Продовження - Рослини, які мають заспокійливу і снодійну дію


Valeriana officinalis L. - Валеріана лікарська (Маун)
Сем. Valerianaceae - валеріанові
Багаторічна трав'яниста рослина з коротким вертикальним кореневищем і численними довгими шнуровіднимі корінням із сильним характерним запахом. У перший рік утворюється розетка листків, на другий - поодинокі або по кілька квітконосів - циліндричних порожнистих, поздовжньо ребристих, висотою 50-130 см. Стеблові листя супротивні, непарний пір'ясто-розсічені (рідко цельнокрайние), з яйцевидно-ланцетні до лінійних часточками. Квітки дрібні, зібрані в багатоквіткові складні напів-зонтичні суцвіття, розташовані на верхівці стебла або його розгалужень. Віночок п'яти лепестной, світло-рожевий або білий, трубчастий. Плід - суха односемянка з хохолком на верхівці. Квітне в червні - липні.
Поширення. Росте на вологих і тінистих луках, серед чагарників і світлих лісів. Зустрічається по всій Європі (без крайнього півдня).
Сировина. Корені і кореневища (Radix Valerianae).
Зміст. До 2% валепогріатов (вальтрат, гідровальтрат), нестійкі речовини, які розкладаються при тривалій варінні, під дією кислот і лугів. Їх заспокійливу дію посилюється вмістом ефірної олії, багатого борнілізовалеріанатом. Також містяться таніни, цукру та ін
Основна дія. Заспокійлива.
Експериментальні та клінічні дані. Багаті клінічні дані здавна затвердили валеріану і отримувані з неї препарати як ефективний заспокоює нервову систему, легке снодійне та спазмолітичну засіб. Зважаючи на своє заспокійливої дії валеріана особливо широко застосовується при серцевих неврозах, при неврастенічних станах перенапруги, неспокій, збудження, страхових переживання, при клімактеричних порушеннях, істерії. Хороші результати отримані і при прийомі її при нетривалому, поверхневому і неспокійному сні, особливо при кошмарних сновидіннях. Такі ж результати відзначені і при спазмах стравоходу, при серцевому спазму, при спастичному замку, метеоризмі. У деяких хворих зі скаргами стенокардіческімі валеріана полегшує стан. Описано також і хороші результати щодо суб'єктивних симптомів і при гіпертиреозі.
Поряд з позитивною оцінкою заспокійливого, легкого снодійного та спазмолітичну дію валеріани багато клініцистів ще недавно ставилися скептично до її терапевтичним можливостям і навіть оцінювали терапевтичні ефекти препаратів з цієї рослини як результат чисто психотерапевтичної дії. Інші клініцисти вважають, що валеріана є справжнім заспокійливим засобом тільки лише при застосуванні її у великих дозах - близько однієї столової ложки спиртового настою валеріани на склянку води. Така неубежденность низки клініцистів в реальному терапевтичному значенні валеріани підкріплюється суперечливими експериментальними даними та неможливістю ізолювати її активний початок. В останні роки значно збільшилася кількість експериментальних праць, які дають підстави для наукового обгрунтування терапевтичної дії валеріани. Дослідження показали, що настій валеріани потенціює снодійний ефект барбаміл, гексеналу, уретану і хлоралгідрату, впливає на орієнтовний рефлекс, викликає поява повільних хвиль на електроенцефалограмі. При проведенні експериментів встановив, що екстракт валеріани послаблює судорожне дію стрихніну, припиняє гіперкінезія, викликані кордиамін. Цей же автор спостерігав також і снодійний ефект хлор-промазіна при його спільному застосуванні з витяжкою з валеріани, а також і потенціювання снодійного ефекту барбаміл. Настій на спирту валеріани пригнічує експериментально викликану агресивність у мишей. Цей поворот у з'ясуванні реального терапевтичного значення валеріани настає після того, коли змогли ізолювати і хімічно охарактеризувати ряд представників нового класу сполук групи ірідоідов, названих валепотріатамі. Одночасно з відкриттям цієї нової групи природних сполук встановили, що вони характеризуються вираженою біологічною активністю. Проведені дослідження ряду ізольованих валепотріатних фракцій з коренів валеріани, показали, що це сильно біологічно активні сполуки. Найбільш істотними фармакологічними властивостями детально вивченої валепотріатной фракції, названої седовал, є виражену заспокійливу - транквілізуючі дію, потенціювання гексобарбіталового
наркозу, протисудомний ефект. Крім того, вивчена валепотріатная фракція має і певне серцево-судинний дію - помірний позитивний інотропний і негативний хронотропний ефект, надає лікувальну і профілактичну дію проти викликаного вазопресином коронарного спазму, злегка посилює коронарний кровотік і скорочує тривалість деяких експериментально провокірованних аритмій. У дослідах на 59 вільно рухаються кішок з хронічно імплантованими електродами встановили електроенцефалографічні дані про тімолептичні дії як ізольованою фракції, яка містить валепотріати (валтрат і ізовалтрат), так і тотального екстракту з валеріани, при їх пероральному застосуванні.
Незважаючи на вже безсумнівно доведену високу біологічну активність валепотріатов, враховуючи той факт, що це вкрай нестабільні з'єднання, треба виразно сказати, що і відносно валеріани спостерігається те ж саме положення, як і у більшості лікарських рослин - лікувальну властивість її визначається не тільки одним компонентом , але, мабуть, взаємодією багатьох компонентів, незалежно від того, що за своєю активністю вони можуть значно поступатися валепотріатам.
Експериментальними дослідженнями встановлено, що коріння валеріани роблять і противоглистное дію. Цей ефект особливо добре виражений у відварі з кореневища валеріани. Описано також і сильно жовчогінну дію, як і антибактеріальний ефект валеріани.
Небажані ефекти. При застосуванні високих доз валеріани необхідно враховувати, що це рослина здатна підвищувати згортання крові.
Спосіб застосування. У домашніх умовах готують водний гарячий настій з 2 чайних ложок подрібнених коренів валеріани на склянку води. Приймати по столовій ложці 3-4 рази на день. Дітям настій валеріани можна давати 2 - 3 рази на день по чайній ложці. При особливо підвищеній збудливості рекомендують приймати по 1 / 3 до 1 / 2 склянки гарячого настою валеріани 2-3 рази на день; при безсонні - до 1 / 2 склянки перед відходом до сну. Рекомендується також і холодний настій із столової ложки подрібненого коріння рослини на склянку холодної води; витримують 24 години; приймати по кілька разів на день.
Широко застосовують також і як заспокійливий засіб Tinctura Valerianae і Tinctura Valerianae aetherea в дозах від 20 до 50 крапель. Раціональні комбінації валеріани з броміду, препаратами глоду, хмелю, кмину, ромашки лікарської і ін Наприклад, як газогону чай використовують поєднання з 6 частин квіток ромашки, 4 частин коренів валеріани та однієї частини плодів кмину: столову ложку цієї суміші залити склянкою окропу, витримати 20 хвилин, процідити через марлеву серветку і приймати по 1 / 2 склянки вранці та ввечері.