Кваліфікація лікарських рослин за призначенням
Незважаючи на великі досягнення синтетичної органічної хімії в області лікарських засобів, інтерес до лікарських рослин і одержуваних з них ліків не знижується. Навіть, навпаки, - в останні роки відзначається певний підйом його. Лікарські рослини широко застосовуються як наукової, так і традиційною медициною всіх народів. Найбільш широко застосовуються лікарські рослини умовно класифіковані в наступні три групи:
1. Рослини, які застосовуються безпосередньо для лікувальних цілей.
2. Рослини, які використовують для отримання галенових препаратів, включно і в домашніх умовах, за допомогою наявних під рукою коштів.
3. Рослини, які служать сировиною для промислової переробки з метою одержання чистих речовин, які застосовуються як ліки або використовуються як вихідний матеріал для полусінтезов біологічно активних продуктів, які перетворюються на ліки.
Підвищення інтересу до лікарських рослин і до містяться в них біологічно активних речовинах обумовлюється цілою низкою факторів. Деякі з них діють постійно, а інші відрізняються своєю актуальністю.
Перш за все, враховується той факт, що рослини є історично першим і найдавнішим джерелом біологічно активних речовин, які задовольняли вимогам ліки.
По-друге, необхідно підкреслити, що навіть найкраще обладнана і експериментальна сучасна хімічна лабораторія не в змозі синтезувати такі різноманітні за своєю структурою сполуки, як це робить природа. У своїх "зелених" лабораторіях вона часто виробляє речовини, не тільки невідомі людині, а й важкі для пересозданія в лабораторії, навіть і відрізняється своїми винятковими можливостями сучасної синтетичної хімії.
По-третє, ряд цих рослинних речовин нерідко служать модельними зразками, які хімік штучно перестворювати або використовує як продукти, які він цілеспрямовано, за допомогою полусінтезов, модифікує. Не на останньому місці знаходиться також і зростання інтересу до лікарських рослин і до містяться в них речовин, який визначається щодо кращу переносимість ліків рослинного походження, більш рідкісними і більше слабко вираженими побічними явищами при їх застосуванні в якості лікарських засобів. Нарешті, слід враховувати теоретично значно більший шанс створити ліки з біологічно активних речовин рослини, ніж з продуктів синтетичної хімії. Такий важливий і доведений сучасною наукою факт характеризується серйозними соціальними, економічними та медичними аспектами і наслідками.
До причин для пояснення підвищеного інтересу до лікарських рослин і продуктів з них слід віднести і деякі інші моменти. Мова йде про те, що, поряд з біологічно активними речовинами в лікарських і деяких нелекарственних рослинах містяться і рослинні пігменти, і ароматичні речовини. В останні роки ці дві групи природних продуктів дедалі ширше використовуються в фармацевтичної та парфумерної промисловості, а також і у виробництві харчових продуктів та безалкогольних напоїв, як барвники, приправи і коррігенти.
І тому що, такі фарбувальні й ароматичні продукти містяться у відносно великих кількостях і в значній частині лікарських рослин разом і одночасно з біологічно активними речовинами, стає ясним, що повноцінне використання зібраних лікарських рослин, по суті справи, є комплексним процесом, який слід проводити в трьох напрямках:
1) по лінії їх використання для одержання лікарських засобів або для безпосереднього застосування їх у лікувальній практиці;
2) по лінії отримання рослинних барвників для потреби фармацевтичної, парфумерної та харчової промисловості, для виробництва безалкогольних напоїв;
3) по лінії рослинних запашних речовин, широко застосовуються при виробництві сучасних парфумерних і косметичних препаратів та засобів.