Фітотерапія демодикоза
Демодікоз - захворювання шкіри, викликане кліщем Demodex folliculorum (железницей). Воно частіше виникає у пацієнтів з вегетоневрозами, різними порушеннями функції печінки, травного тракту (гастрит, в основному гипоацидный, анацидний; холецистит, гепатохолецистит), функціональними відхиленнями в стані ендокринної системи: щитовидною, статевих залоз.
При демодикозе висипання у вигляді папул, пустул, застійної гіперемії, телеангіоектазій розташовуються в основному на шкірі особи в області щік, носа і підборіддя, може приголомшуватися також волосиста частина голови, вушні раковини, шия.
Дерматоз протікає тривало, інколи з утворенням ринофимы (шишковидного носа).
Лікують хворих демодикозом індивідуально, комплексно, з врахуванням тягаря і поширеності процесу. Виходячи з вказаних патогенетичних моментів, призначають терапію, направлену на ліквідацію кліща.
За наявності у хворого демодикозом емоційної нестійкості, неврозів, гіпотензії призначали необхідну в кожному випадку фітотерапію. Хворих консультували у терапевта, ендокринолога, і при виявленні соматичної патології проводили її санацію. При важкому перебігу дерматозу в комплексне лікування включали препарати метронидазола або антибіотики широкого спектру дії: олететрин або тетрациклін по 1-1,5 г в добу впродовж 8-10 днів на тлі вживання антигістамінних препаратів, вітамінотерапії, адаптогенів, рослинного естрогену.
Зовнішньо використовували фітотерапію і медикаментозні антипаразитарні засоби. З останніх ефективна 20 % водно-мильна емульсія Бензил-бензоату, приготована не рідше за один раз в 3- 4 дні; препарати сірки, дьогтю, саліцилової кислоти, резорцину або втирання 60 % розчину гіпосульфіту і 6 % хлористоводневої кислоти (метод Демьяновіча, вживаний для лікування корости), 5 % трихополовый спирт.
З лікарських рослинних препаратів в комплексну терапію зовнішньо як допоміжний засіб включали: відвар ягід ялівцю (2,0 : 200,0) - умивати особу вранці і увечері; відвар кори жостеру або кори, коріння барбарису звичайного, наполяжи трави полину гіркою - обполіскувати особу 1-2 рази в день; відвар дивосила високого - обполіскувати уражені ділянки шкіри особи і шиї. Клали на лопатки висипання екстрактом кори жостеру, спиртною настойкою барбарису звичайного або настойкою листя будры плющевидной на оцті.