Загальні відомості про рослини, які загальноприйняти при лікуванні ран
Календула (нігтики) Calendula officinalis LJ. Ще G. Madaus вважав нігтики лікарським рослиною, що сприяє загоєнню ран. Ноготки рекомендують і застосовують у формі мазі.
Використовують кольорові кошики і надземні частини рослини. Перорально рекомендують пити 4 чарки для вина відвару рослини на добу. У той же час треба змазувати рану настоєм з кольорових корзіночек (1:10) на оливковій олії. Календулу застосовують також при ранах і забитих місцях щоб уникнути утворення рубців.
Звіробій звичайний (Hypericum perforatum L.). На рани, особливо важко загоюються, добре діє олія з звіробою, яким змазують рани 1-2 рази на день. Центральний аптечний інститут у СРСР запропонував лікувати рани олією звіробою, вважаючи отримані результати дуже хорошими. З звіробою отримують антибактеріальний препарат Novoimaninum, що викликає гарні результати при лікуванні абсцесів, флегмони, інфікованих ран та ін
М'ята перцева (Mentha piperita L.). Експериментально доведено, що м'ятна масло багате сполуками, що володіють високим антибактеріальну активність, що вважають показанням до місцевого застосування його при лікуванні ран - змащувати 1-2 рази на день.
Горобина (Sorbus aucuparia L.). Експерименти показали, що ефірний екстракт цієї рослини має бактерицидний ефект. У Норвегії горобину широко застосовують у формі кашки при лікуванні ран.
Береза біла (Betula alba L.). У СРСР отримані позитивні результати при лікуванні ран, змін при пролежнів, ерозійних уражень спиртовим настоєм берези (1:5) на 90 ° спирті. Крім змащування, проводять також і ванни з березових бруньок у воді. Одночасно рекомендують і перорально приймати гарячий настій.
Антисептичні властивості берези обумовлюють показання до її застосування при вдруге інфікованих ранах. Встановлено, що березові листя знищують що потрапили на них хвороботворні мікроорганізми. Березова смола, яка містить феноли, при місцевому застосуванні для лікування ран, надає антисептичний і лікувальний ефект.
Цмин піщаний. При місцевому та пероральному застосуванні стимулює процеси відновлення.
Цибуля ріпчаста (Allium сера L.). Старе фітотерапевтичні засіб лікування ран. Кашку з печених і розім'ятим цибулин накладати на рани. Такий вид лікування ран користується і в наші дні визнаним ефектом. З народної медицини прийшло в наші дні лікування ран кашкою з свіже меленої лука. Застосовують для накладання на рани.
Часник (Allium sativum L.). Встановлено що стимулює регенерацію тканин ефект часнику при лікуванні ран. Застосовувати місцево.
Деревій звичайний (Achillea millefolium L.). Рекомендується застосовувати подрібнену надземну (без одревеснелих стебел) частину цієї рослини. Також радять використовувати і квіти. Гарячий настій застосовують для місцевого промивання ран. Загоює рани дія деревію підтверджується й іншими авторами. Експериментальні дані показують, що міститься в рослині азулен надає загоює на рани.
Дивосил високий (Inula helenium L.). Його застосовують у формі мазі, яку готують так: 50 г нарізаних коренів варять в 100 мл води протягом 20 хвилин, проціджений відвар змішують з 50 г чистого смальцю, або 1 частину порошку з коренів змішують з 2 частинами смальцю, вазеліну, риб'ячого жиру (взятих порівну). Подрібнений і нагріте порошок з квіток рослини, змішаний зі смальцем, наносять на хустку і накладають на рану. Спостерігаються хороші результати.
Цикорій звичайний (Cichorium inthybus L.). Відвар з коренів рослини застосовують для промивання ран.
Лопух (Arctium lappa L.). Встановлено регенеруючий ефект при застосуванні цієї рослини. Використовують його у вигляді відвару, настою, мазі, реп'яхової олії.
Ромашка лікарська (Matricaria chamomilla). Чи виправдано широке застосування її при лікуванні ран. Змістом в ній хамазулена визначається можливість цієї рослини надавати місцеве знеболюючу дію, протизапальний, антиалергічне, антисептичну і заохочує процеси регенерації дії. Свіжу, проціджений, витяжку, рекомендують застосовувати місцево для промивання ран.
Подорожник великий (Plantago major L.). Клінічними спостереженнями встановлено позитивний результат при лікуванні ран. Застосовується свіжа кашка з листя обох видів подорожника для накладання на рани.
Фіалка триколірна (братки) (Viola tricolor L.). Сік свіжої рослини успішно застосовують для лікування ран, наносячи його безпосередньо на рани або у формі компресу.
Окопник лікарський (аптечний) (Symphytum officinale L.). Доведено, що при нанесенні його на рани настає стимуляція росту клітин і відновлення тканин. Місцеве застосовують відвар - для компресів, промивання і у вигляді кашки. Також застосовують і порошок з коріння живокосту і порошок з хвоща (рівні частини) для присипання ран.
Роза казанликская. Готова мазь "Розалін", розфасована в тюбики, застосовується для нанесення на рани. Крім антисептичного результату мазь діє восстанавлівающе.
Скумпія коггігрія (Cotinns coggygria Scop). Проціджений відвар з листя справляє гарне дію при застосуванні його для компресів, промивання і у формі кашки при лікуванні ран.
Льон. Популярне рослина, показане для лікування ран. З зварених насіння льону готують кашку. У Франції лікують рани льняним маслом - промивають рани кілька кратно протягом дня.
Горіх волоський. Корисне рослина для лікування ран. 5 г розім'ятим листя горіха залити склянкою окропу. Отриманий гарячий настій приймати всередину по десертній ложці 3 рази на день; місцево застосовувати для компресів. Настає загоюють ефект. Активний фактор юглон має бактерицидну дію.
Мати-й-мачуха. Застосовують у формі кашки з свіжого листя або подрібненої сировини, змішуючи його з молоком.
Дуб. Визнана протизапально чинне лікарська рослина, що рекомендується також і для лікування ран, широко застосовується як засіб, що сприяє загоєнню ран.
Суниця лісова. Завдяки багатому вмісту в цій рослині танінів і флавоноїдів, воно показано і широко застосовується для лікування ран. Місцеве застосовують відвар. Лікують рани компресами з охололого та процідженим гарячого настою, відзначені терапевтичні успіхи і при лікуванні кровоточать або мокнучих ран.
Березка польова (Convolvulus arvensis L.). Ефект загоєння ран настає при місцевому застосуванні настою з квіток і гілок рослини. Настій готують таким чином: 2 частини квіток або гілок заливають 4 частинами спирту (горілки) і наполягають протягом 2 тижнів. Проціджують і столову ложку настою розводять підлогу склянкою кип'яченої води. Застосовують для компресів і промивання ран.