Фітотерапія при захворюваннях дихальних шляхів

Здавна фітотерапія відіграє певну роль у науково обгрунтованому лікуванні захворювань дихальних шляхів. Одними з основних показань для застосування лікарських рослин були і залишаються запалення верхніх дихальних шляхів і різні види як гострих, так і хронічних бронхітів. Лікарські рослини, як допомагають основної терапії засоби можуть мати певну, хоча і скромне місце при лікуванні і бронхіальної астми, і бронхоектатичної хвороби. При виборі відповідних лікарських рослин для того чи іншого захворювання дихальних шляхів необхідно враховувати вміст у них фізіологічно активних речовин, що визначають те чи інше переважне дію. Такий показник як "трави проти кашлю" мало може допомогти терапевта, так як одні рослини можуть бути корисні при лікуванні гострих ларинготрахеїтом, інші - при лікуванні хронічних бронхітів, третя - при лікуванні кашлю при бронхоектазів і зовсім інші - при бронхіальній астмі. Обмеження та уточнення показань до застосування лікарських рослин при певній нозологічної одиниці серед великої групи захворюванні дихальних шляхів, як це має місце, між іншим, і при шлунково-кишкових захворюваннях, а також і при більшій частині інших груп хвороб, дуже важко провести. У ряді випадків це навіть неможливо здійснити, тому що багатство різних компонентів в кожній рослині визначає безліч фармакологічних ефектів і в тій чи іншій мірі нашаровується збіг свідчень одних рослин з свідченнями інших.

У разі гострого запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів перш за все застосовуються рослини, що містять слизові речовини. Водні екстракти таких рослин мають заспокійливу дію на роздратовану запальним процесом слизову оболонку. При гострому запаленні не тільки верхніх дихальних шляхів, але і бронхів, за відсутності більш рясної секреції, неправильно прописувати містить сапоніни рослинну сировину. Таку сировину можна мати на увазі для лікування лише в підгострі стадії, коли необхідно полегшити виділення мокротиння і зробити ефективним кашльовий рефлекс. При болісному кашлі необхідно призначати рослинну сировину, що володіє бронхолітичних і центрально переважною кашльовий рефлекс дією.

 

З великої кількості рослин, які застосовуються при лікуванні захворювань дихальних шляхів, найбільш значні описані нижче, тут будуть дані тільки декілька прикладів.

До групи слизових протикашльових лікарських рослин відносяться: алтей (Althaea officinalis L.), мальва (Malva silvestris L.), мати-й-мачуха (Tussilago farfara L.), коров'як (Verbascum thapsiforme Schrad.), Подорожник ланцетоподібними (Plantago lanceolata L .), ісландська лишайник (Cetraria islandica L.) (Fch.), насіння айви (Cydonia oblonga), пирій (Agropyrum repens L.) (P. В.).
До групи відхаркувальних, в основному містять сапоніни рослин, відносять жовту примулу (Primulla officinalis L. (Hill.), фіалку лісову (Viola odorata L.), аніс звичайний (Pimpinelea saxifraga L.), мильнянка (Saponaria officinalis L.), медунка лікарську (Pulmonaria officinalis L.), оман лікарський (Inula helenium L.), пікульнік звичайний (Galeopsis tetrahit L.), Багатоніжка звичайна (Polypodium vulgare). Сюди відносять також і ряд багатих ефірними маслами рослин, як: плоди анісу (Fructus Anisi ) і фенхелю звичайного (Fructus Foeniculi), кореневище копитних європейського (Asarum europeum L.), евкаліпт (Eucalyptus globulus L.), будру плющевідную (Glechoma hederaceae L.). Багаті ефірними маслами рослинні засоби, які діють не тільки як відхаркувальні кошти, але роблять також і антимікробну дію, як, наприклад, нирки сосни (Turiones Pini), плоди ялівцю (Fructus Juniperi) можуть значно полегшити стан хворих з бронхоектазами. При бронхоектазів можна застосовувати і часник, так як сильно бактерицидно діючі фітонциди цієї рослини в значній частині виділяються через легені.
Рослини, що володіють бронхолітичних дією, можна застосовувати як заспокійливі лікарські засоби і при кашлюку, такі: чебрець повзучий (Thymus serpillum L.), майоран (материнка) (Origanum vulgare L.), дрозера (Drosera rotundifolia L), плющ (Hedera helix L .).

 

 

До центрально заспокійливим кашель лікарських рослин відносяться також і глауціум жовтий (Glaucium flavum Crantz), що містить апоморфіновий алкалоїд глауцин, мак польовий (Papaver roeas L.), який не містить морфіну, але до складу, якого входять невеликі кількості інших алкалоїдів, що володіють центрально заспокоює на кашель; мак снодійний (Papaver somniferum L.), багатий морфіном, і інші центрально пригнічують кашель алкалоїди, не використовуються як фітотерапевтичні кошти. Чистотіл великий (Chelidonium majus L.) надає протикашльову дію, як завдяки своєму центральному, так і периферичної спазмолітичну дію входять до його складу алкалоїдів. 

Деякого зниження тяжкості нападів бронхіальної астми можна досягти рослинами, для яких характерне сильне спазмолітичну дію, що містять тропановие алкалоїди (беладона - Atropa belladonna L., дурман - Datura stramonium L. А білена - Hyoscyamus niger), а також і ефедра (Ephedra dystachia L. ).