Рослина, що використовується переважно при стоматитах і гінгівітах


Salvia officinalis L, - Шавлія лікарська.
Назва  російська - Шалфей лекарственный
Сем. Lamiaceae (Labiatae) - Губоцвіті
Кущ (в умовах країни він розвивається як напівчагарник), висотою 50-60 (80) см. Стебла чотиригранні, прямостоячі, з численними облиственими гілками, вкриті сіро-білими розчепіреними ворсинками. Листя супротивні, розташовані колотівками, зубчасті по краях, довгасті або ланцетні, шорсткі, зверху зелені, «низу - білоповстисті. Квітки зібрані по 5-10 в пазухах листків верхніх частин гілок. Віночок синьо-фіолетовий, рожевий або білий, трубчастий, двогубий. Плід сухий, розпадається на 4 горішка. Цвіте в червні-липні.
Поширення. Вирощується в садах. Зростає і в районі Середземномор'я (Північна та Центральна Іспанія, Південна Франція, Західна частина Балканського півострова).
Сировина. Листя (Folia Salviae).
Зміст. До 2,5% ефірного масла, яке містить цинеол, борнеол, туйон, камфору, таніни тритерпенові кислоти (Олеаноловая, урсоловая) і спирти (уваол).
Основна дія. Протизапальна.
Експериментальні та клінічні дані. Головний активний компонент - ефірну олію (не менше 1,5 мл в 100 г), яке надає в'яжучу, протизапальну і бактеріостатичну дію, пригнічує пітливість. Найбільший ефект на виділення поту доведений і експериментально, однак механізм його не з'ясований. Добре впливає на нічне потіння при неврозах і туберкульозі. Слід зазначити, що крім ефірного масла та інші, ще не ідентифіковані компоненти шавлії надають антимікробну дію. У дослідах in vitro встановлено, що водні екстракти шавлії, звільнені від ефірної олії, сильно пригнічують розвиток дизентерійних (Sh. Flexneri, Sh. Sonnei) і бактерій групи коли (Escherichia coli, В. paracoli, Enterobacter aerogenes, Enterococcus), помірно пригнічують розвиток золотистого стафілокока, альфа-гемолітичних стрептококів, а також і деяких інших патогенних мікроорганізмів. Надає в'яжучу дію, перш за все, в ротовій порожнині (при стоматит, гінгівіт, ангіні) і при запаленнях органів шлунково-кишкового тракту. Рослина має естрогенним і гіпоглікемічних дією.

Спосіб застосування. Столову ложку листя залити склянкою окропу. Через 20 хвилин процідити і отриманий настій застосовувати для полоскання ротової порожнини.
Rp.
Inf. fol. Salviae 20,0 / 200,0
D. S. Для полоскання ротової порожнини.