Рослини, що застосовуються при лікування анорексіі і диспепсіі
 
Acorus calamus L. - Аїр тростинний (аїр болотний, ірний корінь)
Сем. Агасеае - Ароїдні (Аронніковие)
Багаторічна трав'яниста рослина з довгим повзучим кореневищем, до 3 см в товщині, із стоячим стеблом висотою від 60 до 150 см. Листя прямостоячі, мечоподібні форми досягають у довжину 60-100 см, а в ширину 0-5-1,5 (3) см. На верхівці стебла знаходиться суцвіття, циліндричне, конічної форми, на верхівці, завдовжки 4-12 см, жовто-зеленого кольору з численними дрібними квітками; покрито суцвіття криюче довгим листом. Квітне в червні - липні.
Поширення. Аир внесений до країни кілька століть тому і вирощувався в садах, але пізніше поширився по берегах річок і боліт в дикому вигляді (Слівенська, Софійський райони - по берегах річки Іск'р; в районі міст Казанлик і Стара Загора - по долині річки Тунджа; зростає і на берегах річки Камчия), рідко його вирощують у садах. Походить з тропічних і субтропічних районів Азії, звідки в середні століття його перенесли до Константинополя; згодом стерильна тріплоідная раса його, Рассел і натуралізуватися в різних частинах Європи, вирощувалася в багатьох районах Європи.
Сировина. Зібране восени кореневище (Rhizoma Calami), з якого знята кора, нарізано на шматки, довжиною до 10 см і висушити. Володіє приємним запахом і пекучо-гірким смаком.
Зміст. 1,5-3,5% ефірного масла, гірке речовину акорін, катехиновые таніни, велика кількість крохмалю та ін
Ефірне масло - густа жовто-коричневий, оптично активна рідина, з сильним специфічним приємним запахом і гострим пекучим смаком. Складається з альфа-пінена, камфена, біциклічною сексвітерпена, Калама, сексвітерпенового спирту каламенола. Більш значний компонент (близько 60 - 70%) олії - речовина азарон, які викристалізовується з масла при охолодженні його. Азарон - похідне фенілпропана.
Застосовується у формі спиртового настою (тинктури).
Основна дія. Збудлива апетит засіб; проти диспепсія.
Експериментальні та клінічні дані. Клінічно встановлено, що декокт (відвар) з кореневища аїру болотного підвищує секрецію соляної кислоти в шлунку, особливо при гіпоацідних гастритах. Цим і визначається сприятливий ефект сировини у всіх випадках відсутності апетиту. Зважаючи на його трохи гіркуватого смаку і, в той же час, ароматного запаху настій і відвар з аїру болотного охоче п'ють і діти. Сировина робить також і газогонів і тонізуючу дію. Добре діє при метеоризмі і поліпшує травлення. Що містяться в ньому дубильні речовини надають протівопоносное дію. Є повідомлення про те, що міститься в кореневище аїру гіркий глікозид акорін має жовчогінну і діуретичним дією, підвищує тонус жовчного міхура. Відвар аїру - добре освіжаючий ротову порожнину засіб при полосканні. Має виражену седативну, снодійне, спазмолітичну, а почасти і аналгетичну дію кореневища аїру болотного і входять до складу що міститься в ньому ефірної олії сполук-азарона і бета-азарона. Водні та спиртові витяжки з кореневища аїру помірно пригнічують розвиток деяких патогенних мікроорганізмів, головним чином відносяться до групи шигел, протея і піоціанеуса. 
Спосіб застосування. Відвар одержують з 15 г подрібненого кореневища на 3 - 3,5 склянки води. Приймати по 1/3-1/2 чашки 3-4 рази на день перед їжею. Можна приймати і настій (1:10) - по 1 / 4 склянки 3 рази на день до їжі.


Armor acia rusticana P. Gaertnet, В. Mayer et Schreb (Cochlearia armoracia) - Хрін звичайний, хрін сільський 
Сем. Brassicaceae (Cruciferae) - хрестоцвітих 
Багаторічна трав'яниста рослина з довгим масивним багатоголова, розгалуженим білим корінням, сильно-гіркого смаку. Стебло прямостояче висотою до метра, у верхній частині розгалужене. Прикореневі листя великі, довжиною до 30-40 см, шіроколанцетовідние, голі, по краях хвилясті; Стеблові листя більш дрібні, цілісно-крайні або пір'ясто-розсічені. Квітки білі, численні, зібрані в гроздевідние суцвіття, на довгих черешках, розташовані в пазухах листя у верхній частині стебел. Чашолистки - 4, розчепірених. Пелюсток - 4, широких, оберненояйцеподібні форми. Тичинок 6. Плід - округлий стручок, 4-6 мм в діаметрі. Цвіте в червні-серпні.
Поширення. Широко вирощується як городнє рослину і місцями виростає як здичавілі. Походить із Східної Європи (Південної Росії та Східної України) та Південно-Західної Азії. В Європі широко культивується і в багатьох місцях натуралізований.
Сировина. Кореневища (Radix Armoraciae).
Зміст. У всьому рослині і в основному у коренях містяться аллілізотіоціанти (головним чином у вигляді глікозиду сінігріна) і його аналоги, всього до 1,1%, які зумовлюють характерний запах і смак рослини.
Основна дія. Збуджує апетит, покращує травлення.
Експериментальні та клінічні дані. Хрін підсилює секрецію травних залоз. Покращує розщеплення жирів. Широко застосовується як приправа, з огляду на те, що дратує слизові оболонки і знаходяться в них, рецептори. Зовнішньо застосовується і для припарок при ревматизмі.
Подразнюючу нервові рецептори дію хрону віддають за рахунок наявності в ньому гликозида сінігріна, який під дією ензиму мірозіна звільняє аллілгорчічное ефірна олія, що обумовлює зазначені вище ефекти.
Сік зі свіжих коренів хрону знижує рівень цукру в крові, зменшує розміри адреналінової гіперглікемії і змінює характер глікемічний кривої після навантаження глюкозою, одноразове пероральне застосування соку або витяжки з свіжих коренів хрону викликає значне посилення секреції жовчі, посилюючи в ній вміст білірубіну, погіршує пошкодження печінки.
Докладне вивчення хрону і визначає наявність у ньому антибіотика. Цей антибіотик, згодом названий армораціном, характеризується широким спектром дії антибактеріальної активності і атакує як грампозитивні, так і грамнегативні патогенні мікроорганізми. Хлороформение екстракти з коренів хрону мають виражений переважною дією на розвиток золотистого стафілокока і альфа-гемолітичних стрептококів. Високі дози хрону при застосуванні викликають розвиток гастроентериту, що супроводжується сильним роздратуванням (болями і гіперемією слизових оболонок, блювотою і поносом). Аллілгорчічное ефірна олія при зовнішньому застосуванні також викликає гіперемію, болю, а при більш тривалому застосуванні та некротізацію уражених тканин.
Емпіричні дані. У народній медицині хрін застосовується як діуретичну засіб при асциті, для обмеження запальних набряків при ревматизмі, подагрі.
У кулінарній практиці хрін застосовується як приправа. Коріння хрону знаходять також широке застосування в консервної промисловості. Хрін споживають також і в суміші з кислим молоком у співвідношенні 1:10 для лікування цукрового хвороби, в дозі по столовій ложці три рази на день.
Небажані ефекти. Необхідна обережність при дозуванні. При передозуванні може наступити запальна реакція слизових оболонок, а також розвинутися і інтоксикація.
Спосіб приготування. Столову ложку натертого на тертці кореня хрону залити 400 мл окропу і настояти протягом години. Приготовлену таким чином витяжку приймати по одній кавовій чашці 4 рази на день до їжі.
Інший рецепт: 400 г натертого на тертці кореня хрону добре розмішати з 500 г меду. Цю суміш приймати по столовій ложці перед їжею. Приймають також і свіжо вичавлений сік хрону, як і кашку з свіжого натертого на тертці кореня хрону.
За хімічним складом близько до хріну рослини Cochlearia officinalis яке відрізняється від нього лише за зовнішнім виглядом.
Слід зазначити, що тоді як у хрону використовується тільки корінь, у цієї рослини застосовують тільки його надземну частину. Cochlearia officinalis L. поширена по узбережжю Північної Європи.
Основна дія. Ревульсівное, засноване на що міститься в рослині глікозиди, активний тільки в свіжому стані хрону.
Глікозид піддається таким же процесам розщеплення, як і глікозид, що міститься в кореневище хрону - в результаті чого звільняється аллілгорічное масло, яке сильно дратує периферичні рецептори, Крім того, в рослині містяться велика кількість аскорбінової кислоти і це забезпечує його тонізуючу дію на організм в стані реконвалесценції .
При дозуванні необхідно бути обережним, зважаючи на небезпеку настання сильного роздратування.

Artemisia absinthium L. - Полин гіркий 
Сем. Asteraceae (Compositae) - Складноцвіті
Багаторічна, трав'яниста рослина або напівчагарник з одровосневшімі біля основи стеблами, з характерним сильним запахом і дуже гірким смаком. Стебла прямі, розгалужені, висотою до 1,5 метрів. Прикореневі листя довгочерешкові тричі пір'ясто-розсічені, верхні на коротких черешках, або сидячі, одне - двічі пір'ясто-розсічені, густо м'яко спущені, сріблясто-сірі. Кольорові кошики багатобарвні; дрібні (в діаметрі 3-4 мм), численні, зібрані в поникнули волоті, розташовані в пазухах верхніх листків на стеблах, що утворюють схилену мітлу. Обволікаючі їх листочки сірувато волокнисті. Квіти трубчасті золотисто-жовтого кольору. Цвіте в липні-жовтні.
Поширення. Росте по трав'янистим, скелястих місцях, у чагарниках, у садках. Вирощується і як садове рослина.
Сировина. Надземна частина під час цвітіння (Herba Absinthii).
Склад. Ефірна олія (0,5-2%) (містить феландрен, гамазулен, туйон, цинеол, секвітерпени), гіркі секвітерпеновие лактони (абсінтін, анабсінтін, прогамазуленоген та ін), у листі міститься флавони - артемізін.
Основна дія. Збудлива апетит, стимулює травлення.
Експериментальні та клінічні дані. Містить гіркий глікозид абсінтін, який являє собою дімерний гваянолід, що відбувається з артапсіна і його ізомеру. Гіркі компоненти дратують закінчення смакових нервів в порожнині рота і рефлекторно підвищують секреторну функцію шлунково-кишкового тракту. Підсилюють секрецію шлункового соку, панкреатичного соку, а також рефлекторну фазу секреції шлункового соку. Ефірне масло володіє також і безпосереднім гіперемізірующім дією на слизову оболонку шлунка. Високі дози гілок полину спочатку збуджують центральну нервову систему, а потім пригнічують її. Рослина має також і спазмолітичну дію.
Емпіричні дані. Ще Авіценна використовував цю рослину для збудження апетиту, а в школі в Салерно його застосовували для запобігання морської хвороби (nausea marina). Цю рослину називають другом шлунку (ventricula amicus). Полин гіркий надає тонізуючу, що збуджує апетит дію, стимулює травлення ефект, противоглистное і діуретичну дію. Тому вона застосовується при шлунково-кишкової атонії, гастриті, при відсутності апетиту, при анемії, аскаридозі. Також його використовують і як холеретичний засіб і при лікуванні запалення верхніх дихальних шляхів, а у формі мазі - як відволікаючу засіб. Ефірне масло - викликає судоми отруту, через що застосування його обмежено.
Спосіб застосування. Як що збуджує апетит і стимулюючий травлення засіб, при метеоризмі, поганому запаху з рота та ін, у формі настою, чаю, у складі препаратів та ін
Rp.
Herb. Absinthii 100,0
D. S. По одній чайній ложці подрібненої сировини заварити як чай 2 склянками окропу. Настояти 20 хвилин, процідити і пити по 1 / 2 склянки 3 рази на день за півгодини до їжі
Rp.
Herb. Absinthii 40,0
Herb. Millefolii 10,0
M. f. spec.
D. S. Заварити як чай і пити по столовій ложці до їжі.

Artemisia vulgaris L. - Чорнобиль
Сем. Asteraceae (Compositae) - Складноцвіті
Багаторічна трав'яниста рослина з характерним ароматом і злегка гірким смаком, з розгалуженим вертикальним кореневищем, від якого відходить безліч (до 15) стебел, одревеснелие в основі. Стебла прямостоячі, що досягають у висоту до 1,5 м, широко розгалужені, зеленого або червонуватого до темно-червоного кольору. Листки чергові, зверху темно-зеленого кольору, голі, знизу густо волокнисто-білі, двічі пір'ясто-розсічені на часточки, ланцетоподібними або лінійної форми, з рідкими гострими зубчиками на краях листочків. Кольорові кошички складаються з нечисленних, дрібних, завдовжки 3-5 мм пелюсток прямостоячих, або розлогих квіток, зібраних групами квіток, які формують складну розкидисту мітлу. Квіти трубчасті, в основі білого кольору, по краях коричнево-червонуваті. Цвіте в липні - вересні.
Поширення. Серед чагарників і як бур'ян по околицях сіл, по узбіччях доріг, необроблених полях, по берегах річок та ін Зустрічається повсюди в Європі (без крайньої півночі і південних районів).
Сировина. Надземна частина під час цвітіння (Herba Artemisiae), коріння (Radix Artemisiae).
Зміст. Ефірна олія (0,1-0,6%) (містить цинеол, туйон, борнеол), гіркі сесквітерпновие лактони (тауремізін та ін.)
Основна дія. Підвищує апетит; загальнозміцнюючу, седативну та кровоспинні дію.
Експериментальні та клінічні дані. Зважаючи на гіркого смаку дику полин приміряють широко як збуджує апетит і як тонізуючий гладку мускулатуру кишечника засіб, але в цьому відношенні вона-менш ефективна, ніж Artemisia absinthium. Найбільш ймовірно, що збуджує апетит дію чорнобиль визначається його загальнозміцнюючим і тонізуючий ефект на організм.
Свіже ефірна олія має виражену антимікробну дію. У концентрації 1.10-3 воно пригнічує розвиток Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Staph, aureus. Ефірне масло чорнобиль позбавлене антімікотіческго дії на Candida albicans. Спиртовий екстракт з листя полину звичайної має бактерицидну дію проти Staphylococcus aureus, Shigella sonnei, Bacillus subtilis. Експериментально доведено, що екстракти з полину звичайної надають кровоспинну дію, виражену у скороченні часу кровотечі.
Емпіричні дані. На підставі досвіду, що існує ще з сивої давнини і відображеного в народній медицині багатьох країн, водні екстракти з стебел, листя і коріння полину звичайної використовуються як засіб, що провокує наступ менструального циклу. Це і визначає популярність рослини як абортивного кошти. У той же час в народній медицині деяких східних країн звичайну полин рекомендують як засіб затримання вже почався аборту, що можна пояснити її кровоспинну і спазмолітичну дію.
Майже у всіх країнах в народній медицині полин звичайну застосовують у вигляді водних екстрактів з листя і коріння для заспокоєння нервової системи і як протисудомну засіб. Чорнобиль володіє деяким протипухлинну дію, в результаті чого її включають до складу деяких засобів при злоякісних захворюваннях. Чорнобиль може здійснювати й холагогное дію, діє гіпоглікемічних.
Як зовнішній антисептичний засіб використовують водні екстракти полину звичайної при піодермія, інфікованих ранах шкіри та ін Також застосовують припарки, як і сухий порошок, який отримують з стертих пагонів звичайної полину.
Небажані ефекти. При передозуванні екстрактів з полину звичайної описуються важкі інтоксикації, іноді призводять до смертельного результату, які характеризуються розвитком гепато-ренальной синдрому та судом. Рекомендують не призначати полин звичайну, при виразковій хворобі.
Спосіб застосування. Водні екстракти рослини готують, заливаючи столову ложку подрібнених стебел або коріння 200-300 г окропу і витримують півгодини, після чого проціджують. Отриманий настій - доза на день; приймати в 3 - 4 прийоми. При гіпертрофічному гастриті зі зниженою кислотністю в шлунку, рекомендують заливати столову ложку подрібнених коренів 1 / 2 л білого вина "типу Різлінг", потім суміш нагріти до кипіння, після чого залишити на 2 години і процідити. Отриману рідину приймати по столовій ложці до їжі.


Centaurea cyanus - Васильок синій, волошка посівної 
Сем. Asteraceae (Compositae) - Складноцвіті
Однолітня (дворічне) трав'яниста рослина з тонким веретеновідним коренем. Стебло прямостояче, висотою 30-80 (100) см, розгалужене, опушений сірувато-білими ворсинками. Листки чергові, сіро-зелені, нижні трехдольние, або пір'ясто-розгалужені, верхні лінійні, цільні. Кольорові кошички одиночні, великі, знаходиться на верхівках стебел і розгалужень, чашолистки розташовані в кілька рядів, зовнішні - зелені, внутрішні - жовтуваті, плівчасті. Квіти трубчасті, зовнішні сині, воронкоподібні, 5-поточні, внутрішні трубчасті, фіолетові, з 5 зубчиками. Плід - сім'янка сіре або сіро-жовта, з "летючкою" з коричневого кольору тендітних ворсинок. Цвіте в червні - липні.
Поширення. Росте як бур'ян майже виключно в посівних культурах, рідко - по узбіччях і пустирі. Зустрічається в Південно-східній Європі, натуралізований у всій Європі (без крайньої півночі і заходу).
Сировина. Кольорові кошики (Flores Centaureae).
Зміст. Антоціановие барвники (невизначеного ще будови), слизові речовини, а в листках виявлено поліацетіленіди - центаур Х2 і центаур Х3.
Основна дія. Стимулює апетит, тонізує і діє діуретичний.
Експериментальні та клінічні дані. Основна дія волошки визначають що містяться в ньому гіркі глікозиди - центаурін, ціанін (що є по суті антоціановий глікозид), а також і алкалоїд пеларгонії. У сировину також міститься і алкалоїд ерітрецін, який вважається ідентичним що міститься в жовтій тирлич алкалоїди генціаніну. Присутній у волошки наявність жовчогінного і діуретичного ефекту, що застосовуються витяжки слабо знижують артеріальний тиск, а також надають відомий, що нормалізує порушення серцевого ритму ефект.
Емпіричні дані. У народній медицині здавна рекомендується застосування волошки для виснажених тривалим захворюванням хворих, при відсутності апетиту різного походження, як і при захворюваннях нирок та сечовивідних органів (нефрити, нефрозонефріти, уретрити, цистити). Також рекомендується застосовувати сировину волошки при захворюваннях жовчних ходів. Народна медицина рекомендує використовувати екстракти з волошки при обструктивному бронхіальному синдромі як відхаркувальний і протизапальний засіб.
Небажані ефекти. Зважаючи на утримання до Василькова синьому сильно активних сполук з ціановим компонентом, необхідно бути обережним при застосуванні сировини.
Спосіб застосування. Кольорові кошички застосовуються як сировина. Дві столові ложки квіток залити склянкою окропу (гарячий екстракт) і залишити на 20 хвилин. Після охолодження процідити і випити протягом одного дня.
Примітка. Зважаючи на утримання до Василькова барвника синього кольору, його можна використовувати для фарбування шерстяних і бавовняних ниток в синій колір, а якщо додати і пелюстки дикого маку - вийде фіолетовий колір.


Centaurium umbellatum Gilib. s. L (C. turcium vel, C. erythraea Rafin. Erythrea centarium, Pers.) - Золототисячник малий 
Сем. Gentianaceae - Горечавковие
Однорічна або дворічна трав'яниста рослина. Стебло прямостояче, ребристий, висотою 15-30 (40) см, гола, розгалужений на верхівці. Прикореневі листя на черешках, зібрані в розетку, довгасто-оберненояйцеподібні, тупі, Стеблові листя супротивні, еліптичні або лінійно-ланцетні, загострені на верхівці, голі, цельнокрайние, зі злегка дугоподібними бічними жилками. Квітки рожево-червоні, зібрані на верхівках стебел в багатоколірну мітлу. Чашка трубчаста з 5 зубчиками. Віночок пятілепестний з довгою вузькою трубочкою і пятілепестной коронкою. Плід - подовжена багатонасінні, що розкриваються по двох швах. Цвіте в липні - серпні.
Поширення. Росте на луках, у сухих трав'янистих і кам'янистих місцях, в чагарниках, рідко в посівах. Зустрічається по всій Європі (без крайньої півночі).
Сировина. Надземна частина квітучої рослини (Herba Centaurii).
Зміст. У надземній частині рослини містяться глікозиди - ерітаурін, генціопікрін і його аглікон ерітроцентаурін (С10 Н8 О3). Також виявлено наявність гіркотою: свертіомаріна, генціофлавіна, генціанідіна; містить флавоноїди центауреін, не ¬ багато ефірної олії, 0,1% олеоноловой кислоти, нікотинову кислоту, нікотинамід.
Основна дія. Збудлива апетит.
Експериментальні та клінічні дані. Що містяться у сировині генціопікрін, амарогенін та інші гіркі глікозиди збуджують чутливі до гіркоти смакові рецептори мови та рефлекторним шляхом (через блукаючі нерви) посилюють секрецію шлункового соку. Чи не мають ефекту при резистентної до
гістаміну ахілії. У зв'язку з збуджує апетит дією золототисячник малий застосовують при відсутності апетиту, для стимуляції травлення при шлунково-кишкових хворобах і при захворюванні печінки і жовчного міхура.
Емпіричні дані. Застосовують як тонізуючий засіб і для лікування анемій, а також і як жарознижуючий засіб.
Спосіб застосування. 1-2 чайних ложок стовченої сировини залити двома склянками окропу. Остиглий настій процідити і приймати 3-4 рази на день до їжі.
Rp.
Herbae Centaurii 50,0 
D. S. По одній чайній ложці на склянку окропу. Остиглий настій процідити і пити і 1 / 3 чашки за півгодини до їжі.

Citrus sinensis (L.) Osbeck (С. aurantium var. Sinensis L.) - Апельсин 
Сем. Rutaceae - рутові
Опис. Дерево, висотою 2-3 метри, з округлої кроною. Молоді гілки ребристі, згодом вони стають круглими; голі з порівняно м'якими шипами. Листя шірокоелліптіческіе, шкірясті, в основі округлі, з гострими верхівками. Квіти зібрані в короткі грона пухкі або поодинокі в пазухах листя, з приємним ароматом. Чашолистки зрощених, 4-5. Пелюсток (4) 5 (8), довгасто-еліптичних, білих. Тичинок 20-40. Плоди - зазвичай приплюснуті округлої форми або коротко яйцеподібні, з 10-13 часточками, при дозріванні помаранчевого або жовто-оранжевого кольору. Сік плодів солодкий.
Поширення. Культурне рослина. Походить з Південно-східної Азії. Успішно вирощується і в Середземноморському районі Європи.
Сировина. Листя (Folia Aurantii), квітки (Flores Aurantii або Flores Naphae), незрілий плоди (Fructus Aurantii immaturi), кора плодів (Cortex Fructus Aurantii).
Зміст.
У листі: ефірні олії (0,3%) з 70% ліналоол і 10-15% гераніол, гіркоти;
в квітках: ефірні олії (0,1-0,2%) з 30% ліналоол, 7% ліналілацетата, 6% неролідола, метиловий ефір антраніловой кислоти та ін, гіркоти, гесперидин;
в неспілий плодах: ефірні олії (близько 0,7%) з 30-60% ліналілацетата, цітрал, пірол, фурфурол, камфен, Неролі, гераніол, геранілацетат, неролідол, фарнезал; ауранціамарін, гесперидин і неогесперідін як гіркі речовини; лимонна кислота, яблучна кислота, дубильні речовини; кора містить ефірну олію з характерним запахом, до 10% флавоноїдної глікозидів - гесперидин та ін, кумаріни (ізеімператорін), трітерпени, пектин.
У м'ясистої частини містяться цукор, фруктові кислоти, вітамін С, фурандітерпеновий лактон (номілін) гіркого смаку.
Основна дія. Збудлива апетит.
Експериментальні та клінічні дані. Містяться в листі і неспілий плодах апельсина ефірні та гіркі речовини діють стимулюючу на секрецію шлункового соку і злегка спазмолітичну. Застосовують (особливо неспілий плоди) як збуджує апетит і поліпшує травлення засіб, найчастіше в поєднанні з іншими лікувальними травами. Стиглі плоди багаті вітаміном С і фруктовим цукром. Сік плодів корисний як для здорових, так і як допоміжний і освіжаючий засіб при багатьох захворювання.
Емпіричні дані. Листя у формі гарячого настою, найчастіше в комбінації з іншими лікарськими рослинами, використовують як заспокійливий засіб.
Спосіб застосування. Листя і квітки апельсина в дозі 2-4 г на склянку окропу - пити для заспокоєння нервової системи (заспокійливий настій).
Неспілий плоди, дрібно нарізані, в дозі 4-10 г у формі гарячого настою - пити для підвищення апетиту.

Cnicus benedictus L. (Carduus benedictus Bruns,) - Кнікус благословенний, терен, кучерявий 
Сем. Asteraceae (Compositae) - Складноцвіті
Дворічне (або однорічна) трав'яниста рослина з вертикальним розгалуженим коренем. Стебло ще від кореня сільноразветвленний, що лежить або висхідний, висотою до 40 см. Листя послідовні, сидячі, довгасто-ланцетоподібні, хвилеподібно-або глибоко пір'ясто-розсічені з великими зубчиками, по краях з колючками. Кошички одиночні, розташовані на кінчиках гілочок, з обгортки з близько розташованих один до одного верхнього листя; обгортка кошиків з декількох листків, що утворюють ряди, на верхівці проста або периста колючка. Квіти трубчасті, жовті, кольорове ложе покрите плівчастими приквітковим листочками. Плодосемянкі з чубчиком з 8-10 зубчастих щетинок і численних коротких волосків. Квітне в червні - серпні.
Поширення. По сухих луках і серед чагарників. Зустрічається в Південній Європі.
Сировина. Верхня частина стебел з квітками (Herba Cardii benedicti).
Зміст. Гіркий смак обумовлений наявністю Культивують лактону кніціна; містить також таніни, слизові речовини та ін Мало вивчене рослина.
Основна дія. Сприяє травленню, збуджує апетит.
Експериментальні та клінічні дані. Збудлива апетит дію кнікуса рефлекторне, воно обумовлюється гірким смаком Культивують лактону кніціна. Цей лактон, також як і ефірну олію, надають антимікробну дію. Встановлено, що спиртові і хлороформние екстракти кнікуса in vitro надають переважну дію на деякі дизентерійні шигели, як і на Proteus vulgaris і Pseudomonas pyocyanea.
Водні екстракти з надземних частин кнікуса in vitro володіють слабким цитотоксическим дією. Їх застосовують як засіб для збудження апетиту при деяких шлунково-кишкових та печінкових захворюваннях. Сировина має також і депресивним, кардіотонічною, протизапальний ефект.
Спосіб застосування. Чайну ложку сировини залити склянкою окропу, витримати 10 хвилин і приймати два рази на день перед їжею.

Gentiana lutea L. - Тирлич жовта 
Сем. Gentianaceae - Горечавковие
Багаторічна, трав'яниста рослина. Кореневище його вкорочене, вертикальне, зелене, в діаметрі до 20 см, поперечно пооране, жовто-коричневого кольору, з безліччю шнуровідних ламких коренів. Стебло прямостояче, округлий, порожнистий, голий, висотою до 40-100 (150) см. Листки супротивні, розташовані навхрест, подовжено-яйцеподібні, сидячі на коротких черешках, Стеблові сидячі, все листя з дугоподібними жилками. Квіти сидячі по 3-11 в пазухах верхніх листків. Чашечка трубчаста, шкіряста, 5-Дольни. Пелюсток (3) J (6-12), зрощених в основі, лінійної форми, з гострими кінчиками. Плід - багатонасінні коробочка, розтріскується за двома швах. Насіння світло-до темно-коричневого кольору, плоскі, з летючки. Цвіте в липні - серпні.
Поширення. За щебнисті схилах, гірських луках, пасовищах, по сусідству з межею лісу. Зустрічається і в горах Центральної і Середньої Південної Європи.
Сировина. Використовують корені (Radix Gentianae). Вони досягають у довжину 15-20 см і в товщину 1 - 4 см. Зовні коріння сірувато-бурі, поперечно пооране, всередині жовтуваті. На зламі - гладкі, як присипані борошном; ламкі, володіють специфічним запахом і сильним, стійким гірким смаком. При намочуванні у воді стають гнучкими.
Зміст. Гіркі глікозиди - близько 3%, з яких найбільш важливі: генціопікрін і амарогенцін, ксантону генцізін, алкалоїд генціанін - похідне піридину, близько 20% цукрів (трісахарід генціаноза, дисахариди генціобіоза і сахароза), пектини, жирне олія, дубильні та слизові речовини.
Індекс гіркоти - 1:25 000. Застосовують, особливо в народній медицині, і висушені надземні частини синьою тирлич (НегЬа Gentianae asclepiadeae), у яких індекс гіркоти більш низький.
Основна дія. Збудлива апетит, загальнозміцнюючий засіб.
Експериментальні та клінічні дані. Тирлич - типовий представник групи "гірких речовин". Вона не містить дубильних речовин і не подразнює слизову шлунка, через що її вважають "чистим" зразком "amara". Має виражену гірким смаком у розведенні 1:20 000, обумовленим що входять до її складу глікозидами , ідентифікованими як генціамарін і амарогенцін. Амарогенцін має гіркий смак у розведенні 1:50 000. Як і всі гіркоти, тирлич викликає підвищене виділення шлункового соку. Таке підвищення пов'язане з впливом гіркоту на смакові рецептори в порожнині рота. При введенні безпосередньо в шлунок не спостерігається ефекту. Дія на секрецію шлункового соку виражено тільки за умови, що в наявності гіпофункція залоз у шлунку. На здорових тварин він не впливає. У дослідах на ізольованих кишкових петлях встановлено, що глікозиди тирлич підвищують тонус і збільшують амплітуду скорочень гладкої мускулатури. Як в експериментальних , так і в клінічних умовах встановлено, що тирлич при тривалому прийомі викликає збільшення кількості червоних і білих клітин крові в організмі, підвищує опірність організму. Цим визначається і застосування її не тільки як збуджує апетит засіб, але і для більш швидкого відновлення стану у хворих в стадії реконвалесценції. Генціанін, виділений з рослини, має протизапальну активність, близькою до дії саліцилату натрію, яке було встановлено в дослідах на щурах при використанні Формаліновий моделі запальної реакції. Тирлич при тривалому застосуванні в експериментальних умовах призводить до посилення скорочень серцевого м'яза. Середня летальна доза генціаніна при внутрішньовенному введенні для щурів - вище 200-300 мг / кг, а при підшкірного введення - вище 500 мг / кг. У клінічних умовах доведено, що тирлич ефективне що збуджує апетит і поліпшує травлення засіб, а також і загальнозміцнюючу стан хворих в стадії реконвалесценції засіб .
Емпіричні дані. Тирлич - відоме ще з давніх-давен засіб підвищення секреції шлункового соку та посилення моторики шлунка. У народній медицині також використовують її і як жарознижуючий засіб, а зовнішньо у формі компресів і ванн - при лікуванні інфікованих ран, які важко епітелізіруются. Ці ефекти можна пов'язати з встановленим протизапальну дію цієї рослини.
Відповідні комбінації. Тирлич широко поєднують з іншими смутками з метою використовувати їх як збуджують апетит кошти. Її комбінують з Fei tauri depur. для порушення моторики жовчного міхура.
Спосіб застосування. Половину чайної ложки подрібнених коренів тирлич залити холодною водою (400 г) і настояти протягом 8 годин. За півгодини до їжі випивати по кавовій чашці цього настою.

Helianthus annuus L. - Соняшник 
Сем. Asteraceae (Compositae) - Складноцвіті
Опис. Однорічна трав'яниста рослина. Прямостояче стебло, до 2 м заввишки, простий, покритий жорсткими ворсинками, з м'якою, губчастої серцевиною. Листки чергові, великі, серцеподібні, з гострими верхівками. Суцвіття - кошик, розташована на верхівці стебла, плоска (коржик) діаметром до 40 см; зовнішні листки великі, криюче один одного. По периферії кошички квіти великі, язичкові, безплідні; внутрішні трубчасті квітки - двостатеві (гермафродітние) плодові. Всі квітки від жовтого до оранжево-жовтого забарвлення. Плодосемянка гладка, з твердою оболонкою. Цвіте в липні - серпні.
Поширення. Широко культивується як олійна рослина в низинних районах. Культурний вигляд, що походить з Північної Америки (південних її районів).

Helianthus tuberosus L земляняная груша, соняшник клубненосный
Опис. Кореневище топінамбура клубневидне стовщення, соковите. Квітки - кошики, діаметром 4-8 см, розташовані на верхівці стебла та гілок; квітколоже опукле.
Походить з Північної Америки (південних її частин), культивовані в Середній і Південній Європі.
Сировина. Листя соняшника (Folia Helianthi annui). Периферичні золотисто-жовті язичкові квітки соняшника (Flores Helianthi annui). Насіння соняшника (Semen Helianthi annui). Подсолнечное масло (Oleum Helianthi annui).
Зміст. Листя містять каротиноїди понад 100 мг%, органічні кислоти (янтарну, фумарова, лимонну).
У пелюстках ідентифіковані флавоноїдної глікозид кверцімерітрін (С21Н10О12), кумаринового скополін, антоганідіни, каротиноїди: кріптоксантін (С40Н56О2), тараксантін, ß-каротин; фенолкарбоновие кислоти (хлорогенова, неохлорогеновая, кавова, саліцилова), спирти - орнідіол (С30Н50О2), холін, бетаїн .
Насіння соняшнику містять до 45% жирної олії, вуглеводнів 24-27%, білкових речовин (13-20%), фітину (близько 2%), хлорогеновую кислоти (близько 2%), дубильні речовини, каротеноіди, фосфоліпіди, лимонну та винну кислоту . В оболонці насіння містяться ензими.
До складу жирного олії з насіння соняшнику входять гліцериди олеїнової (до 39%), ліноловой (до 47%) і насичені кислоти до 9% (пальмітинова, стеаринова, архіновая, лігноцеріновая).
Основна дія. Формотворне засіб, що знижує температуру, збуджує апетит.
Експериментальні та клінічні дані. Соняшникова олія широко застосовується в сучасній медицині в якості основи для приготування масляних розчинів, пластирів і мазей. У дерматології віддають перевагу його при виготовленні комбінацій, що володіють епітеліотонізірующім дією. Встановлено наявність бактеріостатичної дії рідких екстрактів рослини проти Staph, aureus і Staph, albus. Встановлено наявність бактерицидної дії проти Staph, aureus і Вас. subtilis спиртових екстрактів з стебел, листя і чашолистки соняшнику. Спиртова настоянка, отримана з квіток і листя соняшнику, має жарознижуючим ефектом і, успішно використовується при лікуванні малярії. В даний час цей ефект не має практичного значення.
Емпіричні дані. У народній медицині сухі листя та квіти соняшника використовуються для одержання витяжок мають збуджує апетит дією, що обумовлено їх гірким смаком. Спиртовий настій має відхаркувальною дією. Пелюстки соняшнику мають спазмолітичну дію. Насіння використовують як полегшує засіб при кашлюку. Соняшникова олія рекомендується народною медициною багатьох країн як профілактичний засіб при атеросклерозі, що можна віддати за рахунок високого вмісту в ньому ненасичених жирних кислот.
Спосіб застосування. Листя та квіти соняшника використовують для гарячого настою, заливаючи столову ложку сировини склянкою окропу. Пити за півгодини до їжі як засіб, що збуджує апетит.
Попередньо випечені насіння подрібнюють. Дві-три столові ложки його заливають 500 мл підсолодженою води, і потім варять, поки кількість рідини досягне 400 р. Потім проціджують і щодня при коклюші дають по 1-2 столових ложок пити протягом 10-20 днів.
Як профілактичний засіб при атеросклерозі беруть натщесерце по 1-2 столових ложок соняшникового насіння.