Рослини, що застосовуються при грипі й простудних захворюваннях

Arctium lappa L. - Лопух великий, реп'яхи
Сем. Asteraceae (Compositae) - Складноцвіті
Дворічне (або багаторічна) трав'яниста рослина з товстим веретеновідним розгалуженим коренем. Стебло прямостояче, високий 60-150 (200) см, розгалужений, повстяні-опушений. Листки чергові, нижні на довгих черешках, яйцеподібні, зверху голі, мало ворсинчасті, з нижньої поверхні - покриті сірими ворсинками або повстяний-опушені. Суцвіття - кошики, великі, кулясті, зібрані у великі суцвіття, зовнішні листочки зелені, шіловідние, на верхівці гачкуватої зігнуті. Квіти трубчасті, червоно-фіолетового кольору, мало що виступають з обгортки корзіночек. Плоди темно-коричневі, плямисті. Квітне з червня по жовтень.
Поширення. Росте на вологих пустирях, занедбаних сміттєвих місцях, на необроблюваних ділянках землі, на узбіччі доріг, залізниць, населених пунктів і в чагарниках. Зустрічається майже по всій Європі (за винятком крайніх північних районів).
Сировина. Коріння (Radix Bardanae).
Зміст. Гіркі речовини (ймовірно, Культивують лактони), стероли, до 45% інсуліну. У близькому вигляді Arctium minus виявлений лактон аркціопікрін.
Основна дія. Діуретичну і потогінний, противиразкову.
Експериментальні та клінічні дані. Зважаючи на потогінного дії лопух застосовують при простудних захворюваннях. Діуретичну дію його пов'язують з багатим змістом полісахариду інуліну (близько 45%), а також і наявністю його ефірного масла (0,06-0,18%). Останнім часом в кореневище лопуха виявлено наявність ситостерин, з'єднання, яке останнім часом утверджується як ефективний засіб лікування аденоми передміхурової залози. У кореневище лопуха, крім того, знайдено і відоме кількість гликозида арктіна, значний вміст жирної олії, складеного з гліцеридів ненасичених жирних кислот - олеїнової і ліноловой, а це також має значення для обгрунтування терапевтичної активності лікарської рослини.
Незважаючи на те, що лопух дуже широко використовується в народній медицині, даних про його експериментальних і клінічних дослідженнях дуже мало. Проведено вивчення впливу 10%-х спиртових та ефірних витяжок з коренів лопуха на артеріальний тиск наркотізірованних кішок і не встановлено даних на виражений гіпотензивний ефект цієї рослини. Встановлене зниження артеріального тиску - менше 40% вихідного і тривалість спостережуваного гіпотензивного ефекту менше 20 хвилин.
Емпіричні дані. У народній медицині пропонують використовувати витяжки з коренів лопуха при лікуванні широкого спектра захворювань - від поразок шлунково-кишкового тракту - гастритів, виразок шлунка і дванадцятипалої кишки, до хвороб шкіри і її придаткових залоз.
Підкреслюється, що екстракт лопуха стимулює розростання нових клітин сполучної тканини і в зв'язку з цим прискорює загоєння виразкового дефекту при виразковій хворобі. З іншого боку, з огляду на те, що сировина надає відоме протівомікотіческое дію, його рекомендують застосовувати і при рецидивуючому фурункульозі.
У народній медицині рекомендують застосовувати зовнішньо листя лопуха при подагрі, вивихах, геморої. Широко застосовується нанесення масла на волосся при випаданні їх з метою припинити або сповільнити прискорене облисіння. Для цієї мети використовують 10% екстракт оливкової олії або мигдалоподібні олії з лопуха.
Відвар лопуха рекомендують використовувати для полоскання при запальних процесах в порожнині рота, а також і для полоскання рота при гінгівіті.
Необхідно враховувати, що висушені листя лопуха при зберіганні дуже легко піддаються нападу комах, тому їх слід зберігати в добре закритих посудинах.
Спосіб приготування. Відвар для застосування всередину: 1 столову ложку подрібненого кореня лопуха варити протягом 10 хв в 1 / 2 л води; відвар процідити і пити по винної чарці 4 рази на день перед їжею.
З насіння лопуха отримують наступну витяжку: чайну ложку заливають 400 мл холодної води (холодна витяжка) і залишають на ніч, а вранці настій проціджують і випивають в три порції до їжі.
Примітка. У народній медицині рекомендується також і використання інших підвидів лопуха - так зв. Arctium minus L. - Малого лопуха, і Arctium tomentosum L. - Павутиноподібний лопуха. 


Rubus idaeus L. - Малина звичайна 
Сем. Rosaceae - Розоцвіті
Опис. Чагарник, висотою до 1,5 м, кореневище коротке, що дає безліч пагонів. Стебла прямі дерев'янисті, зазвичай вкриті тонкими темно-червоного кольору шипами. Листя послідовні трійчастого або пір'ясті з 5-7 частками. Квіти двостатеві, утворюють гроздевідние суцвіття в пазухах листя дворічних пагонів. Чашечка п'яти роздільна. Пелюсток 5. Плід складний (збірний), розташований на білому мало опушеною підлогою квітколоже, складається з численних червоних (рідко жовтих), Костянок. Квітне в червні - липні.
Поширення. Росте в світлих лісах і чагарниках, на вирубках, за сипучим, кам'янистих схилах .. Поширена повсюди в Європі.
Сировина. Листя (Folia Rubi idaei) і плід (Fructus Rubi idaei).
Зміст. У листі: флавони, вітамін С (800 мг%), дубильні речовини, органічні кислоти, слизові речовини, цукру. Плоди малини містять: ефірна олія, ароматні складні ефіри жирних кислот, антоціановий глікозид, слизові речовини, цукру, пектин, органічні кислоти.
Основна дія. Плоди надають потогінний, листя - в'яжучий і протизапальну дію.
Експериментальні дані. Останнім часом встановлено, що in vitro листя малини роблять сильний вірусостатіческое дію.
Емпіричні дані. У народній медицині всіх країн, де росте малина, плоди її використовуються як яка містить велику кількість вітамінів їжа, як загальнозміцнюючий та потогінний засіб. До відкриття ацетізала відвар з плодів і листя малини широко застосовували для лікування простудних захворювань і ревматизму. Описано, що в Римі відвар з малини застосовували виключно для лікування ревматичних захворювань. У наші дні в Німеччині відвар з малини використовують при проносах, для полоскання при запальних процесах в порожнині рота, а у формі сиропу - для лікування від грипу. Сироп готують з плодів. Плоди малини входять до списку офіційних рослинних лікарських засобів колишнього СНД. Деякі автори готують із свіжого листя лікувальну мазь проти вульгарних акне. У медицині Тибету з листя і плодів малини готують засоби для зниження температури хворих. У болгарській народній медицині листя і плоди малини використовують у вигляді сиропів або гарячих настоїв при простудних захворюваннях, як потогінний засіб, а також і при шлунково-кишкових хворобах і при поносі. В офіційній медицині використовують сироп з плодів малини для ароматизації різних видів рідких лікарських форм - Sirupus Rubi idaei.
Спосіб застосування. 2 столові ложки листя заливають 500 мл окропу і залишають на 2 години. Настій приймають по винної чарці до їжі 4 рази на день. Для більш швидкого відновлення виліковує хворих застосовують сироп з плодів малини - по 2 столові ложки в 150 мл води, на прийом кілька разів на день.


Sambucus nigra L. - Бузина чорна 
Сем. Caprifoliaceae - Жимолостнов
Кущ або деревце (висотою 2-6 м), покрите попелясто-сірою корою з білою м'якою серцевиною. Молоді гілки - зелені. Листя протилежні, складні, непарноперістие з 3-7 (9) довгастими яйцеподібним гострими, на кінчику неравнопільчатимі листочками. Квіти дрібні, біло-жовті, зібрані в багатобарвні плоскі зонтичні суцвіття в діаметрі до 20 см. Чашечка з п'яти дрібних чашолистки, віночок також з 5 пелюсток. Плід - ягода, блискуча чорно-фіолетового кольору, трехгнездний з м'ясистої темно-червоного кольору м'якоттю. Насіння чорні. Цвіте в травні - липні.
Поширення. Росте на вологому грунті, у світлих лісах листяних дерев, переважно поблизу населених місць. Культурне рослина, що вирощуються з давніх-давен дуже широко, і в багатьох районах здичавіле. Зустрічається повсюди в Європі (без районів крайньої Півночі).
Лікарська сировина. Квітки (Flores Sambuci) та стиглі плоди (Fructus Sambuci).
Зміст. Квітки містять флавоноїди (рутин), трітерпени (урсоловая кислоту, амірін), ефірне масло, глікозид - самбунігрін; листя - недостатньо вивчені алкалоїди, фенольні і тритерпенові кислоти, аміріновие складні ефіри, гіркоти; стиглі плоди - вітамін С, В-комплекс, цукру , фруктові кислоти, антоціановие барвники.
Основна дія. Потогінний і діуретичну.
Експериментальні та клінічні дані. Квітки бузини чорної знижують поріг збудливості регулюють потіння центрів, тому досить помірного теплового подразнення (напр. випити склянку гарячого настою бузини), щоб викликати потіння. Фармакологічними дослідженнями встановлено, що рідкий екстракт і сухі препарати з листя бузини можна застосовувати як м'які проносні. Цей ефект листя бузини віддають за рахунок виявленого в них гликозида. Встановлено в дослідах на тваринах і в клінічних експериментах, що препарати з чорної бузини надають аналгетичну, седативну і слабку гіпотензивну дію, терапевтичних ефекти при ішіалгії, мігрені, невралгії трійчастого нерва, оперізувальному герпес. Клінічні випробування отриманого з чорної бузини екстракту у хворих з набряками різного походження (ниркові, серцеві захворювання) показали, що він підвищує діурез і знижує питома вага сечі. Побічної дії не спостерігалося. Найчастіше чорну бузину застосовують у поєднанні з іншими, аналогічної дії, травами як засіб потіння при простудних захворюваннях і завжди, у випадках, коли вважають, що потіння може мати лікувальний ефект. Кора чорної бузини надає діуретичну і проносне дію. Лаксатівное дію роблять і квіти, і плоди бузини чорної. Завдяки багатому вмісту вітаміну С і каротину молоде листя і сік плодів бузини використовують як загальнозміцнюючий засіб (особливо в свіжому вигляді - молоде листя) при весняному занепаді сил - з 6-8 листків готують склянку відвару, який випивають перед сніданком.
Емпіричні дані. Квіти бузини вживають у народній медицині як потогінний і мягчітельное засіб при простудних захворюваннях, нежиті, захриплим голосом, ангіні, кашлі. Висушені плоди бузини застосовують як легкий проносний засіб. Така дія квіток зумовлено вмістом у них смолистих речовин. Настій на окропі з квіток бузини використовують для полоскання рота і для полоскання при стоматитах і гінгівітах. У народній медицині Болгарії рекомендують застосовувати бузину чорну і при асциті (водянці) - 30 г стовченої коріння варити в 1 л води довго, поки води не залишиться лише 0,5 л; пити по кавовій чашці до їжі протягом 40-50-60 днів або довше.
Спосіб застосування. Зазвичай з квіток і плодів бузини чорної готують настій: столову ложку висушених суцвіть або плодів на склянку окропу; пити по 1 / 2 склянки 3-4 рази на день за 15 хвилин до їжі.
При запорі рекомендують мармелад (повидло) з плодів бузини - по чайній ложці 3 рази на день.
Настій квіток в гарячій воді використовують для полоскання ротової порожнини і для полоскання при запальних захворюваннях порожнини рота і горла.
При застуді з метою викликати потіння використовують суміш з рівних частин квіток бузини, квіток липи і листя м'яти: столову ложку цієї суміші залити 2 склянками окропу, варити 10 хвилин, процідити через марлеву серветку і випити цю суміш гарячої перед сном.
Rp.
Inf. Flor. Sambuci 20,0 / 200,0
D. S. По 2 столові ложки кожні 2-3 години.


Solanum dulcamara L. - Паслен солодко-гіркий 
Сем. Solanaceae - Пасльонові
В'юнкий напівчагарник з коротким розгалуженим кореневищем. Стебло біля основи одревесневающим, розгалужений, ребристий, довжиною до 1-2 м. Листки чергові, на довгих черешках, верхні і нижні листки подовжено-серцеподібні, загострені на кінці, а середні листя - непарноперістие, з великим верхівковим і парою дрібних листочків. Квітки зібрані по 10-20 в розлогі і повисли гроздевідние суцвіття. Віночок з 5 пелюстків фіалки, зрощених в нижній частині в коротку трубочку. Плід - червона, елліпсовіднимі форми ягода, містить багато насіння. Квітне в червні - серпні.
Поширення. Росте на вологих і тінистих ділянках, серед чагарників, по берегах річок і струмків, як і на узліссях лісу. Сировина. Надземна частина (Herba Dulcamarae).
Зміст. Для різних видів пасльонових характерна наявність стероїдних алкалоїдів, глікозидів їх обох основних типів (соланідін і томатідін), стероїдних сапонінів та їх агліконов (соласонін, соласодін, соламорін і інші в пасльоном чорному).
Основна дія. Потогінний, протизапальну.
Експериментальні дані. Встановлено, що спиртовий екстракт із рослини має протипухлинну активність проти саркоми 180 у мишей.
Емпіричні дані. У медичній практиці рекомендується використовувати верхівки стебел, названі stipites Dulcamara. Рослина діє потогінний, через що він надає лікувальну дію при простудних захворюваннях і ревматизмі, а зовнішньо - при запальних процесах шкіри, дерматитах, хронічних екземі та ін, що міститься в сировині соланін має місцеву, подразнюючу дію, а при введенні внутрішньовенно - діє гемолітичний. Прийом всередину високих доз може викликати роздратування шлунку та кишечнику, що призводить до блювоти і проносу. Іноді може настати подразнення і сечових шляхів, так як соланін, резорбірованний в кишечнику, виводиться через нирки в незміненому вигляді. Зважаючи на діафоретіческого дії пасльону червоного (пасльону солодко-гіркого) сировину застосовують при лікуванні простудних захворювань. У болгарській народній медицині його застосовують як діуретичну і потогінний засіб, а також і як проносне. Необхідно мати на увазі, що рослина отруйна. При передозуванні отруєння супроводжується блювотою, нудотою, болями в області шлунку, спостерігаються задишка, синюшність, іноді супроводжуються судомами і проносом.
Спосіб застосування. Застосовують відвари всередину і зовнішньо, у формі компресів.
Rp.
Stipites Dulcamarae 100,0
Aquae - окріп 1500,0
M. D. S. Залити сировину, залишити на 6 годин, додати 100 г цукру і пити по 50 г 2 рази на день (по Leclerc, 1935).


Syringa vulgaris - Бузок звичайний 
Сем. Oleaceae - маслинові
Опис. Кущ, висотою 2-5 м (рідко низький деревце). Стебло від основи сильно розгалужений, кора темно-сіре, молоді пагони зелені. Листя супротивні, яйцевидно-серцеподібні, на черешках. Квітки зібрані помногу в пірамідальні гроздевідние суцвіття. Віночок ліловий, червоний, рожевий чи білий. Плід - коробочка з плоскими двокрилими насінням. Цвіте в травні.
Поширення. Росте у змішаних широколистяних лісах і чагарниках, найчастіше на вапняних грунтах. Зустрічається в Південно-східній Європі.
Сировина. Квіти бузку (Flores Syringae); листя (Folia Syringae).
Зміст. У квітках містяться глікозиди: сірінгін, який при гідролізі дає аглюкон сірінгенін (сінапіналкоголь + глюкоза), сірінгопікрозід, сірінгопікрін, ефірну олію з аліфатним сесквітерпеном фарнезолом та ін Є дані про наявність алкалоїдів.
Листки містять вітамін С, гіркоти і ще неутонченние і невивчені інші компоненти.
Основна дія. Знижує температуру засіб, що стимулює апетит.
Експериментальні та клінічні дані. Зважаючи на потогінного дії бузок застосовується при простудних захворюваннях як жарознижуючий засіб. Витяжки з квіток та зеленого листя застосовуються і як засіб для стимулювання апетиту, а також і секреторної діяльності залоз, розташованих по всьому протягу травного каналу. Таке, що підсилює апетит дію сировини пов'язують з містяться в ньому смутками Глікозидний типу (наприклад, феноглікозіди - сірінгін, сірінгопікрін, та аліфатичного сесквітерпени, що володіє приємним ароматом, - фарнезол). У листі бузку містяться значні кількості (до 200 мг%) аскорбінової кислоти.
Емпіричні дані. Народна медицина рекомендує використовувати бузок як засіб для корекції порушеного менструального циклу. Вважається, що в листі бузку міститься нетоксичний принцип, який в змозі підвищувати тонус ізольованою матки вагітних тварин. Рекомендується також застосовувати сировину бузку і при малярії, підкреслюється, що це сприяє зниженню підвищеної температури тіла шляхом посилення фізичної віддачі тепла. У зв'язку з цим під дією бузку спостерігається посилене потіння.
Спосіб застосування. Столову ложку дуже подрібненої сировини (листя) настояти протягом години в 1 / 2 л окропу. Приготовлений настій пити по кавовій чашці 4 рази на день до їжі.
Згідно з іншим рецептом, чайну ложку подрібненого в порошок сухого листя бузку залити 200 мл окропу і після охолодження процідити. 3 рази на день пити по столовій ложці приготованого настою.


Tilia tomentosa Moench (T.alba WK, T. argéntea Desf.) - Липа пухнаста (серебролістная, біла
Сем. Tiliaceae - Липові
Опис. Дерево, висотою до 25 м, з широко розгалуженою густою кроною. Молода кора коричневого кольору, стара сіро-коричнева, з поздовжніми тріщинами. Листя липи на черешках до 6 см довжини, серцеподібні до округлих, зверху темно-зелені, знизу - майже білі. Квіти зібрані в полузонтіки на довгих квітконосах, наполовину своєї довжини зрощених з головною віссю великого (до 10 см в довжину), язичкові, ланцетоподібними приквітковим листа з оболонкою жилкуванням. Пл одно-або двусемянной горішок. Квітне в червні - липні.
Поширення. Росте в тінистих і вологих ділянках з змішаного широколистяні ліси у передгір'ях і горах. Зустрічається в Центральній і Південно-Східній Європі.
Tilia cordata Mill. (T. parvifolia Ehrh.) - Мелколистная липа
Дерево, висотою до 30 метрів. Листя завдовжки 4-10 см і шириною 4-9 см. приквітковим лист злегка опушені або голий. Горішок - нечітко ребристий. Квітне в червні - липні.
Tilia platyphyllos Scop. (T. grandifolia Ehrh.) - Липа крупнолістная
Дерево, висотою до 40 м. Листя розмірами в довжину 6-16 см, в ширину - 4-12 см. приквітковим лист повністю зірчастої, опушений. Горішок з 4-ма нечіткими ребрами. Квітне в червні - липні.
Усі три види липи широко культивуються в країні як паркові і алейні дерева.
Сировина. Липовий цвіт (Flores Tiliae). Головним чином використовують як Flores Tiliae cum bracteis - суцвіття липи з приквітковим пелюстками, рідше - Flores Tiliae sine bracteis - суцвіття липи без приквітковим листя.
Зміст. У липових квітках містяться 0,04-0,1% ефірного масла з Культивують спиртом фарнезол; слизові речовини (більше їх у сировину з приквітковим листям), флавоноїдної речовини - глікозиди гесперидин, тілірозід, афцелін, кверцитин, аспарагін, кемферітін; аглікони - кемферол , цiанiдин, кверцитин. Встановлено також і інші фенольні сполуки (хлорогенова і кавова кислоти). У квітках липи міститься каротин, аскорбінова кислота і токоферол.
Основна дія. Потогінний, місцеву протизапальну.
Експериментальні та клінічні дані. Ефірне масло викликає розширення поверхневих кровоносних судин шкіри і підсилює секрецію поту. Потогінну дію сприяє і пиття настою з липовими квітками (липовий чай). Ефірної олії і слизових речовин у сировині липи зобов'язане та спазмолітичну дію його. Місцевий протизапальну дію пояснюють наявністю ефірного масла і дубильних речовин. Посилює секрецію жовчі.
Емпіричні дані. Чинить лікувальний ефект при запаленні верхніх дихальних шляхів. Чинить також і седативний (заспокійливий) дія.
Спосіб застосування. Як потогінний, що знижує підвищену температуру і місцеве протизапальний засіб застосовують липові квіти у вигляді гарячого настою: дві столові ложки подрібнених квіток липи залити 2 склянкамиокропу, залишити на 10 хвилин і потім процідити і випити протягом одного дня. Включено в склад Species diaforeticae. Можна також використовувати листя липи для отримання відвару. 
Rp.
Dec. fol. Tiliae 20,0 / 200,0
Natrii hydrocarbonatis 5,0
M. D. S. Для полоскання порожнини рота і горла.


Verbena officinalis L. - Вербена лікарська 
Сем. Verbenaceae - Вербеновие
Багаторічна (іноді однорічна) трав'яниста рослина. Стебло прямостояче. Висотою 30-80 см (100), чотиригранний, у верхній частині розгалужене. Листя cynpoтівние, з коротким черешком, довгасті. Квітки зібрані в довгі колоски на кінцях розгалужень стебла. Віночок блідо-фіолетовий, неправильно поділений на 5 пелюсток, майже двогубий. Плід сухий, розпадається на 4 горішка. Цвіте в травні - жовтні.
Поширення. За трав'янистим і зарослих бур'янами місцях, по узбіччях доріг, селищ і по посівам. Зустрічається майже всюди в Європі.
Сировина. Надземна частина під час цвітіння.
Зміст. Гіркоти, один лактоновий глікозид (вербеналін), таніни, сліди алкалоїдів, каротин.
Основна дія. Потогінний, антипіретичний, седативну.
Емпіричні дані. Як потогінну дію застосовується при лікуванні простудних захворювань. Минулого автори вважали Вербень дуже гарним засобом для лікування невралгій, у тому числі і трійчастого нерва. Деякі автори вказують на Вербень, як на антіфебрільное засіб, a деякі вважають її більш гарним засобом для зниження температури, ніж хінін. У народній медицині Німеччині цю рослину використовують для лікування простудних захворювань верхніх дихальних шляхів - трахеїти, бронхітів, а також і для лікування ревматизму, головного болю, зубного болю. Зовнішньо Вербень застосовують для лікування запальних захворювань шкіри, в стоматології - для полоскання при захворюваннях ясен і глотки.
Спосіб застосування. Дві столові ложки нарізаних живців заливають 1 / 2 л води і варять 5 хвилин. Після охолодження проціджують. Відвар приймають 4 рази на день по винної чарці. Настій гарячим використовують для полоскання і зовнішньо - для компресів при шкірних висипах і труднозажівающіх наривах.