Фітотерапія при захворюваннях печінки та жовчних проток
 
Об'єктивно доведено в даний час, як за допомогою експериментальних методів і дослідів на собаках, щурах і інших лабораторних тварин з фістула жовчного міхура, так і при проведенні клініко-лабораторних методів за допомогою зондування дванадцятипалої кишки у людини, що багато рослин мають холеретичний і жовчогінними властивостями . Однак слід зазначити, що не завжди рослини, які в експериментах мали найсильніше холеретичний і жовчогінну дію, є кращими для терапевтичної практики. Відомо чимало лікарських рослин, які за своїм холеретичний і холагогному (жовчогінну) ефекту поступаються іншим рослинам, але в клінічній практиці встановлено їх кращий ефект при лікуванні захворювань печінки і жовчного міхура. Причиною цього є притаманний цим рослинам ряд інших ефектів, як: спазмолітичні, газопоглощающіе, захисне для паренхіми печінки властивість, слабке проносне дію та інші, які за сукупністю можуть визначити велику ефективність при лікуванні захворювань печінки і жовчного міхура. У ряді випадків цього можна досягти і комбінованим застосуванням декількох видів лікарських рослин, основні дії яких взаємно доповнюють один одного.

Дуже важко дати задовільну класифікацію лікарських рослин, що мають переважний вплив на печінку або жовчні протоки. Причина полягає в тому, що жодна рослина не впливає тільки одним єдиним активним компонентом. Незважаючи на всю умовність наведених тут прикладів, все ж можна сказати, що є рослини, які впливають переважно на паренхіму печінки, інші - на виділення жовчі, виявляючи при цьому свій лікувальний ефект і при жовчнокам'яної хвороби, третє - завдяки своєму спазмолітичну ефекту, можуть в значній мірі полегшити стан хворих з дискінезії жовчних проток. І, нарешті, можна вказати на такі лікарські рослини, які, поряд з жовчогінну або холеретичний дією, або поряд зі спазмолитическими ефектами на жовчні протоки, роблять і бактеріостатичну або бактерицидну дію - таким чином, їх можна мати на увазі як допоміжний засіб при лікуванні холангітів і холециститів.
Насіння розторопші (Silybum marianum Gaertner), головним чином завдяки вмісту в них біологічно активної речовини - силімарину, надають виражене гепатопротекторні, холеретичний і жовчогінну дію, при дуже добру переносимість хворими. Відвар і екстракти насіння цієї рослини є вдалим лікувальним засобом при хронічних Холецистопатії і при пост гепатитних синдромі. Силімарин - основний компонент сучасного препарату Легалон (драже), який утвердився як ефективний засіб лікування хронічних гепатитів, цирозу печінки, токсико-метаболітних уражень печінки. Надземна частина рослини Шандра (Marrubium vulgare L.), м'ята перцева (Mentha piperita L.), цикорій (Cichorium intybus L.) діють як хороші жовчогінні і спазмолітичні кошти. Особливої уваги в цій групі лікарських рослин заслуговують кульбаба (Taraxacum officinale Web.), Чистотіл великий (Chelidonium majus L.), цмин піщаний (Helichrysum arenariurñ (L.) Moench. Ssp. Ppnticum). Завдяки їх холеретичний, холагогному, спазмолітичну, а в деяких випадках і гепатопротекторні дії ці рослини можна мати на увазі для включення в комплекс заходів для лікування при хронічних гепатитах, холангітах, холециститах, дискінезіях жовчних проток і при жовчнокам'яної хвороби. При цій хворобі можна випробувати і лікування оливковою (маслиновими) маслом. Холагогним і гепатопротекторні дію має чорна редька (Rhaphanus sativus L.). При холециститах, включаючи і некалькульозні, хороші результати спостерігають і при проведенні фітотерапії барбарисом (Berberís vulgaris L.). Холеретичний діють також і хрін (Armoracia rusticana Gaerthner) крес водяний (Nasturtium officinale R. Br.) Та ін.
 
Велика кількість згаданих вище при лікуванні шлунково-кишкових захворювань гірких, гірко-ароматичних, спазмолитических, антисептичних видів рослин, як і рослин, що застосовуються при хронічних запорах і метеоризмі, можуть виявитися дуже корисними і при захворюваннях печінки і жовчного міхура. При фітотерапії хронічних захворювань печінки і жовчного міхура, як, між іншим, і при фітотерапії інших хронічних захворювань, лікування вибраними рослинами має тривати, як правило, кілька місяців. При цьому бажано через кілька тижнів після лікування одним видом рослини переходити до застосування іншого виду, що володіє аналогічною дією. Корисні також і раціонально складені комбінації лікарських рослин.