Рослини, що застосовуються при лікування бронхіту
 
Agropyrum repens (L.), P. S. - Пирій повзучий
Сем. Poaceae (Gramineae) - Злакові
Багаторічна, трав'яниста рослина з довгим повзучим кореневищем, яке вкорінюється у вузлах, розгалуженнях, з прямостоячими, висотою 60-100 см цветоносамі, з щільними вузлами і порожніми міжвузля. Листки плоскі, лінійні, шириною 4-8 мм, з гладкими голими або опушеними піхви. Квітки зібрані по 4-7 в численні колоски, що утворюють подовжену рихлу мітлу. Плід - зернівки. Квітне в червні - липні.
Поширення. Зустрічається на луках, пасовищах і трав'янистих ділянках, на відкритих і необроблюваних ділянках, нерідко на вологих місцях. Зустрічається по всій Європі.
Сировина. Під час весняної чи осінньої оранки збирають підземні стебла (Rhizoma Graminis). Очищають від землі коріння і піхви листків, їх миють, нарізають і сушать. Сировина має солодкуватий смак.
Зміст. Близько 10% слизових речовин, полісахарид трітіцін, який при гідролізі виділяє а-фруктозу, інозит і трохи сапонінів.
Основна дія. Відхаркувальна, протизапальну, діуретичну.
Експериментальні та клінічні дані. У рослині міститься певна кількість ефірного масла, а також і сапоніни, на яких грунтується відхаркувальний і розріджує густі секрети бронхів дію. Протизапальну активність сировини також пов'язують з наявністю ефірної олії (0,05%), що складається в основному з вуглеводню агропірена. Що міститься в сировині ефірна олія виводиться через легені і діє як для посилення відхаркувальний дії сировини, так і для надання легкого ступеня антисептичного ефекту, властивого ефірних масел. Наявністю інуліну в сировині з певністю можна пояснити діуретичний ефект лікарської рослини.
Емпіричні дані. У болгарській народній медицині використовують протизапальну дію цієї рослини, рекомендуючи його застосування при лікуванні ревматизму, при запальних процесах, що охоплюють сечовивідних шляху (цистити, цістопіеліти). Його застосовують також і для лікування деяких порушень обміну речовин - при подагрі, оскільки він посилює виділення підвищеного при цьому захворюванні змісту сечової кислоти в організмі. Як діуретичну засіб його рекомендують для лікування асциту при цирозі печінки.
Спосіб застосування. Дві чайні ложки подрібненого коріння пирію заливають 200 мл холодної води (екстрагування на холоді) і витримують 12 годин. Після фільтрації сировини повторно заливають склянкою окропу. Через 10 хвилин обидві витяжки зливають разом. Отриманий настій - добова доза.

 
 
Althaea officinalis L. - Алтей лікарський 
Сем. Malvaceae - Мальвові
Багаторічна трав'яниста густо повстяної-опушене рослина. Стебло прямостояче, до 2 м висоти, найчастіше розгалужений. Листя трикутно-яйцеподібні, цельнокрайние або розсічені, нижні на 5, верхні на 3 лопаті. Квітки численні, великі, одиночні або розташовані групами в пазухах верхніх листків. Чашка 5-поточні, подвійна або потрійна. Пелюсток 5, клиновидних (9) 15-20 мм завдовжки, вдвічі довшу, ніж чашка; рожево-білих або білих, рідко червоних. Пл 7-8 (10) мм в діаметрі, розпадається на 15-25 бурих часточок. Цвіте в липні - вересні.
Поширення. Росте на вологих ділянках, на луках, серед чагарників, по берегах річок і боліт, на рівнинних ділянках та горах. Місцями вирощується як декоративна рослина. Зустрічається майже по всій Європі (за винятком північних районів).
Сировина. У медичній практиці найширше використовують коріння алтея (Radix Althaeae). Доброякісне сировину можна отримати з коренів дворічного рослини. У перший рік розвитку коріння рослин ще гонки і не містять достатньої кількості слизових речовин, а на третій рік - коріння дерев'яніють, і зміст слизових речовин у них сильно знижується.
Корені викопують із землі восени, коли в них міститься більше всього слизових речовин. Після викопування видаляють найтонші корінці та надземні частини, а корені очищають від грунтових часток і миють. Після отцежіванія згідно з вимогами фармакопеї корені очищають від кори, щоб видалити Ликов волокна, які ускладнюють подрібнення сировини. Потім піддають як можна більш швидкому висушування - найкраще це робити в сушильних, де температура повітря близько 45 ° С. Після сушіння одержують прямі, злегка скручені, циліндричної форми коріння, колір яких після зняття кори білий або злегка жовтуватий. На зламі вони борошнисті (зважаючи на великий вмісту крохмалю), до периферії злам довговолокнистих, а до серцевини - коротковолокністий і зернистий.
Сировина володіє слабким характерним запахом і солодкуватим сильно слизовим смаком.
Зміст. Близько 20% слизових речовин, 30% крохмалю, пектини, таніни та ін Слизові речовини розчинні в холодній воді. У практиці використовують рідкий екстракт з коренів (1:2). Входить до складу грудного чаю і використовується для приготування мікстур.
Застосування. У народній медицині застосовують і листя алтея (Folia Althaeae), зібрані під час цвітіння, а квітки (Flores Althaeae) - на початку цвітіння.
Рослинна сировина розстилають тонким шаром для сушіння або сушать в сушильні при температурі до 50 ° С. Листя в квітки містять менше слизових речовин, сліди ефірної олії, флавоноїдної речовини та ін
Основна дія. Пом'якшувальну, відхаркувальний і протизапальний.
Експериментальні та клінічні дані. Описані вище дії алтея лікарського віддають за рахунок багатого змісту в його корінні слизових речовин.
Коріння алтея лікарського, завдяки їх доведеною терапевтичної активності, широко використовуються. Показаннями для їх застосування є, перш за все, захворювання дихальних шляхів, що супроводжуються завзятим кашлем, коклюш, бронхіти, трахеїти, і по-друге, захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба, гіперацидному гастрити). Рекомендують застосування алтея лікарського і при хронічних проносах і навіть при дизентерії. У цих випадках алтей робить і протівопоносний ефект.
Також алтей лікарський рекомендують застосовувати і зовнішньо - при запальних захворюваннях порожнини рота, при гінтівітах, тонзилітах і при кон'юнктивітах.
Протизапальну дію алтея лікарського зв'язується і з наявністю в ньому полісахаридного комплексу, до складу якого входять переважно гексози і пентози.
Коріння алтея лікарського застосовуються і в іншій області - у дієтетиці, у складі так зв. слизової дієти.
Спосіб застосування. Одну - дві столові ложки подрібнених коренів (набагато рідше використовуються листя чи квіти алтея) заливають 500 мл холодної води (наполягання на холоді) і витримують протягом одного дня. Отриманий настій проціджують, додають трохи цукру для поліпшення смаку; приймати по столовій ложці кожні дві години. Для тієї ж мети можна використовувати і отримується в аптеках сироп з алтея лікарського.
Примітка. У квітках алтея міститься пігмент мальвідін, який можна використовувати при фарбуванні вовни.

 
 
Asarum europaeum L. - Копитняк європейський 
Сем. Aristolochiaceae - Кірказоновие
Багаторічна, трав'яниста рослина з товстим повзучим розгалуженим кореневищем. Стебло короткий, довжиною 2-5 (10) см, що лежить або прямостояче, біля основи є 3 коричневих лусочки і 2 (3) близько розташованих один до одного перезимували листа на
довгих черешках; листя шірокопочковідние або майже округлої форми, цельнокрайние, блискучі, темно-зелені, Квітки одиночні, верхівкові; Оцвітина простий, утворює дзвонові трубочку, всередині темно-пурпурово-фіолетовий або фіолетово-коричневий, зовні - зеленувато-червоний до коричневого, опушений волосками. Плід - багатонасінні, шести - гнездная округла коробочка.
Цвіте в березні - червні.
Поширення. Росте по вологих, тінистих місць у широколистяних лісах (найчастіше в букових), в гірських районах. Зустрічається по всій Європі (крім крайньої півночі).
Рослинна сировина. Воно складається з кореневища (Rhizoma або Radix Asari), зібраного під час цвітіння, очищеного від землі і висушеного; також і надземної частини рослини (Herba Asari), після видалення пожовклих листів і висушена в провітрюваних приміщеннях при температурі близько 35 ° С.
Зміст. Близько 1-2% ефірного масла, значна частина якого втрачається під час сушіння; слизові речовини, таніни, флавоноїди, смоли, алантоїн та ін Головний компонент - речовина азарон (похідне фенілпропана).
Основна дія. Відхаркувальна, почасти болезаспокійливе.
Експериментальні та клінічні дані. Відхаркувальна дію сировини обумовлено наявністю в ньому ефірної олії. При застосуванні його в більш високій дозі, сировина може й викликати і блювоту. Ефірна олія містить підключення азарон, що характеризується наркотичними властивостями - цим, ймовірно, обумовлюється і болезаспокійливу дію цієї рослини.
Емпіричні дані. Народна медицина насамперед пропонує застосовувати копитень і екстракти з нього як надійний засіб, що полегшує відхаркування густих секретів, що заповнюють дихальні шляхи. Більш високі концентрації сировини, застосовані перорально, викликають блювоту, найімовірніше внаслідок подразнення рецепторів, що викликають цей рефлекс. У зв'язку з цим народна медицина рекомендує копитень як ефективний засіб для виходу із залежності від споживання спиртних напоїв.
У народній медицині, крім того, рекомендується застосовувати рослинну сировину з копитних як засіб придушення (заспокоєння) підвищеній збудливості центральної нервової системи (при надмірному збудженні, головного болю мігренозного типу та ін.) Застосовувати його слід дуже обережно, тому що копитень - лікарська рослина, що володіє значною токсичністю (як азарон, так і що міститься в сировині алкалоїд Азаріна - токсичні агенти).
І, нарешті, народна медицина підтверджує також і противиразкову дію копитних, що, можливо, зумовлено вмістом у ньому двох флавоноїдної алкалоїдів А і В, але все ще не цілком ідентифікованих.
Для виходу із залежності від хронічного алкоголізму народна медицина рекомендує як ефективний засіб наступну комбінацію: чайну ложку подрібненого листя копитних і 2 чайні ложки зеленої кори плодів горіха. Відоме кількість (чайну ложку) цієї суміші залити вином і приймати (вказаний рецепт розрахований на 4 літри вина).
Побічні ефекти. Копитняк відноситься до отруйних рослин. Застосовувати його слід при дотриманні підвищеної уваги!
Спосіб застосування. Активні початку сировини екстрагуються гарячою водою, дотримуючись наступні співвідношення: 2 чайні ложки подрібненої сировини (свіжого) на 200 мл окропу - залишити вистояти і витримати до охолодження настою. Потім треба профільтрувати і отриманий у такий спосіб настій приймати протягом одного дня.


Asplenium trichomanes L. - Костенець волосовидний 
Сем. Aspleniaceae - Многоножковие Polypodiaceae 
Багаторічна трав'яниста рослина з товстим спороносні масивним кореневищем, покритим ланцетоподібними форми щетинистий лусочками. Листя на коротких черешках, просто пір'ясті, довжиною 5-20 см, голі, зимуючі, ось листа гола, бурого до червонувато-чорного кольору; часточки листя, розташовані по 15-40 з кожного боку на коротких черешках, по одному 
або попарно, світло-до темно-зеленого кольору, шкірясті, зверху голі, знизу опушені короткими злодій ¬ синку. Спори (групи спорангій) без покривала, довгасті, розташовані знизу, по середині часточок листя. Спори світло - бурого кольору. Вони дозрівають в червні-серпні.
Поширення. Росте на вологих скелястих та кам'янистих тінистих місцях, на рівнинах і гірських районах Зустрічається по всій Європі.
Сировина. Надземна частина рослини (Herba Trichomanis, Herba Adianti rubri).
Зміст. У надземної частини рослини виявлені амінокислоти: ацетілорнітін, гамма-окси-альфа-амінопімеліновая кислота та її лактон.
Основна дія. Відхаркувальна.
Експериментальні та клінічні дані. Надземну частину використовують як відхаркувальний засіб. У деяких близьких видів цієї папороті встановлений і протимікробний ефект відносно Е. coli.
Емпіричні дані. Застосовують в якості в'яжучого та діуретичного кошти, а також і для заспокоєння при стані страху.


Cetraria islándica (L.) Ach. - Ісландська мох 
Сем. Parmeliaceae - Пармеліевие 
Багаторічна талусное рослина. Талус нагадує кустообразное, прямостояче, неправильно розгалужене освіту. Талус має форму кущика, з неправильно розгалужених прямостоячих часточок. Часточки ці стрічкоподібними форми, шкірясті-хрящоподібною, плоскі, обрамлені короткими ворсинками по краях, зверху зеленувато-бурого або маслинова-зеленого, знизу - сірувато-білуватого кольору, біля основи нерідко видно червонуваті цятки; на верхівках сильно розгалужених часточок знаходяться плодові тіла - плоскі , круглі, дисковидні апотеціі.
Поширення. Росте в трав'янистих і кам'янистих ділянках в горах. Зустрічається в Північній і Середній Європі (у південній частині гір).
Сировина. Використовують талус ісландського моху (Lichen islandicus). Сировина володіє слабким своєрідним запахом і гірко-слизовим смаком.
Зміст. Полісахаридно речовина - до 50%, що складається з ліхеніна і ізоліхеніна. Гіркий смак сировини обумовлений що міститься в ньому (2-3%) фумаропротоцентраровой кислоти. Ісландська мох, крім того, містить 1,5% протоліхестеріновой кислоти і антибіотик - усніновую кислоту.
Основна дія. Пом'якшувальну і відхаркувальний.
Експериментальні та клінічні дані. Завдяки притаманному йому пом'якшувального і відхаркувальний дії, обумовленому багатим змістом слизових речовин, в терапевтичній практиці ісландський мох виявився хорошим лікувальним засобом при бронхітах з болісним кашлем. Слизові речовини ісландського моху роблять дуже гарне дію і при шлунково-кишкових захворюваннях, в тому числі і при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, при проносах. Натрієва сіль виявленої в ісландському моху усніновой кислоти в розведенні 1 частина на 2 млн. пригнічує розвиток туберкульозних та інших хвороботворних мікроорганізмів. Спиртові і масляні розчини натрієвої солі усніновой кислоти використовують як зовнішній засіб при гною ранах і опіках. Раніше була поширена думка, що входять до складу ісландського моху ліхенін і ізоліхенін - мають високу поживну значення. Проте дослідженнями це було спростовано, тому застосування ісландського моху як цінного поживного кошти необгрунтовано. Є сенс рекомендувати його для застосування виснаженими людьми лише з огляду на його збуджує апетит дію, обумовлену що містяться в ньому смутками.
У народній медицині ісландський мох застосовують при кашлюку і туберкульозі.
Спосіб застосування. Столову ложку подрібненої сировини залити склянкою окропу, розмішати і остиглий розчин процідити - виходить доза на один день. Рекомендується використовувати ісландський мох як відвар, який можна отримати двома способами. В одному випадку - дві чайні ложки сировини залити 2 склянками холодної води і потім зварити. Інший спосіб - 20 до 50 г сировини залити 0,75 мл окропу, і варити протягом півгодини. В обох випадках отримують густу, кіселеобразную масу, яку слід використовувати протягом одного дня.


Cydonia oblonga Mili (С. vulgaris Pers.) - Айва звичайна 
Сем. Rosaceae - Розоцвіті
Опис. Дерево, висотою 2-3 (4-8) м. Кора сіро-чорна, злущуються, опадають. Молоді гілки повстяної-опушені. Листки чергові, яйцевидної або елліпсовіднимі форми, зверху голі, з нижньої сторони сіруваті, повстяні-опушені. Квітки великі, поодинокі. Пелюсток 5, рожевого або білого кольору. Плід - грушовидний або округлий, лимонно-жовтого кольору, густо покритий тріхомамі. Насіння 8-10, коричневого кольору. Цвіте в травні - червні.
Поширення. Культурне рослина, що походить із Середньої та Південно-Західної Азії.
Сировина. Використовуються висушені насіння айви (Semen Cydoniae). Кожне насіння завдовжки близько 1 см, шириною 1-2 мм і такої ж товщини, оберненояйцеподібні форми, сплющене, ребристе, фіолетово-буре на поверхні, покрита сизим нальотом. Запах нехарактерний. У воді з оболонки насіння виділяється рясна слиз, після чого вона стає блискучою. При жуванні з насіння виділяється багато слизу, яка нагадує на смак гіркий мигдаль.
Зміст. В оболонці насіння міститься близько 20% слизового речовини. У насінні міститься незначна кількість дубильних речовин, близько 0,4% ціаногенного гликозида амігдалин і близько 15% жирної олії.
Основна дія. Відхаркувальна, що замикає, шкірне.
Експериментальні та клінічні дані. Екстракти з насіння, що містять велику кількість слизових речовин, рекомендують застосовувати при бронхітах і виразкової хвороби шлунка. Їх також використовують і при деяких шлунково-кишкових захворюваннях як проносні засоби. Приготовлена з насіння слиз використовується для компресів при тріщинах губ, грудей у жінок, що годують, при гінгівітах, афтах слизової оболонки порожнини рота, а також і при запальних захворюваннях слизової оболонки рота і горла.
Ізольовано тритерпенових похідне з оболонки насіння плодів айви, що знайшло застосування в дерматології та косметиці. Спиртовий настій (1:5), як і рідкий екстракт з листя айви, практично не токсичні, мають інотропним позитивним і негативним хронотропного дією, знижують тиск крові, і зменшують скороченні гладких кишкових м'язів.
Емпіричні дані. Айва відома ще з давніх-давен як засіб, що має вираженим в'яжучим дією. Плоди айви включалися постійно до складу меню на святкових бенкетах, причому їх заздалегідь натирали левкоєм або зацукровують в меду. Гіппократ рекомендував айву як засіб, тонізуючий шлунково-кишковий тракт. Зважаючи на великий змісту таніну в плодах айви і в наші дні в народній медицині використовують їх як в'яжучі, тонізуючі травний тракт кошти у формі сиропів або желе.
Високим вмістом пектину в ворсинка моху, опушівающего плоди айви, пояснюється застосування його як кровоспинний засіб, тому що припускають, що під впливом ферменту пектінази в організмі утворюється пектинові кислота, що стимулює коагуляцію крові. Очевидно, з огляду на цю дію, айву можна використовувати як засіб для лікування маткових крововиливів. За даними, відвар з сушених плодів айви можна успішно застосовувати як кровоспинний засіб при кровохаркання і маткових крововиливах.
Відповідні комбінації. Використанням багатих слизовими речовинами витяжок із плодів айви можна обмежувати подразнюючу дія лікарських засобів на шлунково-кишковий тракт і сповільнити їх всмоктування.
Спосіб застосування. Чайну ложку насіння залити 300 мл окропу і настояти протягом години; підсолоджений цукром настій пити по кавовій чашці 4 рази на день. У болгарській народній медицині рекомендують проти кашлю також відвар з насіння айви з рослиною мати-й-мачуха С / 2 чайної ложки насіння айви і 4-5 листя мати-й-мачуха залити л води і варити 10-15 хвилин). Відвар приймати теплим, підсолодженим вареним медом, по одній чарці для вина.
Зовнішньо застосовують слиз, приготовану з настою (5 г насіння залити 100 г води і активно збовтувати до отримання слизової маси).



Eucalyptus globulus Labil - Евкаліпт блакитний (Евкаліпт кульковий) 
Сем. Myrtaceae - Миртові
Опис. Вічнозелене дерево, висотою до 40 м; кора гладенька, синювато-сіра, поступово розтріскується і опадає. Листя молодих пагонів супротивні, м'які, покриті восковим нальотом, синьо-зеленого кольору, сидячі, яйцеподібні, з серцеподібної виїмкою в основі; листя старих пагонів чергові, подовжено-елліпсовіднимі до ланцетної форми, серповидно зігнуті, на коротких черешках. Квітки одиночні, сидячі з простим оцвітиною у формі горщика з 4 зубчиками. Пл чотиристінну коробочка. 
Поширення. Росте в сухих лісових районах. Поширений на острові Тасманія. Культивується в багатьох країнах всього світу завдяки швидкому росту, включно і в Південній Європі. Сировина. Листя (Folia Eucalipti), масло (Oleun Eucalipti).
Зміст. Листя містять - ефірна олія (0,5-3,5%), дубильні речовини, елаговую і галусовую кислоти, гіркі речовини; масло цинеол (евкаліптод) - 60-85%, камфен, фенхен, пінокарвеол, терпінеол, Культивують спирти (еудесмол , глобулол), альдегіди (валерілальдегід, бутілальдегід, капрілальдегід), вільні і естеріфіцірованние спирти, карбоніловие сполуки, вуглеводні терпенових і Культивують ряду (пінен, аромадендрен).
Основна дія. Протизапальна, особливо при запальних процесах у дихальних шляхах (бронхіти).
Експериментальні та клінічні дані. Протизапальну дію евкаліпта обумовлено багатим вмістом в ньому ефірного масла, головним компонентом якого є монотерпен евкаліптів. В ефірному маслі, одержується з листя евкаліпта, містяться також в інші компоненти, що володіють синергічний дією: пінени, камфен, фенхен, терпінеол і невелика кількість сесквітерпенов. Протизапальна активність евкаліпта заснована не тільки на його антиексудативну дію, яка настає на підставі вираженого судинозвужувального дії, а й на відомому, хоча і слабко вираженому протимікробний ефект. Встановлено також виражене противірусну дію in vitro водних витяжок з листя евкаліпта, як і бактеріостатичну дію на Proteus vulgaris і альфа-гемолітичні стрептококи.
У клінічній медицині здавна використовуються цінні протизапальні властивості евкаліпта при запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів, при застуді, найчастіше в поєднанні з іншими ефірно-олійними рослинами.
Емпіричні дані. Народна медицина рекомендує застосовувати евкаліпт як засіб для стимулювання недостатньої продукції слини і шлункового соку. На нашу думку, це засноване на стимулюючому і дратівливий ефект ефірних олій взагалі, і, зокрема, на дії сесквітерпенов на секреторну активність травних залоз, що виділяють травні соки.
Евкаліптів рекомендують також і для припинення скарг, пов'язаних із захворюванням дихальних шляхів - кашлем, задишкою, а також і з простудні захворювання та грип. У таких випадках застосування його не позбавлена підстав і у зв'язку з тим, що ефірні масла, незалежно від шляхів їх введення в організм, виділяються через легені, де вони надають протимікробну (слабке) та протизапальну дію.
Спосіб застосування. Столову ложку листя евкаліпту залити 1 / 2 л окропу і приготований гарячий настій пити по чарці для вина перед прийомом їжі 3 рази на день при бронхіті та бронхіальній астмі. Також рекомендують проводити інгаляції з евкаліптова, для чого: в певний обсяг окропу (не більше 100-150 мл) накапати 20 крапель евкаліпта і відразу ж здійснювати інгаляцію.
Евкаліптова масло можна застосовувати і зовнішньо, в суміші з соняшниковою або оливковою олією (2:100) як краплі в ніс. Суміш з ефірних олій в суворо визначених співвідношеннях, до складу яких входять евкаліптова масло і евкаліптів, включену в жувальну суміш (гуму), для лікування хроніфіцірованних катарів верхніх дихальних шляхів - при цьому спостерігається дуже хороший ефект.


Galeopsis tetrahit L. - Пікул'нік звичайний 
Сем. Lamiaceae (Labiatae) - Губоцвіті
Однорічна трав'яниста рослина. Стебло висотою 15-40 см, прямостояче, чотиригранний, на гранях з розчепіреними, а з боків прилеглими, ворсинками. Листя супротивні, розташовані в одній площині навколо стебла; нижні яйцеподібні, верхні ланцетні, городчатие, покриті волосками. Віночок двогубий, рожевого кольору (рідше білого або блідо-жовтого), з червонувато-фіолетовими цятками на внутрішній поверхні пелюстків і, особливо, на нижній губі; вінцева трубочка має форму воронки; верхня губа по краях зубчаста, нижня - трилопатеві з великої цельнокрайние середньої часток. Плід сухий, розпадається на 4 горішка. Квітне в червні - серпні.
Поширення. Росте на сухих і щебністих місцях і як бур'ян у посівах. Зустрічається по всій Європі.
Рослинна сировина. Квітуча надземна частина в період цвітіння (Herba Galeopsidis).
Зміст. Сировина містить 5-10% мінеральних речовин, з яких близько 10% сіліціевой кислоти, 5% дубильних речовин, флавони, трохи сапонінів з гемолітичним індексом 270 і спінювання 380.
Основна дія. Відхаркувальна.
Емпіричні дані. У народній медицині використовують гарячі настої з цієї рослини як відхаркувальний засіб при бронхітах. Цей ефект, можна пояснити наявністю високого вмісту сапонінів і сіліціевих солей в рослині. Його також рекомендують застосовувати при загальній слабкості, як тонізуючий засіб. Водні екстракти рослини використовують зовнішньо для компресів або ванн при панарицій та інших запальних шкірних захворюваннях.
Небажані ефекти. При прийомі великих кількостей рослини можуть виникнути ознаки інтоксикації, виражені сильної ломота у м'язах, особливо при активних рухах. У більш важких випадках такі болі можуть спостерігатися при пасивних рухах тулуба та кінцівок. Ознаки отруєння можуть початися при споживанні в їжу м'яса тварин, найчастіше свиней або птахів, яких годували насінням цієї рослини. Скарги тривають від трьох до десяти днів залежно від тяжкості інтоксикації, після чого спонтанно проходять. Лікування симптоматичне.
Відповідні комбінації. Часто рослина комбінують з різними лікарськими травами, як, наприклад, польовий хвощ та ін
Спосіб застосування. Три чайні ложки рослини залити двома склянками окропу. Проціджують і випивають настій протягом одного дня.
 

Glaucium flavum Crantz - Глауціум, Мачек жовтий
Сем. Papaveraceae - макові 
Опис (прил. XLV, рис. 68). Дво-або багаторічна трав'яниста рослина, синювато до сіро-зеленого кольору, з товстим, глибоко розташованим коренем. Стебло прямостояче, заввишки до 100 см, розгалужений на всі боки (рідко простий). Пріосновніе листя на черешках, ліровідні форми, пір'ясто-розсічені; з широкими хрящоподібною подібними ворсинками; Стеблові листи дрібніше, округлої форми, сидячі, стеблеоб'емлющіе, надрізана-лопатеві або крупно пір'ясто-розсічені. Квітки великі, поодинокі на верхівках гілок. Пелюсток 4, лимонно-до золотисто-жовтого або оранжево-жовтого кольору до цегляна-червоного кольору з жовтуватим підставою. Пл довга, пряма або дугоподібно вигнутими гола коробочка. Колір в травні - липні.
Поширення. Росте по узбережжю моря, на скелястих та кам'янистих ділянках. Поширений по узбережжю Чорного моря, в Північно-східній Болгарії (Шуменській, Провадійскій район) та Дунайської низовини (близько Плевен). Зустрічається на узбережжі Західної та Південної Європи, і натуралізованої в Центральній Європі.
Сировина. Квітуча надземна частина рослини (Herba Glaucii flavi).
Зміст. Ізольовано з надземної частини Glaucium flavum var. lejocarpum Boiss, 6 алкалоїдів: глауцин - 1,22%, протопила - 0,07%, ауротензін - 0,005% та ін
Основна дія. Для заспокоєння кашлю.
Експериментальні та клінічні дані. Ізольований з надземних частин глауціума жовтого алкалоїд глауцин викликав практично інтерес, після того, як встановлено, що цей алкалоїд, апорфіновой структури, має виражений протікашльовім дією. Вивчено і гідробромід глауцин. При подальших дослідженнях встановлено, що на відміну від кодеїну глауцин не викликає запорів (обстіпаціі). На підставі цього істотного переваги глауцин його впровадили в терапевтичну практику як новий засіб проти кашлю під назвою Глаувент. Пізніше, отримані результати були підтверджені дослідженнями, проведеними з гідрохлорідом глауцин. Встановлено, що глауцин має короткий гіпотензівну та спазмолітичну дію. Перевага глауцин в тому, що при тривалому застосуванні він не викликає ні розвитку толерантності до його протікашльову дії, ні морфіноподібніх залежності.
Терапевтична активність глауцин підтверджена клінічно і під назвою Глаувент він завоював своє місце як ефективний протикашльові препарат.
При дослідженні ряду синтезованих напівсинтетичних похідних глауцин, доведено, що тільки одна з них - 7-метілдегідроглауцін володіє протикашльовим дією.
Тріамінометіловие похідні глауцин мають таку ж спазмолітичну активність, як і він, а й кілька кратно більш низька токсичність обумовлює їх велику перспективність як спазмолітиків. Як глауцин, так і напівсинтетичні його похідні є потужними фосфодіестеразнимі інгібіторами.
Спосіб застосування. Глауцин служить вихідним речовиною для вироблених в країні протикашльових препаратів.


Glechoma hederacea L. - Будра плющевідная 
Сем. Lamiaceae - Губоцвіті
Багаторічна трав'яниста рослина. Стебло чотиригранний, повзучий або лежить, що вкорінюється у вузлах, з прямостоячими або висхідними, розгалуженими цветоносамі, висотою 15-40 (60) см. Листя-навхрест супротивні, ниркоподібні або округло серцеподібні, крупно тупогородчатие, саджені рідкими волосками. Квіти розташовані зазвичай парами (до 5) в пазухах листя. Віночок трубчастий, двогубий, синьо-фіолетового кольору з пурпуру крапочками на нижній губі. Плід сухий, розпадається на 4 горішка. Цвіте у квітні - червні.
Поширення. Зустрічається на вологих тінистих трав'янистих місцях і серед чагарників, по берегах річок і струмків, рідше в занедбаних ділянках і у посівах. Зустрічається по всій Європі.
Сировина. Надземна квітуча частина (Herba Glechomae, Herba Hederae terrestris, Herba Nepetae).
Зміст. У надземної частини містяться: 5,9-7,5% дубильних речовин, глеохомін, глеухолін та ін гіркі речовини - до 31 мг-%, аскорбінова, винна, оцтова, кавова, гірчична, р-кумаровая, феруловая і тритерпенових кислоти, смоли, 8,2 мг% каротинів, 0,03-0,55% ефірної олії, вільні амінокислоти (метіонін, цистеїн і серії), сапоніни.
Основна дія. Застосовується при хронічних бронхітах.
Емпіричні дані. Будра плющевідная використовується при захворюваннях дихальних шляхів (фарингіти, ларингіт, хронічні бронхіти, бронхіальна астма). Сировина застосовують і при порушенні секреції травного апарату і як легкого ступеня сечогінний. Такі дії рослини можна пояснити наявністю в ньому ефірної олії. Великий натураліст Олександр фон Гумбольт (1769-1859) гаряче рекомендував як зміцнюючого кошти навесні споживати в їжу суп із суміші свіжих рослин - будри плющевідной, листя деревію, маргариток, водяного Кресса (Nasturtium officinale), звичайної кропиви і листів ланцетоподібними подорожника. Дві жмені цієї суміші з рослин швидко промити холодною водою, потім дрібно нарізати, залити холодною водою і витримати недовго в ній, а потім варити зовсім недовго. Суп приправити невеликою кількістю борошна, підсмаженої трохи в маслі. Зовнішньо застосовувати відвар з рослинної сировини при наривах.
Спосіб застосування. Всередину будру плющевідную застосовують у формі гарячого настою - чайну ложку подрібненої сировини на склянку окропу - добова доза. Відвар для компресів отримують з 2-3 чайних ложок сировини на склянку холодної води; варити 15-20 хвилин.

 
 
Hederá helix - Плющ 
Сем. Araliaceae - аралієвих
Вічнозелена повзуча ліана і обвиваючі ліана. Стебло одревеснелий, розгалужений, довжиною до 20 метрів, з численними додатковими (хапальний) корінням. Листя черешкові, чергові, шкірясті, блискучі голі, 3-5 лопатеві або пельнокрайніе. Суцвіття зонтичні, зібрані гронами. Квіти двостатеві, зеленувато-жовтого кольору. Чашечка і віночок 5-поточні. Плід - сферична, блискуча, темно-фіолетового до синьо-чорного кольору ягода з 3-5 округлої форми тригранними насінням. Цвіте у серпні - жовтні (плоди визрівають до наступного літа).
Поширення. Росте в помірно вологих і тінистих широколистяних і змішаних лісах, на скелястих місцях і серед чагарників. Зустрічається в Західній, Центральній і Південній Європі.
Сировина. Листя плюща, зібрані в період цвітіння (Folia Hederá helicis).
Зміст. Сапоніновие глікозиди: гедерасапонін-ß з генінолеановой кислотою (2 мол. Глюкози і 2 мол. Рамноза + 1 мовляв. Аробінози); ß-гедерін з Генин і олеановой кислотою і цукрового частиною (1 мовляв. Арабіноза), гедеросапонін С з Генин - гедерагін і цукрова частина (2 мол. глюкози + 1 мовляв. Арабіноза), а-гедерін гідролізується на гедерагінін і цукру - 2 мол. Рамноза і 1 мол. Арабіноза. Сапоніни плюща - трітерпени ß-амірінового типу.
У листі також містяться: вітамін С, хлорогенова кислота, дуоільние речовини, мурашина і яблучна кислоти, пектин, смоли, мінеральні солі, органічно пов'язаний йод.
Основна дія. Протизапальна при внутрішньому і зовнішньому застосуванні, відхаркувальний і секретолітіческое.
Експериментальні та клінічні дані. Перераховані основні дії витяжки на плюща, найімовірніше, обумовлюються що містяться в ньому сапоніновимі глікозидами. Є повідомлення, що розроблений ефективний протикашльові препарат на базі витяжки з листя плюща.
Емпіричні дані. Народна медицина рекомендує застосування відвару з листя плюща і при наполегливій, що не піддається лікуванню, кашлі при хронічному бронхіті. По-друге, відвар з листя плюща рекомендують застосовувати при спринцювання вагіни і зовнішніх статевих органів за наявності білей
Використання плюща також рекомендують як підбадьорливого і тонізуючий засіб особам, які перенесли важкий, виснажливі захворювання, і що перебуває в стадії реконвалесценції. Народної медициною, крім того, рекомендується використовувати плющ для лікування захворювань печінки та жовчних ходів.
Небажані явища. Рослина отруйна! Може викликати отруєння! У більш чутливих індивідуумів при контакті з сировиною виникає дерматит. Особливо токсичні плоди плюща.
Спосіб застосування. Як і при застосуванні всіх вічнозелених рослин, покритих товстою кутикулою, так і для плюща, рекомендують холодний спосіб екстрагування активних почав. Для цього половину чайної ложки подрібненого листя плюща залити 200 мл холодної води й наполягати протягом 8 годин. Отримана доза - добова. Застосовувати тільки під контролем лікаря!
Зовнішньо - при мозолях, вторинно інфікованих ранах, опікових ранах - рекомендують припарки з плюща. Для цього столову ложку листя плюща варити протягом 10 хвилин з 500 мл води. Після проціджування накладати припарки.
Молоді пагони плюща використовують для отримання зеленої або коричневого забарвлення.