Рослини, що застосовуються при лікуванні цукрової хвороби
Galega officinalis L. - Галега лікарська, козлятник лікарський
Сем. Fabaceae (Leguminosae) - Бобові
Багаторічна трав'яниста рослина, з коротким, багатоголова кореневищем. Стебло біля основи одревеснелий, прямостояче, висотою 40-50 см, порожній, голий, розгалужений. Листки чергові, непарноперістие, листочки довгасті, еліптичні або ланцета -
видні. Квітки зібрані в довгі гроздевідние суцвіття, розташовані в пазухах листя по протягу стебла. Віночок білий до фіолетового, що складається з 5 неоднакових пелюсток. Пл лінійно циліндричний багатонасінні біб. Цвіте з травня по серпень.
Поширення. Росте по сирим зеленим місцях, в ямах, ровах і на узліссях лісу. Зустрічається в Центральній, Південній та Східній Європі.
Сировина. Верхівки квітучих пагонів (Herba Galegae).
Зміст. У надземної частини ГАЛЕГА містяться 0,11-0,2% алкалоїдів. Аліфатичні алкалоїди: галегін (ізоамілен-гуанідинів), 4-гідрокси-галегін, d, 1-пеганін 2,3 (оксітріметілен)-хінозолон-4. Із сировини ізольовані: флавоноїди галутеолін, який гідролізується в глюкозу і лютеолін; дубильні речовини, гіркі речовини, цукру і ін
Основна дія. Гіпоглікемічна.
Експериментальні та клінічні дані. Ще в 1927 році Simmonet і Tanret встановили гіпоглікемічну дію рослини. Ці автори спостерігали, що під впливом гаунетідінового похідного - галегіна, який міститься в сировині, рівень цукру крові у кроликів знижується на 50-60% під впливом дози 75 мг / кг маси тіла. Спостерігалося значне збільшення бета-клітин в лангергансових острівцях, що корелюють з пониженням рівня цукру крові. У добровольців з нормогликемию встановлено, що галегін викликає в дозі 2-4 мг / кг зниження цукру крові, що наступає через 3-4 години і триває близько 9 годин. Більш виражений гіпоглікемічний ефект спостерігали у діабетиків.
Має антизсідальної дією. Встановлено діуретичну і лактогонное дію.
Емпіричні дані. ГАЛЕГА застосовують як діафоретіческое і противоглистное засіб. На думку Kreitmair (1947), рослина може посилити біологічний ефект рентгенівських променів. Синергічний гіпоглікемічних дією володіють рослини: Eucalyptus, Lactuca sativa, Morus nigra, Vaccinium myrtillus, Olea europea, Juglans regia, Juniperus communis, а синергічний галактогонним дією - кріп, аніс, Ангеліка (дудник), кмин і кропива.
Спосіб застосування. Столову ложку подрібненої сировини залити 2 склянками окропу. Остиглий настій процідити і випити протягом одного дня.
Morus alba L. - Шовковиця біла (тутового дерева)
Сем. Moraceae - Шовковична
Опис. Дерево, висотою до 15 м; кора бура, розтріснулася; молоді гілки жовто-зелені до світло-бурих; листя чергові, яйцеподібні. Квітки одностатеві, дводомні; чоловічі квітки зібрані в колоски довжиною 1-2 см, а жіночі в короткі сережки. Плід - горішок, з жіночих сережок розвиваються соковиті супліддя. Цвіте з квітня по червень.
Поширення. Вирощується по всій країні, особливо в її південних районах, місцями рослина здичавілі. Древнє культурна рослина, що походить з Китаю і Японії.
Сировина. Зібрані стиглі плоди і листя білої та чорної шовковиці (Fructus et Folia Mori albi, Fructus et Folia Mori nigrae).
Зміст. У плодах міститься близько 9% інвертного цукру, сахароза, пектин, вільні органічні кислоти, барвники, вітамін С та ін У листах містяться аспарагінова кислота, аденін, глюкоза, значні кількості вітаміну С, Пептони та ін
Основна дія. Гіпоглікемічна, гіпотензивну, діуретичну, відхаркувальну.
Експериментальні та клінічні дані. Як показали фармакологічні дослідження японських авторів, проведені на мишах, щурах, морських свинок і собаках, бутаноловие і водорозчинні фракції екстрактів з листя тутового дерева (шовковиці) виявляють гіпотензивний, анальгетический та седативний ефект, а також володіють протикашльовим дією. Середня летальна доза цих екстрактів при внутрішньовенному, внутрішньоочеревинному і пероральному застосуванні становить більше 5-10 г / кг маси тіла, а це показує, що токсичність цих фракцій дуже низька. У дослідах було встановлено, що екстракти з листя і кори коренів білої шовковиці надають такі ж ефекти, а крім того, діють і протизапально. У Демократичній республіці В'єтнам з листя шовковиці розроблено біологічний стимулятор, названий фамідол, який надає гарні лікувальні впливу на ревматизм, туберкульоз шкіри, екземи та інші хвороби. У Японії з квіток шовковиці отримують косметичний крем для видалення веснянок, плям і наривів на шкірі.
Вивчено протидіабетичний дію відвару з листя шовковиці і подрібнених сухих листів, якими присипають їжу перед їжею. Встановлено, що при тривалому прийомі відвару хворими з легким ступенем діабету настає зниження рівня цукру крові і поліпшується самопочуття хворих. Висловлено припущення, що гіпоглікемічну дію шовковиці обумовлено наявністю вітаміну В2, який сприяє затримці глюкози в тканинах.
Емпіричні дані. Британський фармацевтичний кодекс (1821 р.) визначає сік плодів шовковиці як легке відхаркувальний і легкий проносний засіб. У Китаї кору коренів шовковиці застосовують проти діабету, ниркової недостатності і статевої імпотенції.
Спосіб застосування. У формі відвару з листя або кори коренів: 2-3 г на склянку відвару на добу.
Phaseolus vulgaris L. - Квасоля звичайна
Сем. Fabaceae (Leguminosae) - Бобові
Опис. Однорічна трав'яниста рослина. Стебло прямостояче, висотою 30-60 см, або довше, в'юнкий довжиною до 4 метрів. Листки чергові, трилопатеві, листочки ромбічні, яйцеподібні або круглі, загострені цельнокрайние. Квіти коротше листя зібрані в рідкі пензля в пазухах листя. Віночок білий, рожевий, фіолетовий або синюватий, складається з 5 неоднакових пелюсток. Пл довгий, прямий або серповидний, голий стручок. Квітне з червня по серпень.
Поширення. Вирощується повсюдно як харчова рослина, що має безліч сортів обох рас: Phaseolus vulgaris ssp. vulgaris - звичайна кучерява квасоля, і Phaseolus vulgaris ssp nanus (L.) Dekarp - низькоросла невьющаяся квасолю. Культурне рослина, що походять з Південної Америки.
Сировина. Бобові стручки - добре дозрілі сухі плоди квасолі без насіння (Fructus Phaseoli sine Semine; Legumina Phaseoli; Cortex Phaseoli fructus; Pericarpium Phaseoli).
Зміст. У бобових стручках міститься: трігонеллін (бетаїн), інсуліноподібний речовина - аргінін (а-аміно-р-гуанідіноізовалерьяновая кислота), амінокислоти - тирозин, лейцин, лізин, триптофан, монопміномасляная кислота, аміди аспарагінової кислоти (аспарагін), аміни спирт - холін, білкові речовини, таніни, ціановодородная кислота, сіліціевая кислота, фосфорна кислота, 10-14 мг% вітаміну С, сапоніни, фазеололутеін та інші ізофлавони.
Основна дія. Антігіперглікеміческое, діуретичну.
Експериментальні та клінічні дані. У ході досліджень спостерігали зниження рівня цукру крові на 20-30% у кроликів після введення їм рідкого екстракту із сировини. Спостерігається діуретичний ефект при набряках ниркового і серцевого походження.
Емпіричні дані. Застосовується для лікування ревматизму, ішіасу, подагри.
Спосіб застосування. Дві-три столові ложки подрібненої лушпиння залити 3-4 склянками води. Варити 10-15 хвилин і проціджений настій пити по чарці для вина 4 рази на день, перед прийомом їжі, під наглядом лікаря. Входить до складу комбінованих препаратів рослинного походження (діабетілін, антідіабетікум, глюкобозан, меліблетен, сіамплекс та ін.)
Rp.
Dec. Leguminae Phaseoli 40,0 / 100,0
D. S. По одній чашці для чаю три рази на день при набряках ниркового походження.
Vaccinium myrtillus L. - Чорниця
Сем. Ericaceae - брусничні
Сильно розгалужений напівчагарник висотою 15-50 см. Стебла тонкі, ребристі, зелені. Листки чергові, яйцеподібні, мілкопильчасті по краях, голі або світло-зелені, опадають. Квітки поодинокі (до 2) на коротких квітконіжках в пазухах верхніх листків. Віночок кувшінчато-кулястий, червонуватий або зеленувато-рожевий. Пл сферична, багатонасінні чорна ягода з сизуватим нальотом на поверхні. Цвіте з травня по липень.
Поширення. Росте в просвітлених хвойних і широколистяних лісах і чагарниках (найчастіше ялинових, соснових і букових), на щебністих і скелястих галявинах, високогірних пасовищах і торф'яних болотах. Зустрічається по всій Європі (на півдні тільки в горах).
Сировина. Використовують як сировину листя (Folia Myrtilli) і плоди (Fructus Myrtilli). Листя висушують при температурі до 45eC, а плоди після випаровування більшої частини вологи з них, досушують при температурі 60-70 ° С. Плоди мають приємний солодкувато-кислим терпким смаком.
Зміст. У листах містяться до 20% танінів, флавоноїди, вітамін С, урсоловая кислота і незначна кількість ефірної олії. Висушені плоди містять 5-10% танінів, цукру, пектини, вільні органічні кислоти, вітамін С, антоціановий барвник та ін
Основна дія. Адстрінгентное (в'яжуче), протизапальну, гіпоглікемічну.
Експериментальні дані. В експериментах встановлено, що відвар із чорниці протягом 24 годин стерилізує in vitro живильне середовище, заражену В. coli, бацилами Еберта та бацилами Гертнер. У дослідах на собаках Poulsson спостерігав гіпоглікемічний ефект. Встановлено, що міститься в листі глікозид неаміртілін знижує вміст цукру крові при експериментальному алоксановом діабеті у тварин.
Емпіричні дані. У народній медицині багатьох країн плоди чорниці застосовують для лікування шлунково-кишкових розладів, при запальних процесах в порожнині рота, гінгівітів, афтах, ангінах, фарингітах. Winternitz) лікує важко піддаються лікуванню іншими в'яжучими засобами і опіатами хронічні проноси відваром із чорниці. Він також застосовує їх при зовнішньому лікуванні екземи. Leclerc стверджує, що на хворих на діабет, у яких розвинувся виразковий стоматит, краще всього діє полоскання ротової порожнини відваром із чорниці. Відвар з листя чорниці, разом з відваром з листя шовковиці, використовують при початковому діабеті. Bart, Rayhery і Levind вдалося ліквідувати цукор в сечі діабетиків, відваром з листя чорниці, причому це в жодному разі не супроводжувалося зниженням рівня цукру крові. Деякі автори стверджують, що відвар з листя чорниці робить і гіпотонічній дію на хворих з високим тиском крові. У свіжому вигляді або у формі компотів чорницю рекомендують для лікування діабетичної ретинопатії. Вважається, що антоціанозіди поліпшують зір.
У болгарській народній медицині чорницю застосовують: при проносах - кілька штук ягід сушеної або свіжої чорниці добре розжувати через невеликі інтервали часу і потім ковтати; при болях у шлунку приймати по 10-12 крапель спиртового настою з чорниці (на шматочок цукру) або з ложкою теплої води або вина (спиртовий настій з чорниці готують таким чином: 8 столових ложок чорниці помістити в склянку на 1 / 2 літра, залити чистою горілкою або медичним спиртом; витримати місяцями); при хронічному ревматизмі застосовувати відвар з 40 г плодів, які варять 20 хвилин в 200 г води - пити по 5-6 столових ложок на день протягом довгого терміну.
Спосіб застосування. У вигляді відварів і джемів.
Rp.
Fructus Myrtilli 100,0
D. S. За 2 чайних ложок в 300 г холодного екстракту (витримати 8 годин і потім процідити) - добова доза (при поносі).