алергічних дерматозах, екземі, фурункульозі, ексудативний діатез. 
 
Крім фіалки запашної широке застосування у науковій та народній медицині має фіалка триколірна (Viola tricolor), яка за діючим речовинам нагадує фіалку запашну з тією відмінністю, що в останній міститься більше ефірного масла.
Категорія: Короткий каталог лікарських рослин | Переглядів: 2274 | Додав: krasota | Теги: Фиалка душистая, Фіалка запашна | Рейтинг: 5.0/1