Фітотерапія при захворюваннях нирок та сечевідних шляхів
Дикорослна лікарська флора багата лікарськими рослинами, що надають діуретичну і салуретіческое дію, які можуть бути корисними допоміжними засобами при набряках різного походження (при серцевих, ниркових, печінкових і деяких обмінних захворюваннях). Лікарська рослина Lespedeza capitata, спиртова настоянка і ліофілізат якого (багаті на флавоноїди) під назвою леспенефріл застосовуються як ефективні засоби при нефритах з азотемією. При застосуванні багатьох з цих рослин лікарі розраховують на те, що при викликаному ними посиленому діурезі легше настане виведення конкрементів із сечових шляхів. Деякі з цих рослин своїм впливом на обмін електролітів і на їх розчинність в сечі, певною мірою можуть вплинути безпосередньо на формування сечових каменів. Значна група надають діуретичну дію рослин, завдяки вмісту в них ефірних масел та інших речовин, які мають антимікробну дію, застосовується і при інфекційно-запальних захворюваннях ниркової миски та сечових шляхів.
Марена фарбувальна (Rubia tinctorium L.) надає безпосередньо літичної дію на кальцієво-і магнієво-фосфатні сечові камені. На більш спеціальні свідчення вказують при застосуванні для лікування сечокам'яної хвороби таких рослин, як: вишня польова (Physalis alkekengi L.) і горець пташиний (Polygonum aviculare L.), з огляду на те, що ця рослина (подібно хвощ) багато сіліціевимі сполуками.
У деяких випадках, використовуючи засоби фітотерапії, можна досягти задовільних результатів і при інфекційно-запальних захворюваннях сечових шляхів, особливо при хронічних, які важко піддаються сучасної антибактеріальної хіміотерапії пієлітах і циститах. Для цього потрібно мати на увазі рослини, яким, поряд з діуретичним, притаманне і антимікробну дію, особливо проти патогенних мікроорганізмів, найбільш частих збудників уроінфекцій. До цієї групи лікарських рослин відносяться: мучниця звичайна (Arctostaphyllos uva ursi (L.) Spreng), ялівець (Juniperus communis L.), чорний тополя (Populus nigra L.), брусниця (Vaccinium vitis-idea L.), очний цвіт польовий (Anagalis arvensis L.), ромашка лікарська (Matricaria chamomilla),бузина (Sambucus ebulus L.).
На ранніх стадіях гіпертрофії передміхурової залози відоме полегшення можуть надати деякі лікарські рослини і, зокрема, листя ліщини (Corylus avellana L.) і відвар з коренів синьоголовником польового (Eryngium campestre L.).